Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2802
18.06.2014р. |
Істерія ТВЕЛу в ЗМІ: низька якість паливних збірок і патологічна боязнь конкуренції
В Україні російські ЗМІ останні півроку стали притчею во язицех. Цього разу вони почали освоєння й суто інженерно-технічної сфери, а саме – використання ядерного палива різних виробників на українських АЕС.

 

Особливо актуальною ця тема стала навесні. Тоді українські ЗМІ повідомили про початок переговорів між НАЕК «Енергоатом» та американською компанією «Westinghouse» про продовження нинішнього, чинного до 2015 року, контракту ще на п'ять років. У відповідь Росія кинулася зберігати свій ринок ядерного палива. Адже Україна є найбільшим його споживачем за межами РФ, забезпечуючи половину валютної виручки компанії-виробнику «ТВЕЛ».

«Westinghouse» претендує на поставки палива лише на три енергоблоки українських АЕС з реакторами ВВЕР-1000. На решту десять блоків ВВЕР-1000 паливо, як і раніше, поставлятиме компанія «ТВЕЛ». Тобто за нею залишається переважна частина ринку. У грошовому еквіваленті ці поставки оцінюють у $600 млн за підсумками 2013 року. Дрібниця, якщо порівнювати з $10–12 млрд, які Україна платить щорічно за газ.

То перший заступник голови комітету Держдуми з промисловості Володимир Гутенєв надішле послання канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, в якому попереджає про небезпеку відмови українських станцій від розрахованого на них російського ядерного палива, оскільки це призведе до Чорнобильської катастрофи.

То Костянтин Затулін, депутат Держдуми РФ, в інтерв'ю солідному російському виданню міркує про те, що «використання чужорідних твелів для АЕС радянської споруди – так само, як і використання, припустимо, радянських твелів для американських АЕС – суворо заборонено МАГАТЕ. А вартість цього контракту – мільярд доларів на рік».

Експертна рада при комітеті Держдуми РФ із промисловості та розвитку підприємств ОПК також поширила заяву: «Спроби застосування тепловидільних збірок американського виробництва неминуче підвищують ризик виходу з ладу українських ядерних реакторів та вірогідність техногенних катастроф, порівнянних із катастрофами на Чорнобильській АЕС».

Ці експерти закликали МЗС і Держдуму РФ звернутися до країн ЄС та міжнародні незалежні організації щодо використання американського палива на АЕС України і «можливих наслідків політичного рішення».

Нещодавно РІА «Новости» поширило інформацію під заголовком: «МАГАТЕ: повний перехід АЕС України на американське паливо неможливий», із посиланням на керівника секції експлуатаційної безпеки Департаменту безпеки ядерних установок Секретаріату МАГАТЕ.

Цитуючи його, журналісти упустили одне ключове слово «immediately», що повністю змінило сенс цитати: «... full replacement of Russian fuel immediately is not possible, it needs assessment and approval of regulatory authority». Тобто: «... повністю замінити російське паливо відразу не можливо, для цього необхідно провести оцінку й отримати схвалення з боку регулювального органу».

У зв'язку з цим, так і не дочекавшись спростування від РІА «Новости», МАГАТЕ на своєму сайті зробила заяву про те, що: «інформація не відповідає офіційній позиції МАГАТЕ; вибір постачальника ядерного палива є прерогативою ядерного оператора. Такий підхід не є унікальним для України; будь-яка зміна в поставках палива для атомної електростанції потребує ретельної оцінки безпеки та тестування; будь-яка зміна має бути схвалена національним регулювальним органом відповідно до національного законодавства, чинних правил техніки безпеки і передовим досвідом».

Саме так процес і відбувається в Україні в рамках дослідно-промислової експлуатації американського палива. А Держатомрегулювання України здійснює державний нагляд за дотриманням національних норм і правил із ядерної та радіаційної безпеки в цьому процесі з 2005 року, з першого завантаження ТВЗ-W в активну зону.
Така патологічна боязнь появи конкурента на ринку ядерного палива України говорить про те, що у компанії «ТВЕЛ» є серйозні причини турбуватися щодо якості палива власного виробництва і побоювання, що порівняльний аналіз його експлуатаційних властивостей буде не на його користь.

Така інформація є, і взята вона з презентацій українських фахівців на міжнародних конференціях, що відбулися в Україні, у присутності, до речі, представників компанії «ТВЕЛ».

