Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2902
07.06.2013р. |
Будуючи АЕС між територіями країн ЄС…
Cвого часу газета «ЕлектроТЕМА» під рубрикою «А як у них…» писала про проект будівництва Калінінградської АЕС, відомої також під назвою Балтійська АЕС, а також про деякі питання енергозабезпечення пострадянських країн тамтешнього регіону. Звернутись до цєї теми на цей раз нас спонукала стаття у латвійському виданні «Diena», поданій на UA-energy. Її автор Гунарас Валдманіс зазначає, що на відміну від Вісагінської АЕС, це не тільки проект на папері…

 

Без шуму, але цілеспрямовано будівництво АЕС, започатковане у 2010 році, має шанси завершитися у запланований термін – до кінця 2017 року. У доповідях офіційних структур країн Балтії про перспективи розвитку ринку електроенергії регіону Балтійську АЕС згадують рідко. Своєю чергою, експерти не приховують, що, незважаючи на дефіцит базових потужностей дешевої електроенергії, нову АЕС в регіоні не очікують з розпростертими обіймами, оскільки вона зміцнить вплив Росії.

У балтійців для захисту своїх інтересів є сильний козир – без згоди Литви АЕС не зможе відігравати сутєвої ролі на ринку Балтії. Литва не приховує, що не хоче давати згоду на розвиток з’єднань. З цієї причини політичні пристрасті навколо проекту розпалюються, і нещодавно у ЗМІ з’явилися повідомлення, що проект призупинено, щоб оцінити можливість встановлення менших реакторів замість запланованих. Колишній прем'єр-міністр Литви Андрюс Кубілюс вже висловив думку, що таке рішення означає призупинення проекту «на невизначений час».

Російський концерн «Росенергоатом» цю інформацію категорично спростовує, стверджуючи: розглядається лише можливість встановлення менших за потужністю енергоблоків на додаток до запланованих, щоб забезпечити гнучкі можливості виробництва.

Потужності перевищують споживання

Ще починаючи будівництво Балтійської АЕС, Росія не приховувала, що проект електростанції потужністю в 2400 МВт задуманий з розрахунком на прибуток з-за кордону, тому що Калінінградський регіон вже зараз виробляє більше електроенергії, ніж споживає. З 2010 року, коли було завершено будівництво Калінінградської ТЕЦ-2 потужністю в 900 МВт, у регіоні виробляється близько 6,7 ТВт/год електроенергії на рік, а споживання становить тільки 4,2 ТВт/год. Найбільше навантаження щодо споживання в області досі була 800 МВт. Надлишки електроенергії Калінінград може перенаправляти лише через енергосистему Литви. Цю країну з Калінінградською областю з'єднують три лінії електропередач в 330 кіловольт і три – в 100 кіловольт, загальна потужність передачі 680–700 МВт. Цими лініями можна перенаправити за рік до 5 ТВт.

«Загальну заплановану потужність блоків Балтійської АЕС – 2400 МВт неможливо направити в мережі країн Балтії. З Калінінградською областю межує тільки одна з країн Балтії – Литва, оператор системи передач якої заперечує проти реконструкції мережі», – охарактеризував ситуацію експерт в галузі атомної енергетики, фахівець «Latvenergo» з дослідження та розвитку Валдіс Гаварс. Він зазначив, що технічні складнощі для роботи Балтійської АЕС створює також питання резервування потужності енергоблока. В системі енергопередач дотримується принцип: з метою усунення аварії найбільший підрозділ з виробництва електроенергії, наприклад, найбільший енергоблок регіону або країни, забезпечує швидке задіяння резервної потужності. У свій час найбільшим енергоблоком в країнах Балтії була Ігналінська АЕС (1300 МВт), як резервні потужності використовували Даугавські електростанції в Латвії і литовську гідроаккумулюючу станцію в Кроне. «У Калінінграді таких потужностей немає і немає також сильних з'єднань мереж передач», – зазначив Гаварс.

Потрібна прихильність Литви

Будівельники Балтійської АЕС не приховують, що покладаються саме на розвиток потужностей електропередач у сусідніх країнах, і за допомогою взаємних з'єднань Литва–Швеція, Литва–Польща, а також Латвія–Литва–Фінляндія сподіваються постачати електроенергію, у тому числі в країни Північної Європи. До того ж, Росія розглядає можливість прокладання кабелю потужністю 200 мегавольт до Німеччини. Проте представники і «Latvenergo», та естонської енергокомпанії «Eesti Energia» наголошують: надходження виробленої на Балтійській АЕС електроенергії на ринок країн Балтії та Північної Європи, головним чином, залежатиме від рішень саме Литви про розширення ліній передач. У тому випадку, якщо будуть розвинуті з'єднання Литва–Калінінград, інші країни не зможуть чинити перешкоди для потоку російської електроенергії в Балтію.

