Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

26 вітротурбін для 100-мегаватної вітрової станції на Запоріжжі
16.04.2019р.

Данська компанія «Vestas» виготовила 26 вітрових турбін...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3956
21.01.2010р. |
ГЕС – мала, а ефективність – велика

Основні наукові напрями Інституту проблем машинобудування (ІПМаш) Національної академії наук України ім. А. М. Підгорного – оптимізація процесів в енергетичних машинах і удосконалення їх конструкцій; енергоощадні технології і об’єкти нетрадиційної енергетики; прогнозування надійності, динамічної міцності і ресурсу енергетичного обладнання; моделювання і комп’ютерні технології в енергетичному машинобудуванні.

За цим переліком величезний обсяг завдань, який вирішують 330 спеціалістів (з них 128 – наукові працівники) у 14 відділах, а також спеціальному конструкторсько-технологічному бюро і дослідному виробництві. Останнє має особливе значення оскільки сприяє скороченню шляху наукових розробок до практичного втілення. Ось, наприклад, є тут універсальний гідродинамічний стенд для випробувань гідромашин (гідротурбін, насосів, агрегатів мікроГЕС та їх елементів), який дає змогу проводити енергетичні, кавітаційні та інші спеціальні дослідження моделей гідромашин, визначати зовнішні характеристики і досліджувати потік у проточній частині. Стенд обладнаний комплектом первинних датчиків і вимірювально-обчислювальним комплексом на базі ПЕОМ, завдяки чому забезпечується випробування відповідно до вимог МЕК 60193.

Інститут є активним учасником формування Енергетичної стратегії України до 2030 року. Але на цей раз говоритимемо не про глобальні проекти, а про приземлені прості справи, необхідність реалізації яких продиктована вимогами часу.

Отже, в ІПМаш розроблені конструкції і схеми гідроагрегатів мікроГЕС, призначених для вироблення електроенергії внаслідок використання малих природних і промислових водотоків, забезпечення енергоощадності в системах комунального господарства, а також у технологічних системах з надлишковими перепадами тиску робочої рідини.

Ефект від використання пропонованих конструкцій полягає у корисному застосуванні водотоків, які раніше витрачалися намарне, здешевленні електроенергії, екологічній чистоті.

У зв’язку з різноманіттям технічних параметрів (напір, потужність тощо) й умовами їх застосування в конструкціях гідроагрегатів розроблено кілька типів гідротурбін. Це, зокрема, агрегати мікроГЕС на основі осьової прямоточної гідротурбіни, горизонтальної капсульної, гідротурбіни типу Банки і Дар’є та інших залежно від конкретних параметрів потоку і умов застосування при потужності від 5 до 50 кВт.

Деякі з розробок дають змогу реалізувати досі не освоювані напори 1–3 метри. На гідроагрегати мікроГЕС прямоточного типу у моноблочному виконанні з генератором і системою збудження на висококоерцитивних магнітах і ортогональній типу Дар’є та їх випробовують на згаданому вище гідродинамічному стенді.

Розробки розраховані на автономних споживачів – фермерські господарства, санаторії, гірські селища, а також на системи міського комунального господарства.

І важливо наголосити, що вартість пропонованого обладнання у 1,5 разу нижча від рівня світових цін.

Розглянемо докладніше розробку автономної мікроГЕС з генератором на висококоерцитивних магнітах. Як уже зазначалося, при створенні сучасного устаткування для мікроГЕС, які перетворюють енергію відновлюваних джерел на електричну, необхідно враховувати вплив різних техніко-економічних чинників. Визначальними є потужність/маса, потужність/вартість. Перспективи поліпшення вказаних параметрів полягають у використанні сучасних матеріалів і технологій і, як наслідок, в можливості реалізації нових конструктивних рішень для поліпшення масогабаритних характеристик і ресурсу енергоустановки.

Аналіз наявних конструкцій і схем агрегатів мікроГЕС дає змогу вибрати агрегат прямоточного типу у моноблоковому виконанні, де вузли і деталі гідротурбіни є одночасно й деталями електричного генератора, який, своєю чергою, оснащений системою збудження на магнітах Nd-Fe-B. Оскільки тракт прямоточний і немає капсули, агрегат такого типу має максимальну пропускну спроможність серед розглянутих схем, що забезпечує високу ефективність його застосування для низьких тисків води.

У чому ж конкретно полягають інноваційні аспекти і основні переваги нового проекту? Порівнюючи показники розробленої мікроГЕС потужністю до 10 кВт з тією, що серійно випускали досі (хоча вони, загалом, близькі за параметрами), бачимо, що за однакових значень напору Н і витрат Q,, новинка має вдвічі меншу масу і значно менші габарити, що забезпечує триразове зменшення питомої металоємності, які характеризуються співвідношенням кг/кВт. У всьому використовуваному діапазоні напорів потужність прямоточної мікроГЕС на 10–20% вища, а сам діапазон використання напорів ширший порівняно з існуючою серійною.

Слід відзначити, що переваги пропонованого технічного рішення з поліпшеними масогабаритними показниками порівняно з існуючими прототипами, у тому числі і за ресурсом, будуть збережені із зростанням встановленої потужності агрегату мікроГЕС.

Порівняння показників мікроГЕС

Основні характеристики

Напір нетто, м
Потужність на затискачах регулятора, кВт
Діапазон витрат, л/с
Габарити, мм
Маса, кг
Питома витрата, л/с/кВт

МікроГЕС (ІПМаш)

3,0–8,0

3,0–12,2
130–230
430×900
140
18,9

Том (ВАТ „Турбоатом”)

4,0–7,5

3,0–10,0
130–240
1600×400×685
310
24,0

Проаналізувавши результати досліджень агрегата мікроГЕС потужністю до 10 кВт, ми дійшли висновку, що необхідно провести відповідну процедуру щодо зарубіжного патентування (у розробці використаний патент України UA 71361 А і низка ноу-хау у галузі технології виготовлення і застосування антифрикційних зносостійких покриттів на основі бориду заліза і бориду титана). Зрозуміло, що тут необхідні й ґрунтовні маркетингові дослідження, реклама, пошук ринків, і створення прототипу устаткування для оцінки можливості організації дрібносерійного виробництва агрегатів мікроГЕС.

Для таких мікроГЕС досить широке поле застосування: на об’єктах гідроенергетики, у системах водопостачання і водовідведення промислових підприємств, фермерських та індивідуальних господарствах. Установки такого типу можна ефективно використовувати у віддалених від ліній електропередач зонах, вони мобільні і не потребують високих транспортних затрат.


За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua


Теги та ключові фрази
live wallpaper butterfly pro x, live wallpaper butterfly pro x wap, live wallpaper butterfly pro x wap.ru, download speed parking jar 400*240 s5260, схема малої гес, в+чому+переваги+ГЕС, міні гес новинки, деталі для міні гес, гідроелектростанція її недоліки та переваги, схеми роботи міні ГЕС стаття
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.