Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1270
29.03.2013р. |
Вашингтон – Москва: суперництво за добудову чеської АЕС
Змагання між Вашингтоном та Москвою за право добудови єдиної в Чехії АЕС в Темеліні стає дедалі запеклішим. На це вплинула й інформація, що просочилася нещодавно у пресу, на Радіо «Свобода» від чеських замовників – контрольованої державою компанії «ČEZ» («Чеські енергетичні підприємства») – про те, що вартість проекту добудови двох атомних реакторів в Темеліні (до двох наявних) американсько-японської компанії «Westinghouse» є нижчою від пропозиції другого учасника конкурсу, чесько-російського консорціуму «MIR.1200». Замовник, компанія «ČEZ», ухвалить рішення про переможця цього конкурсу до вересня 2013 року.

 

З точки зору енергетичної залежності…

Якщо битви часів «холодної війни» ще відбуваються в Європі, то головним полем зіткнення на сьогодні видається одна з двох чеських АЕС у містечку Темелін, неподалік від австрійського кордону на півдні Чехії. Два консорціуми, підтримувані Вашингтоном та Москвою, відчайдушно змагаються за 10-мільярдний контракт на добудову двох нових реакторів на Темелінській АЕС, і виглядає це більше геополітикою, ніж енергетичним змаганням.

Вашингтон вже не раз попереджав, що вибір замовника для добудови АЕС в Темеліні є для Чехії питанням національної безпеки. Колишній держсекретар США Гілларі Клінтон попередила Прагу про це під час свого візиту сюди у грудні 2012 року, коли наголосила, наскільки тяжкою і небезпечною є енергетична залежність від Росії для багатьох країн Європи.

Приблизно 70% природного газу до Чехії та понад 60% споживаної тут нафти і все ядерне паливо для Темеліна нині надходять саме з Росії. Світ бачить, особливо на прикладах України і Грузії, як Кремль використовує енергетичний експорт для посилення політичного впливу на споживачів.

Представник американсько-японської компанії Денні Родерік нещодавно сказав під час прес-конференції у Празі, що його «Westinghouse» бачить себе «першим номером» у цьому змаганні, тоді як російська сторона говорить лише про «попередні» оцінки з боку «ČEZ».

Експерти також відзначають незадоволення США закулісними діями Москви у просуванні цього проекту.

Так, Ян Горнат, аналітик із Карлового університету в Празі, з цього приводу сказав Радіо Свобода: «Американське посольство у Празі заявило, що має намір робити всі пропозиції стосовно участі в проекті Темеліну публічно, відкрито і не бажає вести переговори за зачиненими дверима. Тут мається на увазі, що росіяни ведуть переговори таємно і не афішують публічно своїх політичних заяв».

Найнепередбачуваніший гравець – чеська влада, головний акціонер «ČEZ»

70 акцій «ČEZ» належить урядові Чехії. Аналітики вважають, що «ČEZ» не змогла б отримати фінансування для проекту, якби уряд не гарантував купівельну ціну за електроенергію, вищу від еталонної – €50 за 1 МВт/год. Та й влада побоюється давати такі гарантії частково через страх перед громадськістю, бо чехи нині платять приблизно €10 за 1 МВт/год або й менше.

Близько половини з них підтримують добудову Темеліну через страх стосовно подорожчання електроенергії. Хоча експерти зауважують, що Чехія продає вже тепер більше електроенергії, аніж споживають усі чеські родини, і є третім за величиною експортером у Європі.

Тому й постає запитання: для чого мають добудовувати потужності АЕС в Темеліні – для зменшення споживання імпортного газу, закриття вугільних станцій чи для нарощування продажу електроенергії владою?

Ян Махачек, аналітик відомого чеського журналу «Respekt», пояснив Радіо «Свобода», що чеська громадськість ще не здатна дійти висновку, що проект модернізації Темеліну не потрібен. «Головне питання – чи справді необхідні ці інвестиції, бо дедалі більше аналітиків каже, що ми фактично не маємо потреби у цій додатковій потужності, – зауважує він. – Дедалі більше людей вважає, що раціональніше – не добудовувати Темелін. Хоча нинішній президент Земан, як і колишній Клаус, обома руками – за добудову Темеліну».

Ян Махачек також стверджує, що нинішній президент Чехії Мілош Земан, як свідчать деяка інформація, пов’язаний з російськими інтересами. Адже «добре відомо, що один із босів чеської філії нафтового велетня з Росії «Лукойл» був головою виборчої кампанії пана Земана», наголосив Ян Махачек у розмові з Радіо «Свобода».
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.