Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7211
26.04.2010р. |
Системи прокладання кабелю для промислових приміщень

Значну частку ринку кабеленесучих систем (Cable Support Systems) становлять металеві лотки. Найчастіше саме їх обирають як оптимальне рішення для створення кабельних трас на промислових об'єктах, у спорудах або поза приміщеннями. Металеві лотки використовують для прокладання різних кабелів електропроводки й слабкострумових систем у виробничих приміщеннях (45%), складах і терміналах (35%), магазинах (10%), а в поодиноких випадках – в офісах (5%).

Кабеленесучі системи з металевих лотків застосовують для організації магістральних ліній і підведення електричних та інших мереж до робочих місць; завдяки сумісним аксесуарам вони дають змогу прокладати траси різної складності. Однією з основних вимог до кабеленесучих систем промислових об'єктів є спрощення їх встановлення та фіксації.

Технологію виробництва кабеленесучих систем (Cable Support Systems) з металевих лотків запропоновано й реалізовано ще 15–20 років тому, однак виробники продовжують удосконалювати свої рішення, роблячи їх продуманішими й зручнішими у монтажі.

Зберігати й захищати

Основна функція системи металевих лотків - утримувати й захищати кабель. Ці конструкції забезпечують захист кабелів від ушкоджень у несприятливих умовах. Залежно від призначення випускають такі різновиди металевих лотків: перфоровані, неперфоровані, дротові й сходові. Металеві лотки спочатку розробляли для прокладання силових кабелів, але вже не один десяток років їх застосовують і при побудові інформаційних систем, хоча основним ринком залишаються, певна річ, електромережі.

Важлива перевага продукції – її висока несуча здатність. Лотки випускають різної висоти й ширини залежно від кількості й маси передбачуваного навантаження. Істотне значення має й стійкість до агресивних середовищ. Крім лотків зі звичайним оцинкуванням, пропонують вироби, виконані за технологією гарячого оцинкування або з нержавіючої сталі, а також лотки з епоксидно-полімерним покриттям для агресивних середовищ, наприклад, цехів на хімічних виробництвах.

Лотки використовують для прокладання кабельних трас під фальшпідлогою (такі системи, зазвичай, постачають із розетковими лючками із захистом IP44 й міні-колонами для виведення розеток) або для кріплення кабелів на стінах і під стелею в приміщеннях різного призначення.

Поширені сталеві лотки, закриті з усіх боків для запобігання пошкодженню кабелів. Вони можуть бути як перфоровані, так і неперфоровані. У суцільних лотків кришки й спеціальні пластини на стиках забезпечують захист на рівні IP44, що дає змогу використовувати систему навіть на вулиці. Однак перфоровані лотки набагато легші, до того ж для кріплення не потрібно просвердлювати додаткові отвори, а перфорація поліпшує повітрообмін усередині каналу. Коштують ці лотки приблизно однаково.

Перфоровані лотки найпопулярніші. Виготовляють їх способом прокату оцинкованої стрічки й комплектують кришками. Плоску сталеву стрічку перфорують отворами потрібного розміру й згинають у профіль. Для захисту лотка, з’єднувальних елементів і системи кріплення можна застосовувати сталь із гальванопокриттям (покриття цинком методом Сендзіміра), покриттям з гарячого цинку або епоксидної смоли, часом їх виготовляються з нержавіючої сталі. Отвори перфорованого лотка дають змогу виводити з нього гофротрубу та кабель і кріпити лоток до стелі на шпильках через корпус. Найдешевше рішення – гальванопокриття методом Сендзіміра: виробники часто використовують цей вид цинкування для економічних систем, які призначені для експлуатації в неагресивних середовищах.

Для застосування поза приміщеннями й в агресивних середовищах необхідні сталеві лотки глибокого цинкування (200 мкм) з високою стійкістю до корозії завдяки заповненню цинком усіх отворів і вигинів. Товщина покриття таких виробів на порядок вища, ніж у стандартних оцинкованих лотків (20 мкм), та й служать вони не 10-15, а 25-50 років, однак і коштують більше.

Кабельні лотки з оцинкованої сталі - одне із найбільш зручних і недорогих рішень для прокладання інформаційних і силових кабелів. Це універсальний спосіб організації проводки, що заощаджує до 85% вартості робіт і дає змогу розвивати базову електричну й слабкострумову систему. Прокладання лотка, як правило, передбачає підвішування до стіни або стелі, сегменти скріплюють за допомогою універсальних планок або з'єднувачів, що повторюють поперечний переріз корпуса лотка й охоплюють його знизу. Часто лотки прокладають за панельною стелею або фальш підлогою – їх легко демонтувати.