Наприклад, у вересні 2008 року в доповіді представників НТЦ при НАЕК «Енергоатом» вперше оприлюднили інформацію про кількість негерметичних і деформованих тепловидільних збірок (ТВЗ) російської компанії за час їхньої експлуатації на українських АЕС.

Максимальна кількість пошкоджених ТВЗ припала на 1998-ий – рік початку експлуатації удосконалених російських ТВЗ-М. Впродовж 1998–2003 років достроково вивантажили 145 ТВЗ, а упродовж 2003–2007-их, коли впроваджували нову модифікацію ТВЗА, – 119 ТВЗ. У результаті Україна відмовилася від використання ТВЗ-М.
Із ТВСА теж були курйозні випадки – в них періодично знаходили зайві деталі. У результаті в 2003 році оператору і регулятору навіть довелося розробити спеціальну програму під сленговою назвою «з пошуку зайвих болтів і гайок у російських ТВЗ». А наявність «зайвих» металевих деталей у збірках в активній зоні реактора дуже небезпечна з точки зору ядерної безпеки.

На міжнародній конференції в Києві у вересні 2012 року представник НАЕК також оприлюднив інформацію про відмови російських ТВЗ, у тому числі з розгерметизацією твелів, в динаміці по роках. Цікаво було спостерігати за представниками компанії «ТВЕЛ». Виглядали вони дещо блідо, кудись зникли їхні натиск і впевненість.
Так от, у 2001 році кількість негерметичних ТВЗ становила 46 штук, у 2003-му – 35, 2004-му – 34 штуки, було і 20, і 17, мінімум досягнутий у 2009 році – усього 7 штук. Але у 2011-му негерметичних ТВЗ виявлено аж 21 штука. А тепер уявіть, що одна ТВЗ коштує більше $1 млн. Можете оцінити, яких втрат зазнала компанія НАЕК «Енергоатом» із такою якістю російського палива, оскільки механізмів компенсації фінансових втрат, на жаль, немає. Через складність доказів із чиєї вини це трапилося – оператора чи виробника.

Що характерно, кількість відмов російських ТВЗА збільшується після третьої паливної кампанії. При цьому, хоча виробники заявляють, що жорсткий каркас ТВЗА забезпечує вигин менше 6,0 мм, а скручування ~ 0,50, джерела з НАЕК «Енергоатом» твердять, що вигини сягають і 30 мм, а скручування також перевищує заявлені дані.

Дослідно-промислова експлуатація американських ТВЗ відбувається в змішаній активній зоні, тобто буквально в тісному сусідстві з викривленими і скрученими російськими збірками. Зрозуміло, що в технічному завданні на проектування ТВЗ компанії «Westinghouse» наш оператор зважав на характеристики з викривления і скручування, які гарантувала компанія «ТВЕЛ».

А тепер уявіть, що відхилення від них перевищує норму в 5 разів! І як вийняти американську збірку, оточену кривими і скісними російськими збірками, для проведення досліджень без пошкодження у ній дистанційних решіток? При цьому зауважу, що на відміну від російських ТВЗА, у ТВЗ-W жодного разу не виявили негерметичності.

До того ж від конкуренції ще жоден ринок не програвав. По-перше, споживач виграє в ціні, по-друге – в якості продукції. ТВЗ-W, наприклад, не мають центрального отвору, що дає змогу при тій самій довжині ТВЗ поміщати в збірку більше ізотопно-збагаченого урану. Російські ТВЗА мають центральний отвір.

Але торік розробники російського палива з ОКБМ ім. Афрікантова повідомили, що «... для реалізації економічно ефективних паливних циклів та підвищення потужності застосовують твели з паливною таблеткою діаметром 7,8 мм без центрального отвору і стоншеною оболонкою. Внаслідок збільшення ураноємності – 8%».
Науково-технічне змагання двох постачальників палива на нашому ринку відбувається і є двигуном прогресу в цій сфері. Інакше б випускали в Росії збірки, які скуйовджуются до третьої паливної компанії і в яких є зайві болти і гайки. Тому вже час знижувати градус істеричності кампанії з написання апокаліптичних відозв російськими діячами на адресу поважних міжнародних організацій про шкоду американського ядерного палива на українських АЕС.

Ольга КОШАРНА, forbes.ua – uaenergy.com.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.