«Якщо для передачі виробленої на Калінінградській АЕС електроенергії будуть створені необхідні з'єднання, і вона надійде в ЄС, її можна буде вільно продавати в усьому ЄС, використовуючи наявну інфраструктуру», – пояснив голова правління «Enerit» Яніс Бетхерс.

Гаварс також зазначає, що оператори системи передач повинні забезпечити рівний доступ до мережі та її використання у відповідності з загальними вимогами, обмежити які можуть тільки потужності мереж передач.

Здатність конкурувати неясна

Питання про те, наскільки конкурентною буде вироблена Балтійською АЕС електроенергія, досі незрозуміле. «Росенергоатом» кілька років тому декларував, що зможе запропонувати Литві електроенергію за ціною близько €53,5 за МВт/год. Така ціна приблизно відповідає нинішній на біржі «Nord Pool Spot» по Литві, але вона вища, ніж у країнах Північної Європи та в Естонії.

Енергетики Латвії та Естонії наголошують: робити прогнози про можливі ціни через 4–5 років складно, і пропозиція самої АЕС може змінитися. «Ціну на електрику, яка вироблятиметься на Балтійській АЕС, визначить попит і пропозиція на ринку», – пояснив Гаварс. Він також зазначив: незрозуміло, чи буде проект завершений у визначений термін, тому що і в Росії є кілька проектів АЕС, які, всупереч прогнозам будівельників, затримуються. У свою чергу, Бетхерс вважає: «Зараз кращим прогнозом ціни на майбутнє є ціни на біржові поставки в майбутньому, для Фінляндії та Швеції вони, наприклад, нижче €40 за МВт /год».

Представники обох енергокомпаній утримуються від прогнозів щодо закупівлі Латвією і Естонією електрики з Балтійської АЕС. Це буде обумовлено і комерційними міркуваннями, і тим, чи дозволить законодавство використання електроенергії з Балтійської АЕС. Правда, якщо до здачі в експлуатацію Балтійської АЕС Литва не встигне створити нові з’єднання з країнами Північної Європи, і ще не буде посилене з'єднання Латвія–Естонія, вплив Росії на ціни на електроенергію і структуру поставок в Литві збережеться високим. Відповідно, Балтійська АЕС якийсь час зможе впливати на ринок електроенергії Литви такою ж значною мірою, як зараз Калінінградська ТЕЦ-2. На додаток до цього, будучи зараз єдиним постачальником природного газу для Латвії та Литви, Росія може вплинути на собівартість виробництва електроенергії на електростанціях цих країн.

Коментарі

Рейніс Аболтіньш, аналітик «Providus»:

«З урахуванням того, що після закриття Ігналінської АЕС в Балтійському регіоні не вистачає базових потужностей дешевої електроенергії, з технічної точки зору для такої електростанції є місце і певні можливості збуту на ринку Балтії. Однак, водночас нічого точно невідомо про комерційні аспекти цієї електростанції. Ясно також, що Калінінградській області цей проект не особливо потрібен, оскільки її споживання уже покривають потужності ТЕЦ. У зв'язку з цим, думаю, досить впевнено можна твердити: це політекономічний проект, мета якого не допустити можливої конкуренції з боку Вісагінської АЕС і зміцнити вплив Росії на енергопостачання регіону. Можливості того, що Балтійська АЕС суттєво вплине на ціни на електроенергію в регіоні, малоймовірні, тому що до моменту її здачі в експлуатацію, думається, більший вплив матиме біржа «Nord Pool Spot».

Юріс Озоліньш, експерт у галузі енергетики:

«Проект Калінінградській АЕС – це політичний проект, за допомогою якого Росія намагається посилити свій вплив у країнах Балтії. Я б навіть сказав, що з боку Росії це безсоромність – будувати атомну електростанцію між територіями країн ЄС, плануючи використовувати їх майбутню інфраструктуру взаємних з'єднань. Країни Балтії повинні зробити все, щоб виступити проти цього проекту. І Латвії потрібно бути солідарною з сусідніми країнами. Не варто допускати надходження виробленої на цій АЕС електроенергії на ринок країн ЄС. Будівництво Росією АЕС зачіпає також інтереси Латвії, оскільки вона за останні роки з ясною метою – зміцнення енергонезалежності та надійності поставок енергії – вклала великі кошти в модернізацію виробництва, і ці інвестиції треба відпрацювати».

Подаємо цей матеріал, вбачаючи не лише суто інформаційну мету, а й нашу економічну зацікавленість, оскільки Україна експортує чимало електроенергії у європейські країни і свого часу йшлося, зокрема, й про балтійські регіони.

Теги та ключові фрази
майка м1 глобал купить в минск бу, можно ли с безлимитной сим картой накрутить золото на игру битва титанов, смати порна массаж японка, скачать флеш плеер андроид версии 2.3.6 для безлимитной опера мини, решебник в интернете сполным решением алгебра Г П Бевз В Г бевз 7 класс, Симуляторы.рыбалка , на телефон. PHILIPS x623 Xenium, программа для взлома операторів лайф на нокію 5230 скачать


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.