Вибираючи вироби, варто враховувати рівень гранично припустимих навантажень на лоток і деталі кріплення, а також ємність лотка. Заповнюваність кабелями не повинна перевищувати 35–40% перерізу лотка з кришками. Проводи й кабелі укладають рядами, пучками або пакетами.

Для лотків передбачені різні аксесуари (кути, Т-подібні відводи, розгалужувачі, перегородки-роздільники, з’єднувальні планки, системи підвішування і кріпильні елементи). Лотки можна кріпити на шпильках або перфострічці до стелі, а на кронштейнах або шарнірних з'єднаннях - до стін і стелі.

Лоток у сіточку

Дротові (сітчасті) лотки мають відкриту конструкцію й прості в монтажі, а кількість необхідних для них аксесуарів невелика. При малій масі вони витримують великі навантаження, у лотку не накопичуються пил і бруд. До того ж кабелі й охолоджуються краще, і оглядати їх у процесі експлуатації простіше. Дротові лотки різняться глибиною, шириною, діаметром сталевого дроту й розміром вічка сітки. Вони мають комплекти для заземлення, стикуються за допомогою спеціальних з'єднувачів, планок або кріпильних комплектів і кріпляться до стелі або стін, а також прокладаються під фальшпідлогами.

На відміну від важкого, складнішого у монтуванні лотка зі сталевого листа, що ускладнює обслуговування кабелів, дротові лотки вимагають мінімальної кількості аксесуарів, а згинати їх можна в будь-якому напрямку. Лоток можна як завгодно повернути, змінити рівні, зробити переходи й розгалуження. За допомогою спеціальних гострозубців легко можна змінювати конфігурацію лотка, викусуючи окремі секції й згинаючи його у потрібному напрямку. У випадку сходового й перфорованого лотка для досягнення подібного результату знадобляться спеціальні деталі, зокрема додаткові поворотні елементи. Такі деталі недешеві й не дуже зручні для монтажу.

Якщо потрібне найдешевше рішення й водночас високий захист кабельної траси, то найкращим варіантом є перфорований лоток. Однак при підготовці проекту не завжди вдається заздалегідь передбачати всі особливості прокладання кабельних трас, тому з урахуванням додаткових деталей ціна перфорованих лотків може виявитися більшою, тож «пометражне» зіставлення цін лотків різного типу було б некоректним. Для монтажу дротового лотка потрібно обмежена кількість аксесуарів, а що менше елементів, то система дешевша й монтаж виконується швидше. Як наслідок, у багатьох випадках використання дротових лотків знижує вартість усього проекту.

Зазвичай дротові лотки застосовують для будівництва магістралей на великі відстані, у виробничих приміщеннях, у сфері телекомунікацій, на підприємствах харчової промисловості, транспорту, медицини, хімії, нафтохімії - скрізь, де необхідне укладання великої кількості кабелю з можливістю швидкого доступу до нього. Часто дротові лотки монтують у фальшпідлогах або стелях (в основному, в офісних будинках) для встановлення слабкострумової проводки (локальні мережі, телефонія, пожежна й охоронна сигнализація). Дротові лотки виготовляють зі сталевого дроту контактним зварюванням. Лотки захищають від дії навколишнього середовища гарячим цинкуванням (методом занурення), гальванізації для внутрішнього й зовнішнього монтажу, іноді їх виготовляють з нержавіючої сталі (кислотостійкі). Популярні дротові лотки з епоксидно-полімерним покриттям (наприклад, для приміщень із серверним і телекомунікаційним устаткуванням). Їх використовують із метою колірної ідентифікації різних кабельних трас, а також для надання конструкції привабливого виду. Це покриття доволі стійке до зовнішніх впливів, але в дуже агресивних середовищах рекомендують застосовувати продукцію з нержавіючої сталі.

Для європейського ринку характерна тенденція збільшення частки дротових лотків. Їхня зручність, надійність і швидкість встановлення зумовили те, що в деяких країнах частка цієї продукції перевищує 50%. У нас застосовують в основному перфоровані лотки. Однак технологія виготовлення дротових лотків набагато складніша порівняно з розрізуванням і штампуванням листової сталі, вона потребує дорогого устаткування для зварювання сітки, яку згинають по висоті й ширині лотка, а також процесу гальванізації.

