Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5097
30.04.2010р. |
Моніторинг «он-лайн» часткових розрядів

Періодичне визначення і порівняння результатів вимірювань часткових розрядів – надзвичайно ефективний інструмент, який дає змогу відслідковувати поступове старіння ізоляції і приймати рішення про необхідність ремонту обмоток статора електричних машин. Розрізняють два способи тестування часткових розрядів: коли машина відімкнена від мережі та моніторинг в режимі «он-лайн».


Рис. 1. Пристрій TGA-B виробництва "IRIS Power". Робота пристрою підтверджена 20-річним досвідом вимірювань і моніторингу часткових розрядів

Розробники електричних машин за допомогою сучасних методів проектування роблять все, наскільки це можливо, щоб оптимізувати використання міді та ізоляції обмотки. Проте навіть найкраще спроектована і виконана обмотка не може слугувати вічно. Різноманітні зовнішні впливи, температурні, механічні і електричні навантаження з часом спричиняють старіння ізоляції, що призводить до виходу з ладу всього вузла.

В електричних машинах ізоляція старіє нерівномірно, у певних ділянках – значно швидше, тим самим зменшуючи електричну та механічну міцність. Наприклад, в обмотках, які працюють при високих температурах протягом тривалого часу, ізоляція розшаровується і окислюється, робиться крихкою тому зростає ймовірність механічних пошкоджень. Дія електромагнітних сил і розпресування провідників спричиняє їх тертя об осердя статора, що зумовлює стирання ізоляції. Постійні цикли «вмикання-вимикання» призводять до значних, а подекуди – надмірних перепадів температури, внаслідок чого виникають щілини між корпусною ізоляцією і провідниками. Швидкість розвитку цих пошкоджень залежить від кількох показників, серед яких:

– клас ізоляції і рівень навантаження, при яких експлуатують матеріал;

– якість виготовлення обмотки;

– середовище експлуатації (наявність пилу і вологість);

– періодичність обслуговування двигуна.

«Он-лайн» моніторинг часткових розрядів у машинах під час експлуатації

Щоб простіше визначити час проведення ремонтних робіт або періодичності обслуговувань, важливо знати, внаслідок чого відбувається старіння. Нині використовують велику кількість методик випробувань: одні з них призначені для тестування машин у вимкненому стані, інші – для машин, які увесь час в експлуатації. Основним для обох методик є визначити причину виникнення розрядів у статорній обмотці.

Моніторинг часткових розрядів в режимі «он-лайн» застосовують для будь-яких статорних обмоток двигунів напругою понад 3 кВ. Для такого тестування необхідне попередньо разом з обмоткою встановити у пази статора датчики. Дані з датчиків періодично збирають за допомогою портативного приладу або відслідковують за допомогою пристрою постійного моніторингу. Зберігання даних необхідно повторювати принаймні кожних шість місяців для машини напругою понад 6 кВ. Якщо дефект ізоляції розвивається, то необхідно збільшити періодичність повторних вимірювань. Для двигунів напругою менше 4 кВ рекомендується проводити тести часткових розрядів частіше, краще – постійно. Збір даних при різних режимах роботи може також допомогти визначити стан ізоляції обмотки.

Аналіз часткових розрядів в режимі «он-лайн» дає користувачам змогу порівнювати двигуни і оцінювати ступінь їх пошкодження. Одним із виробників таких приладів для контролю частотних розрядів обмотки статора є «Iris Power». Прилади «он-лайн» моніторингу «TGA-B» створюють можливість технічного обслуговування, що базується на реальному стані обмотки статора. З часу введення такоъ технології в дію вже минуло 20 років, і відтоді її використовують на понад 3000 двигунах і турбогенераторах.

Метод моніторингу, що закладений в «TGA-B», базується на використанні ємнісних датчиків, які вимірюють часткові розряди у високочастотному діапазоні, де амплітуда розрядів значно перевищує амплітуду перешкод (оптимальне співвідношення «сигнал/шум»). Це дає змогу автоматично відокремлювати часткові розряди і перешкоди та легко аналізувати результати вимірювань.

Спосіб вимірювань з TGA-B призначений для реєстрації часткових розрядів у процесі нормальної роботи двигуна, тобто при нормальному електричному, механічному та тепловому навантаженні, а також за нормальних умов навколишнього середовища. На покази приладу не впливають зовнішні перешкоди і шуми: іскріння у зовнішньому струмопроводі, корона в енергосистемі, тому це дає можливість визначити реальний стан ізоляції і планувати технічне обслуговування.

