Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

6598
25.12.2009р. |
Неперервне діагностування стану електричних машин

Під час експлуатації на ізоляцію двигунів діють електричні, механічні та теплові навантаження, що спричиняють поступове погіршення її властивостей: зменшення опору, зростання діелектричних втрат, зниження електричної міцності. Ці зміни мають незворотний характер і закінчуються пробоєм ізоляції, що обмежує терміни експлуатації електричних машин.

Часткові розряди обмотки статора

Як свідчать дослідження Електроенергетичного науково-дослідного інституту (Electric Power Research Institute, EPRI), понад 37% відмов і поламок електричних машин з повітряним охолодженням пов’язані з проблемами електричної ізоляції обмоток статорів цих машин.

Часткові розряди в ізоляції проявляються у вигляді іскрових розрядів у різних частинах ізоляційної системи статора, а також у вигляді коронного розряду. Часткові розряди можуть виникати у мікропорожнинах, пустотах, тріщинах і розшаруваннях, які з’являються в результаті природного і штучного старіння ізоляції статора. Іскрові розряди супроводжуються дуже короткими електромагнітними імпульсами: під час наростання імпульсу – 1–5 нс, що відповідає 50–250 МГц, з амплітудою від кількох до сотень мілівольт залежно від типу ізоляції, робочої температури, системи охолодження машини, робочої напруги і ступеня старіння.

Оскільки часткові розряди є об’єктивною характеристикою стану ізоляції, то зміна їх імпульсів дає змогу достовірно виявити чинники, що руйнують ізоляцію і ступінь її деградації/старіння на ранніх стадіях, а також контролювати процес старіння ізоляції. У свою чергу, це дає змогу впровадити прогнозуюче технічне обслуговування щоб:

– вжити конкретних превентивних заходів відповідно до результатів вимірювання (ущільнення витків, очищення тощо);

– заздалегідь запланувати технічне обслуговування, враховуючи фінансовий стан підприємства;

– у випадку нормального стану машини не було необхідності її зупиняти для регулярного обслуговування і тим самим втрачати кошти в результаті простою.

Однією з головних проблем у вимірюванні часткових розрядів є наявність електромагнітного шуму з характеристиками, дуже схожими до часткових розрядів. Основними джерелами шуму є іскріння у щітках і перемикачах, часткові розряди у силових трансформаторах, робота інших електричних машин та інструментів на підприємстві тощо. Тому донедавна діагностували стан ізоляції методом вимірювання часткових розрядів переважно лише вузькопрофільні фахівці. Їх послуги порівняно дорогі, а результати вимірювань часом є суб’єктивними і багато в чому залежать від використовуваного обладнання (датчиків, цифрових осцилографів), кваліфікації та досвіду. Розшифрувати і проаналізувати результати можуть також лише фахівці.

Технологія IRIS виявлення часткових розрядів

Ця технологія дає змогу виявляти основні механізми і процеси, що порушують ізоляцію, і вживати заходів задовго до відмови або пошкодження машини. Нині цей процес називають «прогнозуюче обслуговування», тобто технічне обслуговування що базується на реальному стані електричної машини і дає змогу економити бюджетні кошти.

Діагностування відбувається в онлайновому режимі, тобто у процесі звичної експлуатації без зупинки машини, при реальній температурі, тиску охолоджувального газу, напрузі і навантаженні у зручний для обслуговуючого персоналу час або в автоматичному режимі. Попередньо під час поточної зупинки зі зняттям напруги або у процесі виготовлення електричної машини встановлюють стаціонарні ємнісні датчики (Epoxy-mica Couplers) – 80 пФ, 6.9, 16 або 25 кВ залежно від використовуваної напруги. Датчики відповідають усім міжнародним нормам на проведення високовольтних випробувань, тому немає потреби вимикати їх під час випробувань. Для діагностування потужних турбогенераторів (> 300 МВт) використовують статорні датчики SSC типу антени (SSC - Stator Slot Couplers), а щоб їх встановити, необхідно знімати ротор. Одне вимірювання триває 20–30 хвилин. Попередню оцінку результатів може зробити фахівець підприємства одразу після закінчення вимірювань.

Застосування технології компанії Iris дає змогу ефективно розрізняти імпульси часткових розрядів та електромагнітний шум. Використовуване програмне забезпечення аналізує результати тестів і представляє їх у вигляді графіків і діаграм, для інтерполяції яких не потрібні спеціальні знання – і це може зробити технічний фахівець підприємства.

