Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1185
17.12.2014р. |
Міністр енергетики: Наразі зарплату не отримував, але це, відносно, невеликі гроші

Володимир Демчишин розповів УНІАН про кадрову чистку в Міністерстві, австралійське вугілля, словацький газовий реверс, боротьбу з корупцією, керування бажаннями і свій рятувальний «парашут».

Як відомо, Володимир Демчишин очолив Міністерство енергетики та вугільної промисловості 2 грудня 2014 року. Його призначення для ринку стало несподіванкою. 15-ий міністр енергетики – людина не з галузі, хоча, як інвестиційний банкір, вів кілька енергетичних проектів. До свого призначення кілька місяців керував Національною комісією, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг.

Інтерв'ю з В. Демчишиним відбулося в суботу, 13 грудня, в його робочому кабінеті. Графік у нового глави Міненерговугілля – щільний, і завдань доводиться вирішувати багато. Україна на порозі енергетичного колапсу: гострий дефіцит вугілля через військову агресію Росії на Донбасі, у країні – віялові відімкнення електроенергії... А ще потрібно провести кадрову чистку в Міністерстві, підібрати команду і, найголовніше, – викорінити корупцію в галузі. Саме ці теми і стали головними у розмові з міністром.

– Ми з вами зустрічаємося в суботу – вихідний день. Ви і по неділях працюєте?

– Працюю. По-іншому не виходить – багато завдань. Поки не відійдемо від віялових відімкнень енергосистеми, у нас немає можливості відпочити. Потрібно ще провести детальну перевірку «Нафтогазу», паралельно з підприємствами вугільної промисловості. Це – два супер-масивних напрями.

Я сьогодні вранці зустрічався з «великою четвіркою» (чотири найбільші у світі компанії, що надають аудиторські та консалтингові послуги – Pricewaterhouse Coopers, Deloitte, Ernst&Young, KPMG). Пробуємо отримати грант від ЄБРР для фінансування детального аудиту, плюс підготовка до продажу (державних) вугільних шахт. Їх залишилося більше п’ятдесяти. Швидше за все, від їх продажу великих грошей заробити не вдасться. Але, найголовніше, віддати їх у добрі руки тим, хто хоче шахти розвивати, а вугілля нам потрібене – без нього неможливо забезпечувати енергосистему, а використовувати газ або мазут дорожче приблизно удвічі.

– До вугіллю ми ще повернемося. Мене цікавить, як ви потрапили в енергетику?

Я – інвестиційний банкір. Звик працювати за різними напрямами. Займався і розподільними газовими системами, працював з обленерго. Останні п'ять років працював з групою компаній «Донецьксталь», тому ринок вугілля знаю досить добре. Більш того, на певному етапі в ICU («Інвестиційний Капітал Україна», яку очолювала Валерія Гонтарєва до приходу в Національний Банк) пробували інвестувати в компанію, яка надає послуги з ремонту свердловин. Це на сьогодні один з найцікавіших і швидкісних методів отримання додаткового обсягу газу, нафти. Немає необхідності бурити, вкладати великі кошти, а впродовж незначного періоду можна суттєво збільшити видобуток ...

– Хто вам запропонував зайняти місце міністра енергетики?

– Адміністрація Президента.

– Хтось проводив співбесіду?

– Це були різні люди від Адміністрації. Я зустрічався і з Шимківим (Дмитро Шимків, заступник голови Адміністрації Президента) і Ложкіним (Борис Ложкін, глава Адміністрації президента). Спілкувався з різних питань з їхніми помічниками, зустрічався зі зовнішніми хед-хантерами.

– Хто був хед-хантером?

– «Pedersen&Partners» (провідна міжнародна компанія з підбору персоналу вищої управлінської ланки, – УНІАН).

– Скільки було претендентів на вашу посаду?

– Досить багато, як мінімум, десяток імен. Були кандидати, які мали більше досвіду в енергетиці. Але зараз найголовніше – модернізація, залучення коштів, робота з інвесторами, з МВФ. Основне – інвестиційна діяльність. І я, як інвест-банкір, можу досить ефективно впоратися із завданнями..

– Заробітки в державному секторі невеликі ...

– Однозначно, зарплата менша.

– Так чому зважилися на цей крок?

– Питання не в заробітку. Я тривалий час навчався і працював за кордоном, повернувся після Помаранчевої революції. Повірив, що в моїй країні може все змінитися. Тривалий час прожив за кордоном і знаю, як це бути іноземцем, це – досить важке почуття. А для того, щоб комфортно себе почувати у своїй країні, необхідно поміняти систему. Я, на щастя, вже встиг забезпечити своїй родині необхідний мінімум. Розумію, що на все життя не вистачить. Але, в принципі, якийсь період я можу не турбуватися. Моя сім’я має достатній рівень, щоб і дітям дати освіту, і жити у відносно комфортних умовах. Людей, які на певному етапі перейшли від егоцентризму до бажання допомогти соціуму, зустрічаю багато. Мені – 40 років. Це, напевно, той період, коли потрібно думати не про себе.