Шинні датчики, якими комплектують аналізатор TGA-B – це високовольтні конденсатори ємністю 80 пФ. Їх постійно треба встановлювати у спеціальних місцях за межами двигуна. Датчики виготовляють з високоякісної слюди і капсулюють спеціальним епоксидним компаундом. Вони сертифіковані на подвійну робочу напругу, мають стійкість до поверхневого трекінгу, кожен датчик має індивідуальний сертифікат відповідності IEEE/ANSI C37.20.2.

Конденсатори 80 пФ блокують промислову частоту 50/60 Гц і пропускають високочастотні імпульси з крутим фронтом, що викликають часткові розряди в обмотці. Датчики розміщають по два на кожній фазі: один на виході двигуна, інший – на віддалі на лінії зв’язку об’єкта із системою. До датчиків підводять кабелі зв’язку однакової довжини. Реєстрація і виявлення напряму розповсюдження імпульсів визначає їх джерело. Тому використовувана схема може автоматично відділити перешкоди і розряди в обмотці. Якщо двигуни з’єднані довгими екранованими кабелями, то достатньо використовувати по одному датчику на фазу.

Перед вимірюваннями оператор з’єднує аналізатор TGA-B з коробкою виводів датчиків і комп’ютером. Кожен датчик реєструє фазове положення і кількість імпульсів часткових розрядів, – ці дані одразу можна зберегти для подальшого аналізу. Результати моніторингу можна представити у вигляді:

– графіків інтенсивності окремих механізмів порушення ізоляції;

– кривих наростання, які відображають розвиток порушень в часі;

– статистичних величин, які можна порівняти з накопиченою інформацією у базі даних для подібного обладнання.

У більшості випадків оцінити стану ізоляції обмотки статора за результатами «он-лайн»–моніторингу часткових розрядів може будь-який користувач після короткого курсу підготовки.

Техобслуговування електричних машин, що базується на «он-лайн»–моніторингу

Проблеми з ізоляцією обмотки статора виникають у 40% з усіх двигунів і генераторів – це одними з основна причин вимушених відмов, що призводить до значних втрат. Моніторинг «он-лайн» дає змогу мінімізувати ризик раптових пробоїв ізоляції обмотки статора. За останні роки завдяки застосуванню цього методу моніторингу вдалося запобігти багатьох аварій на двигунах і генераторах. За допомогою «он-лайн» моніторингу підвищується готовність та інтервали між ремонтами двигунів та генераторів, що допомагає обслуговуючому персоналу зменшити витрати.

На підтвердження руйнування ізоляції обмотки статора високої напруги часткові розряди виникають у пустотах і розшаруваннях ізоляції. Ці пробої наводять в обмотці статора високочастотні імпульси малої амплітуди. Величина і кількість таких імпульсів залежить від ступеня пошкодження ізоляції, тому якщо ця кількість та величина напруги імпульсів зростають – це означає що ізоляція руйнується швидше. Сигнали розрядів і «електричний шум» від інших джерел, таких як корона й іскріння на зовнішніх з’єднаннях, часто накладаються одне на одного, але відокремлюють при аналізі за допомогою пристрою «TGA-B». Завдяки цим можливостям моніторинг часткових розрядів «он-лайн» визнаний фахівцями як найкращий метод завчасного виявлення дефектів обмоток статора.

Рис. 2. Підвищена інтенсивність часткових розрядів в обмотці статора призводить до виникнення відкладень у вигляді "білої пудри". Це свідчить про погіршений стан ізоляції.

Рис. 3. Міканітові датчики мають спеціальну конструкцію для швидкого виявлення часткових розрядів обмотки статора постійно працюючих двигунів або турбогенераторів.

За матерілами Всеукраїнської галузевої газети "Електротема"

www.eltema.com.ua

Теги та ключові фрази
скачать говорюшки, принципова схема пристрою для виміру часткових розрядів в ізоляції, систему моніторингу TGA-B для виміру часткових розрядів в обмотках електричних машин в режимі он-лайн, Відеоредактор Эдиус оцінка, скачать говорюшки для htc desire c, визначення стану єлектричної ізоляції тягового двигуна, Часткові пробої, Часткові розряди виникають при, датчики часткових розрядів, proposition rubrik 155


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.