Для вимірювання часткових розрядів у двигуні або генераторі, в нормальних робочих умовах оператор з’єднує аналізатор TGA-B для періодичного контролю з коробкою виводів датчиків і комп’ютером і запускає програму Iris. На кожному датчику реєструється величина, фазове положення і кількість імпульсів часткових розрядів – ці дані можна одразу показати і зберегти для подальшого аналізу. Результати можна представляти у вигляді:

– графіків, що відображають інтенсивність порушення ізоляції;

– кривих трендів, що дають змогу виявити розвиток цих механізмів з часом;

– статистичних величин, які можна порівняти з накопиченою інформацією у базі даних для подібних машин.

У більшості випадків стан ізоляції обмотки електричної машини за результатами он лайн-моніторингу може оцінити користувач самостійно після 1–2 денного курсу навчання.

Технологія сигнатурного аналізу струмів ротора двигуна

Технологію використовують уже багато років для діагностування асинхронних двигунів на поламку стрижнів ротора, ексцентриситету повітряного проміжку, для аналізу зношення кола приводу і неспіввісності валу. Згадані проблеми супроводжуються характерною картиною спектра частоти у струмі навантаження двигуна, яку можна розрахувати за допомогою емпіричної формули або виміряти. Ці проблеми спричиняють магнітну асиметрію у повітряному проміжку, в результаті чого утворюються струмові складові при певних частотах у струмі навантаження. Спектр струму живлення двигуна отримують за допомогою щупа для відслідковування напрямку струму без розриву кола або з проводів основної фази, чи із вторинного боку трансформатора струму двигуна. Для отримання частотного спектра використовують швидке перетворення Фур’є. Залежно від використовуваного пристрою це може виконувати або реєстратор даних, або програмне забезпечення.

Коли частотний спектр отримано і збережено, використовують емпіричні формули для одержання характерних ознак у спектрі різних діапазонів частот залежно від того, яку проблему діагностують. Наприклад, характерні для поламаних стрижнів ротора частоти (які також називають боковими смугами частот) – у межах ±5 Гц від частоти мережі двигуна; для ексцентриситету повітряного проміжку необхідний ширший діапазон для пошуку – від декількох сотень до декількох тисяч герц.

У будь-якому випадку точне визначення робочого ковзання двигуна є необхідною попередньою умовою для надійного діагностування, оскільки рівняння для розрахунку потребують значення робочого ковзання для одного з вхідних параметрів. В асинхронних двигунах ковзання залежить від навантаження і збільшується із зростанням навантаження. Переважно єдині дані, які будуть у тестера щодо ковзання, – це значення ковзання при повному навантаженні; на паспортній табличці двигуна наведено номінальні значення частоти обертання і ковзання при номінальній потужності, тому можна легко вивести, коли двигун працює при повному навантаженні. Проте, оскільки двигун рідко працює при точно повному навантаженні, визначення робочого ковзання – складне завдання. Є декілька способів визначити робоче ковзання – використати стробоскоп або виміряти осьовий потік. Однак за проміжок часу з моменту визначення швидкості з використання згаданих способів і вимірювання струму навантаження може змінитись, в результаті чого неточним буде значення ковзання. Крім того, ці способи незручні, громіздкі і потребують багато часу.

За останні роки надійність і зручність технології сигнатурного аналізу струмів двигуна зросла завдяки тому, що тепер розрахувати ковзання можна за параметрами, що подаються на паспортній табличці двигуна та змінному значенні струму навантаження. Залежно від постачальника приладів для сигнатурного аналізу, можна використовувати кілька алгоритмів для розрахунку ковзання. Частина алгоритмів базується на виведенні ковзання з обертового моменту, інші – з робочого струму. Такі алгоритми не потребують введення ззовні значення частоти обертання. Досягнення у сфері технології розпізнавання образів дали змогу домогтися того, що системи менше базуються на експертних знаннях, тобто використовувати ці системи можуть і ті, хто не має глибоких знань сигнатурного аналізу.

Прилад CSMeter компанії Iris дає змогу швидко і точно виявляти поламані стрижні ротора асинхронного двигуна. Крім того, прилад виявляє відхилення ексцентриситету повітряного проміжку і наявність поламаних або тріснутих короткозамкнених кілець ротора. Для роботи з приладом не потрібно спеціального обладнання, навчання і експертної оцінки результатів роботи. Користувач може швидко і безпечно провести тестування на двигуні, який працює у нормальному режимі. Результати тестування усіх двигунів зберігаються у базі даних.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
алгебра практика і підсумки 9 клас малініна гдз, неперервне дыагностування, алгебра практмка і підсумки 9 клас малініна розєва, алгебра практика і підсумки малініна 9 гдз, Алгебра практика и пидсумки 9 класс малинина роева, алгебра 9 клас практика і підсумки малініна, Алгебра 9 клас. Малініна Роєва, засоби моніторингу стану обладнання, відповіда алгебра роєва 9 клас малініна, практики і підсумки малініна ,роєва відповіді


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.