Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3347
25.01.2010р. |
Відкриті протоколи

Зараз є безліч протоколів обміну даними між пристроями, застосовуваними для автоматизації й диспетчеризації об'єктів різних масштабів. Є закриті "фірмові" протоколи компаній виробників устаткування, але вони вже менше популярні через те, що неможливо автоматизувати об'єкти на основі устаткуванні одного виробника. Тому зростає попит на відкриті протоколи, які підтримують виробники великої кількості устаткування автоматизації.

Серед них можна виділити такі найпоширеніші й найбільш перспективні: LonWorks, BACnet і KNX/EIB. Кожен з них оптимальний певній сфері застосування, наприклад:

- KNX/EIB – ідеальний для квартир, котеджів і невеликих офісів;

- LonWorks кращий для автоматизації й диспетчеризації споруд середніх розмірів;

- BACnet – для автоматизації й диспетчеризації великих розподілених комплексів різного призначення.

Це не означає, що, наприклад, LonWorks не можна застосовувати у квартирах - питання лише в доцільності, бо можливості LonWorks для цих цілей надлишкові. Крім того, можна поєднувати відкриті протоколи на одному об'єкті.

LonWorks

Нині LonWorks є однієї із найпопулярніших платформ автоматизації у світі з таких причин:

- Децентралізованість

У LonWorks мережі кожен пристрій є "інтелектуальним". Вузли не діляться на Master і Slave, а мережа не потребує централізованого керування. Вузлами LonWorks мережі будинку можуть бути датчики температури й освітленості, різні виконавчі механізми, HVAC-контролери й інші пристрої.

- Швидкість

Властивості LonWorks визначає протокол LonTalk. Розробки, що лежать в основі створення цього протоколу, захищені 13 патентами США. LonTalk забезпечує можливість створення мереж з майже необмеженою кількістю вузлів і оптимізований для вирішення завдань у тих галузях автоматизації, де потрібно забезпечувати високу надійність і швидкість передачі інформації, але немає необхідності в передачі великих пакетів даних. Як канали передачі можуть використовуватися різні середовища: кручена пара, коаксіальний кабель, оптоволокно, силова проводка й радіоканал.

- Поширеність

В основі кожного з вузлів у мережі LonWorks є Neuron-процесор, що забезпечує одержання даних, двоспрямований зв'язок і керування. Нині за ліцензією компанії Echelon цей процесор виробляють дві великі компанії: Toshiba і Cypress Semiconductor, а кількість виготовлених з 1992 року процесорів цього типу вже перевищила 30 млн штук. У 1995 р. компанія Echelon опублікувала опис протоколу LonTalk, зробивши його відкритим. Це дає змогу забезпечити його реалізацію на будь-якій апаратній платформі, а не лише на підставі Neuron-процесора.

Нині є приблизно 4 тисячі розроблювачів і виробників LonWorks-устаткування. Особливості технології дають змогу успішно вирішувати завдання в таких галузях, як промислова автоматизація, автоматизація споруд і транспорту, побутова автоматика. Завдяки цьому споживач може вибирати з величезного переліку продуктів різного функціонального призначення різних виробників, при цьому гарантовано сумісних між собою.

- Відкритість

Відкритість LonWorks – одна із найважливіших переваг цієї платформи. Її використання однаково будь-якими компаніями дає можливість розробляти й виготовляти без якої-небудь координації функціонально сумісні пристрої для LonWorks-мереж. LonTalk як стандарт офіційно визнаний такими організаціями, як EIA, ASHRAE, SEMI, IEEE, AAR, IFSF тощо. Для координації роботи над стандартом була створена організація LonMark, що формує єдині рекомендації для розробників і сертифікує LonWorks-устаткування.

- Інтеграція

Одна із причин успіху LonWorks-мереж - доступність потужної й простої у використанні програмної архітектури керування мережею, що може бути легко пристосована до реальних потреб замовника. Це суттєво скорочує тривалість розробки й комерційного впровадження мереж керування на основі цього стандарту. У більшості випадків отримують величезну економію завдяки зниженню загальної довжини комунікаційних кабелів і зменшенню термінів реалізації проекту. LonWorks забезпечує просту й ефективну інтеграцію різних систем (наприклад, системи безпеки, кондиціювання/вентиляції й освітлення) і гарантує сумісність LonWorks-устаткування різних виробників. Модульність апаратного й програмного забезпечення знижує витрати на інтеграцію, інсталяцію й обслуговування, підвищує надійність системи загалом.

Повномасштабні інтегровані системи LonWorks використовують у багатьох країнах світу, на великих, середніх і малих об'єктах у критичних умовах роботи й об'єднаних в єдину мережу керування. За останні роки системи LonWorks дедалі частіше встановлюють на таких відповідальних і важливих об'єктах, як музеї, ділові центри, посольства, аеропорти й навіть в'язниці.

BACnet

Поява нових функціональних можливостей устаткування й створення принципово нового обладнання обумовило необхідність розширення сфери застосування систем прямого цифрового керування (DDC). У цих умовах використання стандартного відкритого протоколу – єдино можливий вихід для великих інтегрованих систем і єдине економічно доцільне рішення для невеликих об'єктів.

Створення протоколу BACnet

Американське товариство інженерів з опалення, охолодження й кондиціювання повітря (ASHRAE) стало ініціатором створення відкритого стандарту протоколу передачі даних для мереж керування й автоматизації будинків (Building Automation and Control network). Ця робота тривала понад 9 років. Скорочене найменування мереж (BACnet) стало захищеним товарним знаком, що належить ASHRAE, і отримало статус американського стандарту (ANSI/ASHRAE Standard 1351995), а на початку 2003 року – й міжнародного (ISO 164845). BACnet нині комплекс правил із взаємодії пристроїв різних систем автоматизації будинків.

