Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

7682
19.12.2011р. |
Бурий молодший брат

У багатьох європейських країнах буре вугілля займає дуже гідне місце в національних енергобалансах. Але в Україні в минулому десятилітті його видобуток практично припинився. Правда, в 2011 р. упущення почали виправляти. У країні з'явилися нові проекти, що відроджують буровугільний промисел.

За оцінками Інституту загальної енергетики НАН України, вітчизняні розвідані запаси бурого вугілля (лігніту) становлять від 6 до 8 млрд тонн, з них 3,5 млрд тонн перебувають на балансі, а 1,4 млрд тонн придатні до

видобутку відкритим способом. Основні поклади цього ресурсу зосереджені в Дніпровському басейні (насамперед район Олександрії на Кіровоградщині), проте є перспективні родовища і у Львівсько-Волинському басейні, і в інших регіонах. У 1990 році в Україні видобувалося понад 3,6 млн тонн бурого вугілля на рік. У 2008 цей показник впав практично до нуля. Тепер буровугільна галузь відроджується.

У країні склалася стійка думка, що при її величезних запасах кам'яного вугілля немає сенсу розмінюватися на лігніти, у яких нижча як теплотворність, так і вартість. Таким чином, щоб їх спалювати в тепловій енергетиці, необхідно дообладнати існуючі ТЕЦ. А щоб заробити на бурому вугіллі, доведеться попітніти набагато сильніше, адже ціни на нього значно нижчі, ніж на традиційну кам'яновугільну продукцію (сьогодні це приблизно 288 грн./CPT за буре вугілля проти 700-800 грн./CPT за енергетичне вугілля марок Г, Д, Р).

Європейська практика, правда, такі стереотипи давно зруйнувала. Частка електроенергії, отриманої з бурого вугілля, становить 30-35% в Румунії, Іспанії, Угорщини і понад 50% - у Греції та Німеччини. Німці в кінці минулого століття побудували два великі енергоблоки (на 800 МВт і 930 МВт), що працюють виключно на лігніт. Подібні блоки, хоча і менші, працюють також в інших державах ЄС. У сусідній Польщі, наприклад, 5 теплових електростанцій побудовано в безпосередній близькості від буровугільних розрізів. Спільно вони споживають до 50-70 тис. тонн цих вугілля на добу.

Але найпоширеніша практика - це змішування лігніту з більш теплотворними паливом, тобто з тим же енергетичним вугіллям. Українські електростанції пробували працювати на такій суміші, але позитивним цей досвід не назвеш. Хоча в 1998-2002 роках Ладижинська ТЕС іноді отримувала до 30 тис. тонн рядового бурого вугілля на місяць. Воно спалювалося разом з 20% газового вугілля, але все одно вологість бурого компонента перевищувала сушильну продуктивність млинів станції. Тому незабаром від нього відмовились. Досвід поставки на Вуглегорську ТЕС сумішей рядового бурого вугілля з вугіллям марок Г і Ж знову ж таки не отримав розвитку через дорожнечу останнього, вологість суміші в цілому (більше 18%) і низьку калорійність (менше 4200 ккал/кг).

Директор Енергетичної інвестиційної компанії (ЕІК) Василь Терещенко стверджує, що всі ці проблеми можна вирішити. Просто в минулому суміші для ТЕС готували з недостатнім урахуванням їх експлуатаційних вимог і без рекомендацій профільних інститутів. Зі свого боку ЕІК (найбільший на сьогодні видобувач лігнітів в Україні, що охоплює 90% частку цього ринку) пропонує новий рецепт "коктейлю" з кам'яновугільного концентрату і попередньо підсушеного на ЦЗФ бурого вугілля в пропорції 60:40. За словами В.Терещенка, ця суміш на 250-300 грн. дешевша від вугілля газової групи і в той же час вона відповідає запитам теплових електростанцій. Зараз пропозиція знаходиться на вивченні Міненерговугілля. Хоча, можливо, після приватизації генеруючих компаній є сенс говорити вже з їх власниками.

