Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1823
12.12.2014р. |
Кабмін форсує ядерний ривок

Криза в тепловій енергетиці (вкрай складна ситуація у вітчизняній електрогенерації загалом) спонукає український уряд розвивати атомну. Як відомо, прем’єр-міністр Арсеній Яценюк пообіцяв до 2020 року добудувати два блоки на Хмельницькій АЕС, а до 2016 р – збільшити потужність наявних. Проте терміни занадто короткі, а звідки візьмуться гроші на ці проекти – наразі не зрозуміло. З цього приводу є чимало думок, коментарів фахівців, експертів, публікацій у ЗМІ. Однією із них – Олександра Сукова у виданні «Капитал» ми й послуговуємося, прагнучи з’ясувати деякі питання подальшого розвитку нашої ядерної енергетики.

Будівництво століття

Представляючи нещодавно затверджену програму діяльності Кабміну, А. Яценюк визначав навіить стисліші терміни завершення спорудження блоків № 3 та 4 Хмельницької АЕС – 2018 рік. Однак директор з питань інформації та зв’язків з громадськістю асоціації «Український ядерний форум» Ольга Кошарна вважає, що реалізувати такий проект на ХАЕС до зазначеного терміну не реально. «Для цього треба починати їх будувати вже у 2015 році, але ще немає ні контракту, ні проекту, ні експертиз. І навіть ще невідомо, з ким ми добудовуватимемо ці блоки», – сказала вона.

З нею згоден й провідний науковий співробітник відділу оптимізації паливно-енергетичного комплексу Інституту загальної енергетики НАН України Борис Костюковський. «Тільки на отримання всіх необхідних технічних дозволів, узгодження з Верховною Радою та місцевою владою, громадськістю доведеться витратити приблизно два роки», – стверджує він. Експерт також зазначив, що перш ніж говорити про терміни, потрібно визначитися з технологіями за якими об’єкти добудовуватимуться.

Зараз «Енергоатом» розглядає можливість добудови блоків Хмельницької АЕС спільно з американською «Westinghouse» і чеською «Skoda JS a. S». Однак сьогодні остаточного рішення про вибір технології, яке буде оформлено у вигляді відповідного нормативного акту, ще немає, а на це теж потрібен час.
Участь «Skoda» в проекті допускає, що для добудови блоків може бути використана російський варіант реактора та наявні будівельні конструкції, які споруджували саме для російської моделі енергоблока. Втім, Б. Костюковський сумнівається, що цей варіант здійснимий. «У чехів є певні можливості це зробити. Але там є фінансовий інтерес Росії. Частина грошей, витрачених на будівництво блока російської моделі, може потрапити росіянам в якості роялті. Але тоді з’являться звинувачення, що ми фінансуємо Росію!» – наголосив він.

Навіщо нам стільки?

Кабмін зафіксував конкретні терміни добудови блоків, хоча нинішня ситуація в енергетиці не така однозначна. Б. Костюковський зазначив, що з урахуванням нинішнього обсягу споживання електроенергії та прогнозу споживання на найближчі роки взагалі виникає питання у доцільності зведення нових генерувальних потужностей.

«Думаю, що до 2025–2030 років з урахуванням нинішнього падіння промислового виробництва і зниження споживання електроенергії нові базові потужності в енергетиці точно не знадобляться. А якщо із споживання випаде Донбас, де велика кількість підприємств споживають якраз базове навантаження, вироблене АЕС, профіцит потужностей буде ще більшим», – стверджує експерт.

При цьому Костюковський вказав також і на режимний аспект появи нових потужностей АЕС: станції працюють у базовому режимі, тобто виробляють один і той же рівень потужності впродовж доби. Тому з появою нових реакторів регулювати графік навантаження в енергосистемі впродовж доби з її ранковими і вечірніми піками і нічним провалом споживання стане ще складніше.

Важливий і фінансовий аспект. Будівництво нових блоків напевно фінансуватиметься за рахунок кредитів, а тоді при недостатньому попиті на електроенергію повертати їх буде проблематично.

Звідки гроші?

Крім зведення нових блоків, Кабмін також планує збільшити поставки електроенергії з діючих на 3,3 ГВт у 2016 році. А. Яценюк сподівається реалізувати і цей проект у стисліші терміни – до 2015 року.
Однак це також викликає питання у експертів. 1 ГВт можна додатково постачати за вдяки добудові ЛЕП, яка з’єднає Рівненську і Хмельницьку АЕС з підстанцією «Київська». Ще 0,7 ГВт – завдяки будівництва ЛЕП між Запорізькою АЕС і підстанцією «Каховська». Збільшення потужності на решту гігават можна домогтися шляхом модернізації електротехнічної частини АЕС.

