Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

9451
16.12.2009р. |
Компенсація реактивної потужності «три в одному»

Електроенергія – це товар, якість якого повинна відповідати вимогам стандартів. Нині споживача цікавлять три питання: якої якості електроенергію він купив і чи варта вона цих грошей (у тому розумінні, який збиток йому приносить кожне порушення якості електроенергії); на які цілі й у якій кількості він споживає електроенергію, яку купує (раціонально чи ні); як грамотно керувати енергоспоживанням, щоб звести до мінімуму витрати електроенергії (у який момент і які навантаження варто відімкнути, щоб не перевищити ліміт споживання).

Як тільки споживач одержує достовірну інформацію про те, куди й скільки він витрачає кіловат-годин, його сумарне споживання знижується на 10–15%. Це тільки частина потенціалу енергозбереження, яку можна зреалізувати без великих витрат на модернізацію електромережі й устаткування.

Електричній мережі загалом потрібен баланс генерації й споживання активної й реактивної потужності. Основним нормативним показником підтримки балансу активної потужності в кожний момент часу є частота змінного струму, яка є загальносистемним критерієм. А основним нормативним показником підтримки балансу реактивної потужності в кожний момент часу є рівень напруги – місцевий критерій, що для кожного вузла навантаження й кожного щабля номінальної напруги істотно відрізняється. Тому на відміну від балансу активної потужності необхідно забезпечити баланс реактивної потужності не тільки загалом в енергосистемі, а й у вузлах навантаження. І від того, де і як «гуляє» реактивна потужність (РП) по мережі, залежить багато чого, якщо не все. От чому необхідно серйозно відноситися до проблеми компенсації РП.

Нині, коли будівництво нових генеруючих потужностей дуже дороге й неможливе в короткий термін, актуальним стає максимальне використання діючих ЛЕП і трансформаторів, шляхом підвищення їхньої пропускної здатності за рахунок застосування різних пристроїв керованої компенсації РП.

Як відомо, повна потужність мережі складається з активної потужності Р, яка передається до навантаження, і реактивної Q, що використовується на нагрівання обмоток електродвигунів і трансформаторів. Q негативно впливає на режими роботи електричної мережі й показники якості електроенергії. Але без неї процес одержання корисної роботи неможливий (Рис. 1).

Рис.1

Але негативний вплив РП на мережу незрівнянно більший, ніж позитивний. Недарма ще в часи СРСР наприкінці 80-х директивно на всіх промислових підприємствах були встановлені конденсаторні батареї. Реактивний струм додатково завантажує високовольтні лінії й трансформатори, призводить до збільшення втрат активної (АП) і реактивної потужності (РП), впливає на рівень напруги в споживача. Велика величина РП у мережі призводить до несинусоїдальності напруги, з'являються додаткові втрати в мережі, електричних машинах і трансформаторах, скорочується термін роботи ізоляції кабелів і іншого устаткування, з'являються перешкоди й збої в роботі комп'ютерів, пристроїв автоматики, телемеханіки й зв'язку, виникають резонансні перенапруги в електричних мережах.

При компенсації РП відбувається зменшення споживання РП і повернення її в мережу. Внаслідок цього повна потужність S, споживана з мережі, практично вся використовується на корисну роботу. Q1 зменшується до значення Q2.

Використання установок компенсації реактивної потужності (УКРП) дає змогу:

- розвантажити ЛЕП живлення, силові трансформатори й розподільні пристрої;

- поліпшити якість електроенергії в мережі;

- знизити витрати на оплату електроенергії й загальні витрати на енергоспоживання;

- підімкнути додаткове активне навантаження, без збільшення потужності силового трансформатора й без збільшення перетину кабелю живлення;

- збільшити термін роботи електроустаткування;

- автоматично відслідковувати зміни навантаження й компенсації РП (див. рис. 2).

Рис.2

Табл. 1. Характерні галузеві коефіцієнти потужності


Тип навантаження

Приблизний коефіцієнт потужності

Борошномельні й крупозаводи

0,6–0,7

М'ясопереробні підприємства

0,6–0,7

Меблеві підприємства

0,6–0,7

Деревообробні підприємства

0,55–0,65

Молокопереробні підприємства

0,6-0,8

Машинобудівні підприємства

0,5–0,6

Авторемонтні підприємства

0,7–0,8

При вирішенні проблеми підвищення якості й надійності електропостачання підприємств і зниження енергоспоживання за допомогою компенсації РП, виникають такі питання:

- чому в одній мережі конденсаторні установки працюють відмінно, дуже ощадно, а в іншій – неефективно;

- чому при їхньому використанні в деяких випадках виникають небажані наслідки;

- чому, вирішивши одну проблему, виникають інші.

Тож, аби зрозуміти суть процесів, що протікають у конкретній електромережі, потрібна достовірна технічна інформація. Для цього потрібно провести моніторинг параметрів електромережі. Потрібно визначити одночасно кілька десятків характеристик електромережі з інтервалом у частка секунди (струми, напруги, активні, реактивні й повні потужності по кожній фазі, cos φ, гармонійний склад мережі тощо).

Як видно із графіків, при вимкненій конденсаторній установці cos φ «плаває» від 0,3 до 0,5. При ввімкненій він фактично стабільний на рівні 0,75–0,8. Також при ввімкненій УКРП згладжуються пульсації струму й напруги, характер споживання стає рівномірнішим і усуває передчасний вихід устаткування з ладу. І нарешті, рівень нелінійних спотвореньь (гармонік) у мережі THDI перебуває в межах норми (не більше 5–7%).

Аналіз результатів вимірювань у різних ділянках системи електропостачання підприємства дає змогу визначити устаткування, що впливає на якість електроенергії і генерує перешкоди, що можуть виводити з ладу комп'ютери й інше електронне устаткування. Такий аналіз необхідно робити на об'єктах, де використовують частотні електроприводи або мають місце часті комутації потужних споживачів (наприклад, зварювальне виробництво).

Табл. 2. Технічний ефект очікуваний у результаті застосування УКРП


сos φ1, без компенсації

сos φ2, з компенсацією

Зниження величини струму й повної потужності, %

Зниження величини теплових втрат, %

0,5

0,9

44

69

0,5

1

50

75

0,6

0,9

33

55

0,6

1

40

64

0,7

0,9

22

39

0,7

1

30

51

0,8

1

20

36

Економічний ефект від використання УКРП виражається в значній економії енергоресурсів підприємствами, зниженням витрат на ремонти й аварії, а також прямою вигодою у вигляді зниження плати за споживану електроенергію.

Висновок

Для енергосистем, промислових підприємств реактивна потужність завжди була й залишається неминучим атрибутом технологічного циклу споживання електроенергії, що впливає на його економічну ефективність. І тому використання такого потужного важеля впливу, як керування реактивною потужністю, – один з найбільш ефективних і малозатратних способів енергозбереження як в енергосистемах, так і в мережах підприємств і ЖКГ. І тому від того, як технічно грамотно буде вирішуватися це питання споживачами, з одного боку, і енергопостачальними організаціями, з іншого, буде залежати надійність всієї системи електропостачання.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
скачати на Nokia 311 телефон сонячну батерею, Зміна параметрів а нокиа аша 311, Вирішення проблем з інтернетом для Нокіа Аша 311, Скачать темы для nokia asha 311, актуальність компенсації реактивної потужності, реактивна електроенергія це, негативний вплив реактивної складової на роботу електромережі, негативний вплив реактивної потужності, Реактивна потужність в ЛЕП, реактивна електроенергія


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.