– Згадали про сім’ю. Ви – єдине джерелом її доходів?

– Так. Але я наразі не турбуюся. Насправді, грошей для прожиття багато не треба. Питання – у керуванні своїми бажаннями. У мене є нерухомість, відповідно, я не витрачаю грошей на оренду. Витрати у мене вкрай невеликі. Я просто одягаюся, вимогливо ставлюся до себе і своїх ближніх. У нас все дуже скромно.

– Ви сказали, що у вас є інвестиції. Займаєтеся бізнесом?

– У мене є невеликий пакет акцій в «Інвестиційному Капіталі Україна». Я це публічно озвучив. Дивідендів не отримую, але це – «парашут», який у майбутньому, сподіваюся, зможе мене врятувати, оскільки компанія вміє керувати грошима.

– Яка зараз заробітна плата міністра?

– Я наразі зарплату не отримував, але це – відносно невеликі гроші. Повторюся, що я думаю не про себе. Найближчим часом необхідно сформувати загальнодержавний фонд, який фінансуватиме доплати успішним управлінцям. Це – проблема не тільки у Міненерговугіллі, це – проблема усіх міністерств. Бігати з конвертами – не рішення.

– Яка ситуація зараз у Міністерстві з кадрами?

– Дуже складне питання. Намагаюся приводити в систему максимально швидко людей. Процедура досить складна – перевірки, призначення, які потрібно узгоджувати з Кабміном.

– Ви мінятимете усе керівництво Міністерства?

– Так. Ключові позиції буду міняти.

– У вас є своя команда?

– Команду формую. Я інтуїтивно відчуваю людей. Я – виходець із фінансового сектора, тому на більшість фінансових позицій у мене є люди. На технічні позиції – шукаємо. Запропонував усім директорам департаментів написати заяви на звільнення. Питання не в тому, що хочу їх поміняти – вони повинні довести свою корисність системі, бажання працювати за нових умов. Зрозуміло, що зараз я формую ланцюжок заступників, які виконуватимуть операційні завдання уже сьогодні. Можливо, зроблю пробний крок – публічний конкурс. Але це – терміни, а працювати треба вже зараз.

– На цей момент у вас є тимчасова команда?

– Є. Зі мною прийшли люди – в основному, вихідці з «Ernst&Young», є команда, яка працювала зі мною в НКРЕ, яку за останні три місяці я частково сформував. Зараз зі мною працюють десь 15 осіб. Цього не достатньо, тому що завдань – набагато більше. Але щодня приходять нові люди. Я розумію, що минуло уже 10 днів, це – дуже багато і мені наразі не вдалося ані здолати віялові відімкнення, ані забезпечити вугіллям склади, але я б не хотів, щоб створилося враження, що нічого не зроблено.

Ми проводимо детальну перевірку вугільного сегменту: для того, щоб говорити предметно, треба розуміти деталі – де які заборгованості, кредиторсько-дебіторські процеси. Десь витрачали гроші на інвестиційні програми, які не реалізовували, нічого не будували, нічого не відбувалося ... Це – велика робота.

Компаній, якими управляє Міненерговугілля – десятки. Відповідно, роботи дуже багато.

Про ці десятки енергокомпаній ... Там теж змінюватиметься керівництво?

– Так. Насамперед ми поміняли керівництво «Укрінтеренерго», яке є державним трейдером, що забезпечує поставки імпортної електроенергії, вугілля. В принципі, це – правильна концепція. Нова людина досить добре знає структуру «Укрінтеренерго», він колись там працював, але був звільнений... Мені здається, що це досить досвідчений, перспективний чоловік. Це – Романенко Ігор Іванович. Йому 67 років. Але у віці – не проблема, тому що він займає досить активну позицію. Зараз проводить переговори і з Молдовою, і з Росією, і з Білоруссю з приводу імпорту електроенергії. Це – вкрай пріоритетне питання.

– А що стосується інших компаній, таких як «Нафтогаз», «Енергоатом», «Укргазвидобування»?

– Щодо цих компаній, то я можу виходити з ініціативою на Кабмін і заміщати людей, які займають там керівні посади.

В принципі, що стосується Коболева (глава «Нафтогазу»), я бачу, що він досить ініціативний, активний фахівець, який тривалий час працює у нафтогазовій індустрії. Плюс, він носій того багажу, тих процесів переговорів з «Газпромом», з європейськими партнерами ... Тому він є дуже важливим учасником процесу.

Що стосується «Енергоатому», то з його керівником Юрієм Олександровичем Недашковським я кілька разів зустрічався. Розумію, що він надзвичайно досвідчена людина. В принципі, ви, напевно, чули, що зараз проводять перевірки за його напрямом, і я не знаю чим вони закінчаться, це – справа правоохоронних органів, але, з точки зору професіоналізму, можу сказати, що він – досвідчена, професійна людина. Тому сьогочасних претензій у мене до нього немає. Він докладає усіх зусиль для запуску першого Запорізького енергоблоку, першого Хмельницького блоку, які повинні підтримати енергосистему. Тому я акуратно ставлюся до того, щоб не порушити ці процеси.