У затвердженій ще в 2008 році модернізаційній програмі компанії "Західенерго" передбачалася низка заходів, спрямованих на застосування бурого вугілля. Зокрема, встановлення нових кульових млинів польського виробництва на Добротвірській ТЕС, масштабна реконструкція одного з блоків Бурштинської ТЕС і т.п. Однак через фінансові причини програму не довели до логічного фіналу. Зате новий котел, здатний ефективно спалювати навіть низькосортне вугілля, введений нещодавно в експлуатацію на Старобешівській ТЕС. Тепер вона входить до числа потенційних клієнтів українських видобувачів бурого вугілля. Час від часу в Міненерговугілля виникає ідея побудови цілком нової електростанції виключно під буре вугілля на одному з розрізів Олександрії. Але таке задоволення далеко не кожному по кишені. Згідно з підрахунками згадуваного вже Інституту загальної енергетики спорудження подібної ТЕС потужністю 200 МВт потягне за нинішніми цінами на 2-3 млрд грн.

В результаті компанії, що видобувають буре вугілля в Україні, орієнтуються поки на експорт. Західним покупцям економічно вигідно своє власне буре вугілля розбавляти таким же, але українським, і вже цю суміш поставляти енергетикам - дешевше виходить. Приміром, для Словаччини ввозити буре вугілля з України приблизно вдвічі дешевше, ніж з Чехії. Навіть якщо робити знижку на те, що у вітчизняного лігніту трохи нижче теплотворення і вищий вміст сірки, шкурка варта вичинки. Тим більше що відмовлятися від імпорту бурого вугілля Словаччина ніяк не збирається. Ця країна споживає близько 3 млн тонн буровугільного палива на рік, з них 20% - закордонного походження. Зайняти цю нішу, хоча б частково витіснивши звідти чеські і польські поставки, - мета для українських вугільників цілком реальна.

У 2011 році після трирічної перерви відновилися і постачання українського бурого вугілля до Угорщини. Але, схоже, ринками сусідніх країн даний енергоресурс не обмежиться. Все більше інтересу до нього проявляють китайські корпорації. Причому інтерес цей непідробний. У 2011 гості з Піднебесної відвідали два основні регіони України, де видобувається буре вугілля. Так, у листопаді делегація корпорації China Coal підписала меморандум про співробітництво в цій сфері з керівництвом Кіровоградської області, а влітку представники іншої держкорпорації Tian Di вивчали буровугільні перспективи Львівсько-Волинського басейну. Побаченим китайці залишилися задоволені, оскільки висловили готовність інвестувати кошти в будівництво нових шахт і розрізів з видобутку лігніту. У кожному випадку йдеться про капіталовкладення в розмірі 400-500 млн дол. Та поки що все буровугільне відродження тягне на собі вітчизняний капітал.

На Кіровоградщині Енергетична інвестиційна компанія розробляє одну з ділянок Олександрійського родовища бурого вугілля, найбільшого в Україні. Незважаючи на те що воно дуже швидко освоювалося в 1960 роки, його запаси все ще становлять 485 млн тонн, з них 63 млн тонн - для відкритих розробок. На заході України в експлуатації сьогодні знаходиться родовище бурого вугілля біля села Іллінці, яке освоює однойменне ТОВ. У недалекому майбутньому ряди вітчизняних буровугільних регіонів повинна поповнити й Черкаська область. У 2012 тут стартує розробка Мокрокалигорського родовища біля міста Ватутіне. Його балансові запаси оцінюються в 7,8 млн тонн. За рік воно здатне видавати від 300 до 600 тис. тонн бурого вугілля. Але це в потенціалі.

У поточному році національний обсяг видобутку бурого вугілля складе близько 50 тис. тонн. У 2012 р., за прогнозами ЕІК, він може подвоїтися, а в 2013 - досягти рівня в 300 тис. тонн річних. Хоча навіть ця цифра дуже мала для такої країни, як Україна. Буре вугілля у нас ніяк не позбудеться іміджу молодшого, до того ж не зовсім розторопного брата. Сприймати його як серйозного енергоносія не звикли. І навіть газово-цінові кризи і брак традиційного вугілля, що періодично виникає в країні, поки подолати це упередження не зуміли. Хоча в багатьох країнах, багатих одночасно і на чорне, і на буре вугіллям, обидва ці ресурси прекрасно уживаються один з одним і однаково улюблені енергетиками. Як, наприклад, у Польщі, Чехії чи Німеччині.

Олег Дорожовець

Теги та ключові фрази
порно в іллінцях, Секс.фото.скачати., секс фото з младшім братом, секс з молодшим братом фото, порно в іллінцях, секс фото братаі, буре вугілля греції фото скачать безплатно, ключі для нод 32 антивірус 4 від 10.02.2014р, скачать картинку камяного вугілля, скачать песню ё кармин бабай екатерины голициной


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.