Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2530
25.12.2009р. |
Магниторідинні герметизатори для приводу вентиляторних градирень

Промислове застосування магнітної рідини (МР) і магніторідких пристроїв у м. Миколаєві розпочалось на початку 70-х років минулого століття – одразу після її синтезування. Роботи велися спочатку на громадських засадах, а потім конструкторсько-експериментальною групою, створеною за рішенням Державного комітету з науки й техніки СРСР. На базі цієї групи наприкінці 80-х рр. було створене перше й поки єдине підприємство в Україні – науково-виробниче впроваджувальне підприємство «Ферогідродинаміка», що використовує магнітні рідини на практиці.

Магнітні рідини – це штучні рідкі середовища, що унікально поєднують плинність і здатність взаємодіяти з магнітним полем. Магнітні рідини є стійкими колоїдними розчинами твердих магнітних часток у рідкому носії. Носієм може бути практична будь-яка рідина - вода, вуглеводні, мінеральні олії, силікони тощо. Дисперсна фаза складається із часток феромагнітних матеріалів (магнетит, феррити, залізо, нікель, кобальт тощо) розміром 3–10 нм. Тепловий рух не дає таким дрібним часткам осідати під дією сили ваги. Для запобігання злипанню часток під дією магнітного поля в МР додають поверхнево-активні речовини. Розмір феромагнітних часток набагато менший від розміру шорсткості поверхонь у вузлах тертя механізмів, що унеможливлює їх абразивну дію. Загалом МР мають високі мастильні властивості.

Найширше використовувані властивості магнітних рідин - здатність утримуватися в певній точці простору магнітним полем і магніторідинна левітація, тобто виштовхування немагнітних тіл із МР під дією магнітного поля.

Завдяки застосуванню МР створена велика кількість найрізноманітніших технічних пристроїв, більша частина яких у багатьох країнах - це магниторідинні герметизатори (МРГ). Наймасовішою продукцією НПВП «Ферогідродинаміка» є МРГ. Продукція підприємства «Ферогідродинаміка» успішно працює більш ніж на 100 підприємствах України, Росії, Білорусі, Казахстану, Узбекистану, Молдови, Польщі й інших країн, захищена патентами України й Росії. МРГ мають такі переваги порівняно із традиційними конструкціями ущільнень:

- практично повну герметичність при заданих умовах роботи;

- мінімальне зношення внаслідок тертя рухомих і нерухомих елементів;

- не потрібне зміщення;

- малі втрати потужності й малий момент опору;

- висока ремонтопридатність, простота обслуговування.

На відміну від розповсюджених сальник, лабіринтних і манжетних ущільнень МРГ практично повністю герметичні й ефективно працюють в умовах сильної загазованості (у тому числі з абразивними часткинками), при ущільненні сипких матеріалів або в умовах вологих середовищ будь-якого ступеня дисперсності краплі.

Дотепер найширше МРГ використовували в електродвигунах різних марок, що працюють у вентиляторних градирнях і апаратах повітряного охолодження (АПО). Як правило, МРГ установлювали замість недостатньо якісних штатних ущільнень (сальникових, манжетних або лабіринтних) верхнього підшипникового вузла електродвигуна для захисту від потрапляння всередину краплинної й дрібнодисперсної вологи, водяного туману й інших забруднень.

Умови роботи таких електродвигунів досить складні: у градирнях є хмара великих бризок, дрібнодисперсної вологи, водяного туману. При численних оборотних циклах над градирнею спостерігається постійно зависла хмара пароводяної суміші. Розглянемо, наприклад, оборотні цикли №2 і №9 ЗАТ «Сіверськодонецьке об'єднання «Азот», які характеризуються продуктивністю по воді 2–5 м3/год., по повітрю – 1,1 млн. м3/ч. Остудити воду необхідно не менш, ніж на 10 0С, а в спекотну пору року - ще більше. Це - граничний режим роботи для градирні, при якому не може не утворюватися велика кількість дрібних крапель.

Необхідно відзначити, що, з одного боку, такі об'єми води досить складно якісно очистити, а з іншого – для оборотної води це не завжди виправдано економічно. У всякому разі, у нормах вмісту шкідливих речовин в очищених стоках після фільтрувальної станції значення водневого показника рН змінюються в широких межах - 6,5–8,5 (від кислого середовища до лужного). В оборотній воді допускається вміст великої кількості сульфатів, хлоридів, солей важких металів тощо. У ній також накопичуються речовини, що надходять із цехів: азотна кислота, ацетилен, аміак, ПАВ тощо.