Уздовж сходами

У випадку значних розподілених навантажень, необхідності монтажу й розв'язки безлічі кабельних пучків, створення просторових кабеленесучих конструкцій для прокладання магістральних ліній з важких і потужних виробничих кабелів застосовують сходові лотки (кабельрости). Система сходових лотків слугує і для прокладання важкого типу кабелю в промислових, підсобних та інших приміщеннях великої площі, а також поза спорудами.

Зазвичай, такі лотки випускають до 1 м шириною й до 6 м довжиною, але відстань між опорами може сягати й 9 м. Збільшена ширина прогону - одна з вимог сучасного ринку. Такі лотки дають змогу зробити якісне й акуратне підведення безпосередньо до кросів або шаф з устаткуванням, однак це - складний продукт, найдорожчий у сімействі металевих кабеленесучих систем. Сходові лотки вирізняє висока несуча здатність у поєднанні з малою власною масою, зручність монтажу й прокладання кабельних трас.

Комплексна система для прокладання електричних кабелів і проводів, кабелів керування або передачі даних містить сходові лотки чотирьох типів і низку стикових накладок, з'єднань, колін і кутових відгалужень. Подібні лотки самонесучої конструкції розраховані на складні умови експлуатації, але мають привабливий вигляд. Термін служби оцинкованих сходових лотків – до 40 років.

Збільшення прогонів і застосування безгвинтових затискних з'єднань дає змогу максимально скоротити час монтажу цих виробів. Якщо раніше для захисту лотків використовувалося лакофарбове покриття, то тепер - гаряче оцинкування з епоксидно-полімерним покриттям. Такі вироби втроє дешевші від продукції з нержавіючої сталі при порівнянному терміні експлуатації.

Мережі під пілогою

Системи металевих кабельних лотків не обмежуються перерахованими вище виробами. Ще один вид металевих виробів для прокладання кабелю - система кабельних каналів, які заливають у бетонну стяжку. Якщо верхня знімна кришка лотка встановлюється на рівні підлоги, то лючки на різну кількість інформаційних і силових розеток із захистом до рівня IP65 можна монтувати в будь-якому місці такого кабельного каналу, що збільшує гнучкість системи. Звичайно їх використовують у заводських цехах або на відкритих майданчиках. Із зростанням темпів будівництва і далі посилюватиметься попит на короби під заливання в бетон, тому цей вид кабельних лотків вважають одним з найбільш перспективних. До того ж цей підхід робить усю проводку прихованою.

Висновок

Розробка нових виробів вимагає багато коштів, зусиль і часу, і відомі на ринку виробники нарощували свій асортимент не один рік. Пропозиції виробників-початківців, зазвичай, не відрізняються розмаїтістю аксесуарів і компонентів, а тому не годяться для організації складних трас із нетривіальною конфігурацією.

Виробники постійно вдосконалюють металеві кабеленесучі системи, збільшуючи їхні несучі характеристики, пропонуючи нові рішення для швидкого кріплення й розширюючи асортимент. Скорочення часу монтажу має велике значення, оскільки трудозатрати іноді перевищують вартість самого устаткування. Саме тому майже всі виробники розробляють рішення для швидкого монтажу (Quick & Click), яке не потребує додаткових елементів, і йдуть шляхом універсалізації й уніфікації виробів - як кріпильних елементів, які можна використовувати для будь-яких лотків, так і самих кабельних лотків, для різних типах монтажу (наприклад, настінного або стельового).

Ще недавно споживачі керувалися завданням мінімізації інвестицій. Такий підхід до кабеленесучих систем ускладнював їх подальшу експлуатацію й модифікацію. Тепер ситуація змінилася – нікого не треба переконувати, що сучасні системи прокладання кабелю повинні відповідати вимогам не тільки сьогодення, а їх ресурс повинен бути розрахований, як мінімум, на 10 років. Кабеленесуча система повинна бути «гнучкою», при необхідності нарощувати ємність, допускати модифікацію й розширення без додаткових капітальних витрат. Крім того, має бути «універсальною», відповідати спеціальним вимогам для одночасного прокладання силових і слабкострумових ліній. Системи металевих лотків відповідають усім перерахованим вимогам.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
загальни вимого до кабельних мереж зберигання та транспортування кабелив монтаж кабелив в зимовий период, прокладання проводів у різних приміщеннях, технологія прокладання кабелів по підлозі, оток для прокладання кабелів, DUP200H50/3, способы прокладання в лотках, На лотках пропонується прокладати дроти і кабелі перерізом, ввести кабель у промислове приміщення, прокладання кабелив в середине примiщень, способи прокладання ксилових абельних ліній, Прокладання кабелів по лотках
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.