«На 40 МВт можна підвищити потужність блоку ВВЕР-440 і на 80 МВт – блоку ВВЕР-1000. Так зробили Фінляндія і США, які завдяки цьому отримали 21 ГВт додаткової потужності після модернізації своїх блоків, яких налічують близько сотні», – запевнила О. Кошарна.

Вона доповнила, що в «Енергоатома» є програма підвищення потужності чинних блоків, але на її виконання потрібні кошти, тоді як зараз компанія не отримує в повному обсязі навіть належні їй гроші за відпущену на енергоринок електроенергію.

«Борг енергоринку «Енергоатому» тільки цьогоріч уже становить 3 млрд грн. Тому при наявній низькій дисципліні розрахунків профінансувати цю програму і збільшити потужність наявних блоків у 2015 році навряд чи можливо», – вважає експерт.

На думку Б. Костюковський, якщо буде реалізований проект будівництва ЛЕП, які дадуть змогу збільшити видачу електроенергії із Запорізької та Рівненської АЕС, то доцільність зведення нових блоків тим паче знижується.

А ТИМ ЧАСОМ…

Президент «Енергоатома» Юрій Недашковський відвідав Ю-У АЕС

У першій частині візиту глава енергокомпанії провів нараду з фахівцями атомної електростанції щодо реалізації запланованих заходів, пов'язаних з продовженням терміну експлуатації енергоблока № 2, а також особисто ознайомився з ходом ремонтних робіт на ньому, повідомляє офіційний сайт Южно-Українського енергокомплексу. Юрій Недашковський визначив продовження життя блока-ветерана основним пріоритетним завданням НАЕКу.

Нагадаємо, що проектний термін експлуатації другого «мільйонника» закінчиться 12 травня 2015 року. Для того, щоб продовжити йому розрахунковий термін роботи, атомники нині активно працюють над втіленням 85 обов’язкових заходів, 10 з яких – постфукусімські. Більша частина робіт вже успішно виконана.

У межах візиту президент «Енергоатома» в урочистій обстановці вручив працівникам атомної станції ключі від нових квартир. В експлуатацію здано першу черга – два під’їзди 9-поверхового житлового будинку.

Забезпечення житлом сімей атомників є одним з пріоритетних завдань соціальної політики ДП НАЕК «Енергоатом». Її керівництво ще на початку 2014 року планувало ввести в експлуатацію нові житлові квадратні метри на всіх чотирьох атомних майданчиках. Першим став південно-український..
Юрій Недашковський також відвідав автотранспортне господарство Ю-У АЕС, де урочисто передав у користування нові автобуси для перевезення персоналу. Там же, в АТГ він ознайомився з ходом робіт з відновлення та ремонту військової техніки, яку за благодійні кошти в неробочий час здійснює персонал енергокомплексу. На БТРах налагоджено електричне обладнання, замінено деталі, а також виконано інші необхідні процедури ремонту, щоб бойові машини змогли стати на захист цілісності і суверенітету нашої країни.

Швейцарія закриває дві АЕС і вводить
заборону на будівництво нових

У новій «Енергетичній стратегії-2050» Швейцарії передбачено, що два найстаріших атомних реактори будуть відімкнені після 60 років експлуатації, будівництво нових станцій заборонено.

Як повідомляють elektrovesti.net, нещодавно Національна рада країни схвалила проект розробленої урядом цієї стратегії. Прислухавшись до думки Федеральної інспекції з ядерної безпеки (IFSN), депутати нижньої палати вирішили встановити максимальний термін експлуатації АЕС Безнау-1 і 2 на рівні 60 років. Це означає, що один з них (найстаріший атомний реактор у світі) зупинять у 2029-му, а другий – у 2031 році, за умови відповідності необхідному рівню безпеки впродовж часу, що залишився.

Ця умова не стосується АЕС у Мюлеберг, комерційна експлуатація якої почалася у 1972 році.

Згідно зі встановленими Національною радою вимогами, кінцевий обсяг споживаної енергії на людину за рік повинен зменшитися до 2020-го на 16% (–3% тільки електроенергії), а до 2035 року – на 45% (–13% електроенергії). Рахунки споживачів можуть збільшитися на 2,3 сантима за 1 кВт-год, що будуть спрямовані на заохочення виробників альтернативної поновлюваної енергії. При цьому власне виробництво Швейцарії (без урахування гідроенергетики) має збільшитися до 4400 ГВт-год у 2020-му і до 14500 ГВт-год у 2035 році.

 

 

Теги та ключові фрази
профіцит ел. Енергії в нічний час


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.