Що змінилося з появою протоколу BACnet

До появи протоколу BACnet кожен великий виробник керувального устаткування опирався на свій власний протокол. Тому для взаємодії устаткування різних виробників були потрібні додаткові програмні й апаратні модулі з необмеженою кількістю "мов" різних протоколів.

Тепер розробнику системи досить вибрати у виробників BACnet-сумісного устаткування ті продукти, які щонайкраще відповідають конкретним вимогам проектованої системи. Що ж до інших систем, то вони теж можуть бути приєднані до мережі через погоджувальні шлюзи. Таким чином, з'явилася можливість об'єднати в єдину систему устаткування й керувальні системи різних виробників.

Можливості протоколу BACnet

Система BACnet може бути спроектована для будь-якого об'єкта, незалежно від його розмірів і ступеня складності. Вона може "рости" і ускладнюватися разом з керованим об'єктом, сприяючи інтегруванню в нього інших об'єктів, у тому числі фізично від нього віддалених. Меж для вдосконалювання такої системи практично немає, оскільки BACnet може підтримувати необмежену кількість пристроїв в одній мережі. Це стало можливим завдяки тому, що стандарт BACnet проектували таким чином, щоб він був відкритим до майбутніх змін і розширень, до інтеграції новітніх пристроїв з перспективними, розроблювальними функціями.

І не тільки HVAC

Спочатку основне завдання розроблювачів, полягало в стандартизації взаємодії різних пристроїв систем HVAC (у тому числі різних виробників). Але оскільки при розробці протоколу велику увагу приділяли відкритості й здатності підтримувати розширюваність керованих систем (у протокол була закладена можливість читати й записувати двійкові, аналогові й текстові дані, складати графік дій, посилати повідомлення про події й тривоги й так далі), використання його вийшло далеко за спочатку визначені межі. За його допомогою стали інтегрувати в єдину систему не тільки різні підсистеми будинку, такі як HVAC, протипожежні системи, системи освітлення, системи внутрішнього транспорту (ліфти, ескалатори), системи безпеки, зв'язок із зовнішнім світом (інтернет, радіозв'язок), а й корпоративні мережі, енергосистеми, фінансові системи, системи замовлень тощо.

Стандарт BACnet передбачає використання добре освоєних телекомунікаційних технологій (Ethernet, ARCNET, MS/TP, LonTalk, PTP), що забезпечують високу швидкість і надійність передачі даних, а також додаткові можливості віддаленого доступу й керування телефонною лінією або з мобільних засобів зв'язку.

Технологія KNX/EIB (European Installation Bus - Європейська інсталяційна шина)

Як уже випливає із самої назви, KNX/EIB була створена зусиллями європейських компаній. Відбулося це у 1990 році. Тоді провідні електротехнічні фірми вирішили об'єднатися для створення протоколу, що повинен був забезпечити енергоощадні, безпечні й надійні алгоритми керування інженерним устаткуванням споруди.

Мережа EIB вирізняється простою, наочною ієрархічною структурою. Вузли мережі поєднуються в лінії, зони й області. Лінії відділяються одна від одної за допомогою комутаційного пристрою. Кожна з 15 можливих областей, у свою чергу, розгалужується на виході на 15 ліній. Кожна лінія може містити 256 пристроїв. Тобто максимально можлива кількість пристроїв, під'єднаних в одному проекті, становить 57600. Класичне з'єднання пристроїв відбувається за допомогою двопровідної лінії. Швидкість обміну інформацією - 9600 біт/с, максимальна довжина кабелю (без регенерації сигналу) не повинна перевищувати 1000 м, причому максимальна відстань між двома вузлами має бути не більшою 700 м. Основний тип кабелю має марку J-Y(ST) 2 x 2 x 0,8 і відповідає DIN VDE 0815. Доступ до середовища передачі забезпечується протоколом CSMA/CA. Інші фізичні середовища для об'єднання пристроїв будуть розглянуті нижче.

Обмін інформацією відбувається за допомогою інформаційних кадрів (телеграм). Один інформаційний кадр містить контрольне поле, поле адреси, 1–16 байтів даних, а також 1 байт захисту інформації. У мережі EIB адресатами можуть бути окремі пристрої, групи пристроїв або всі пристрої одночасно. Варто розрізняти фізичну й групову адресацію. Фізична адресація однозначно ідентифікує пристрій EIB у системі. Щоб забезпечити його роботу, необхідно запрограмувати його фізичну адресу. Це може робитися попередньо до монтажу на об'єкті. Тоді пристрій можна однозначно ідентифікувати, звернутися до нього й одержати конфігураційні дані (параметри, групова адреса). Далі починається взаємодія пристроїв на шині. Наприклад, зчитуючи положення вимикача, можна керувати освітленням або температурою в приміщенні. Таким чином, наприклад, ідучи з будинку, можна вимикати джерела світла у всіх кімнатах і перевести опалення в черговий енергоощадний режим, тобто створювати й забезпечувати різні сценарії проживання в будинку.

Ця технологія застосовується для побудови системи "розумний будинок", переважно, в приватному житлі малих і середніх розмірів.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
Скачать бесплатно фильм "шаг вперед" 320х240 для нокиа аша 311, Фото мобільної гри в однокласниках битва титанів 240х400, canon lbp 6000 зэднання, wzlon wi fi dlya nokia e 72, автосигнализация американськой фирми advanced, скачать європейська прошивка на HTC one v, розумний дім протоколи, кіа львів, торг уа, промислові платформи автоматизації


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.