Вода проникає всередину електродвигуна. Відзначимо, що проблема герметизації двигунів існувала в ЗАТ «Азот» завжди. І це не дивно, якщо врахувати, що в 70–80 роках минулого століття на заводі працювало понад 150 градирень. Були визначені три основних місця потрапляння вологи: верхня кришка електродвигуна, кабельний ввід й місце виходу вертикального вала, на якому кріпляться лопаті вентилятора. Перші два не мають обертових частин, тому питання вирішили досить просто за допомогою сучасних герметизувальних матеріалів.

Складніше було з герметизацією вала. Ущільнення, традиційно застосовувані в електродвигунах градирень, досить далекі від досконалості й характеризуються, в основному, максимальною простотою при мінімальній вартості. При цьому складається враження, що виробників електродвигунів мало цікавлять експлуатаційні витрати користувачів.

Багаторічна експлуатація засвідчила недостатню надійність штатних ущільнень у подібних умовах роботи як влітку, так і взимку. Вода потрапляє всередину підшипникового вузла, руйнує змащення, підшипники піддаються корозії, підвищується вологість обмотки електродвигуна, знижується опір ізоляції обмотки, що призводить до необхідності сушити обмотки в умовах спеціалізованої дільниці електроремонтного цеху підприємства. Механічний контакт повсті сальника з валом приводить до стирання й передчасного зношування устаткування. Досить дорого обходиться демонтаж і монтаж електродвигуна, тому що для цього використовується автомобільний підіймальний кран. Застосування гумових армованих манжет також не вирішило проблему герметичності. Вали електродвигунів в умовах впливу води піддавалися корозії, у результаті манжети не забезпечували потрібної герметичності. З'явилася ще й нова проблема: при застосуванні гумових армованих манжет треба було згодом міняти вали електродвигунів або наварювати їх з подальшим проточкванням посадкових місць і місць під ущільнення через фізичний контакт робочої крайки манжети з валом. Особливо незадовільно манжети працювали в зимовий час, тому що для підтримування нормального технологічного режиму вентилятори доводилося періодично зупиняти. Волога на гумовій армованій манжеті, замерзала, зменшуючи еластичність гуми. При вмиканні електродвигуна примерзла до вала робоча крайка манжети руйнувалася, волога при цьому потрапляла усередину підшипникового вузла, що спричиняло корозію підшипників і пружини армованої манжети й підвищувало вологість обмотки електродвигуна. У результаті в середньому раз на рік доводилося ремонтувати електродвигун, замінювати підшипники і ущільнення, а також сушити або замінювати обмотку в цеху централізованого ремонту електроустаткування. Тільки із застосуванням МРГ вдалося повністю запобігти потраплянню вологи усередину електродвигуна. Переконавшись у високій надійності МРГ, їх почали встановлювати на свою продукцію заводи-виготовлювачі електродвигунів.

Останньою розробкою НПВП «Ферогідродинаміка» є МРГ для вхідного й вихідного валів редуктора 40МН1 -630/630x15 вентиляторних градирень типу NEMA на замовлення російської фірми, що здійснює відновлення, реконструкцію й модернізацію редукторів німецьких градирень. На відміну від традиційних вентиляторних у градирнях типу NEMA основним недоліком є протікання мастила в редукторі типу 40 МН 1-630х15. НПВП «Ферогідродинаміка» розробило три типи ущільнень редуктора:

- ущільнення ввідного вала. Застосовано конструкцію, у якій ущільнення здійснюється по кільцевому гребені на поверхні надягнутої на вал кришки, що входить у кільцевий паз на торцевій поверхні кришки підшипникового вузла, у якому розміщена магнітна система. Передбачено герметизацію нерухомого з’єднання гумовим кільцем;

- ущільнення ведучого вала. Застосовано конструкцію, що складається із предущільнювальної манжети й традиційного МРГ;

- ущільнення гідромуфти. Застосовано конструкцію, аналогічну ущільненню ведучого вала.

НПВП «Ферогідродинаміка» розробляє МРГ, виготовляє й постачає їх замовникові. Магнітна рідина й МРГ випускаються згідно з ТУ, зареєстрованими в Україні й Росії, а також погодженим з ВАТ «ВНІІ-НАФТОМАШ», ВАТ «Сафоновський електромеханічний завод», ЗАТ «Завод великих електричних машин», ДП «Укрхімтехнологія», Укр-НДІ ВЕ, ЗАПРО «Горловський машинобудівник» тощо.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
Сканер тіла на SAMSUNG GT-S5230, проблемы градирень, манжети в конструкциях, торг уа, Редуктор 40 МН, Редуктор 40МН1, вентиляторні підшипники різні, Електродвигуни та їх властивості, Ферогидродинамика, електродвигун мн-1
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.