Керівник «Укргазвидобування» зараз перебуває під слідством. Я вже зустрічався з людьми, які можуть бути потенційними кандидатами на його пост. Зрозумійте, обрати людей – дуже складно. Ринок – надто вузький. У більшості є стосунки з кимось. Мені треба обрати того ідеального кандидата, який зможе довести свій професіоналізм і незалежність від усіх груп. Більше того, він повинен бути патріотичним, категорично налаштованим.

– Що ви розумієте під групами? Фінансово-промислові групи?

– Знайти людину, яка не пов’язану з ними, вкрай складно ... Люди, що працюють на великі ФПГ мали можливість проявити себе, вони керували великими компаніями. Але багато людей працювали на себе. У цьому зараз і завдання для мене – знайти ідеального кандидата.

– Є претензії до «Нафтогазу». Начебто така збиткова компанія, у якої дефіцит більший, ніж дефіцит держбюджету, і, при цьому, вона оголошує тендер на послуги з оренди елітних машин. 45 мільйонів гривень «Нафтрогаз» готовий заплатити за 40 автомобілів, з яких дюжина – машини елітного класу, при цьому, наприклад, у російській «Роснефти» співробітники пересіли на особисті авто. Як ви ставитеся до цього?

– Щоб збалансувати «Нафтогаз» необхідно приймати дуже жорсткі рішення. Перш ніж виходити з пропозицією підвищувати тариф на газ для населення, необхідно провести роботу щодо закриття схем щодо збільшення внутрішньої ефективності компанії. Тільки після цього можна виходити з такою пропозицією. Зрозуміло, що швидке рішення можна знайти через тариф. Вплив на бюджет «Нафтогазу» здебільшого залежить від тарифу.
Близько 40 мільярдів гривень дефіциту бюджету «Нафтогазу» формується за рахунок невідповідності ціни на газ, який споживає населення і підприємства теплокомуненерго для виробництва тепла для населення – за ціною у чотири рази нижчою (ринкової).

– Прем’єр-міністр Арсеній Яценюк заявив, що найближчим часом із списку 1500 заборонених до продажу державних підприємств 1200 будуть виключені. Енергокомпанії увійдуть у ці 1200? Наприклад, «Енергоатом», «Укренерго»...

– Ні. Ці компанії швидше за все, не увійдуть до цього списку. Туди увійдуть вугільні підприємства, які, на моє велике переконання, необхідно приватизувати, якщо така можливість буде, решта – закривати, тому що собівартість видобутку (вугілля на цих підприємствах) удвічі вища ринкової. Обсяг дотацій (у вугільну галузь) торік становив 14 мільярдів гривень.

Також у цьому списку – «Центренерго», кілька обленерго. Низку обленерго продано буквально недавно.

– «Центренерго» планують продати зовсім скоро... Чи варто поспішати?

– Думаю, на цьому етапі це – передчасне рішення. «Центренерго» – досить важлива компанія для підтримки енергосистеми. Нею управляли неефективно. Сподіваюся, що нове керівництво, яке призначене на цьому тижні, зможе швидко все зробити: забезпечити вугіллям станції, поліпшити технічний стан обладнання. Якщо цього впродовж дуже короткого періоду не відбудеться, доведеться шукати новий менеджмент.

– З приводу менеджменту. Прокоментуйте призначення на посаду генерального директора, як його назвали у ЗМІ, «донецького мільйонера Балабанова». Хто його запропонував на це місце?

– Це – рішення наглядової ради компанії. Він дуже активна людина, тому я вірю, що він зможе впоратися з поточними викликами. Головне його завдання – забезпечити станції вугіллям.

– Ви згодні з цим призначенням?

– Зараз він – виконуючий обов'язки. Я з ним спілкуюся досить часто. Його комерційна складова може допомогти компанії заробити.

– Повернемося до теми вугілля. Як, за вашим розумінням, слід вирішити ситуацію з дефіцитом вугілля? Скандали у цій сфері ...

– З південноафриканським вугіллям були питання. Я відстежую ситуацію. Перша партія була незадовільної якості, наступні поставки – трошки кращі.

– Але ж це вугілля благополучно згоріло на станціях ...

– Так, воно згоріло. Але питання у вартості. Кожна якість повинна відповідати своїй вартості.

– Ви вважаєте, що Україна переплатила за це вугілля?

– В принципі, та ціна, яку ми заплатили, відповідала якості, яка мала б бути мінімум, на 20% вищою ніж ми отримали. Сам продукт дуже складний, його необхідно змішувати з іншим вугіллям, для дотримання технології. Але зауважу, що зараз особливої альтернативи немає, оскільки Росія обмежила імпорт.

– Блокування вагонів з вугіллям на російському кордоні триває?

– На територію України надходить дуже обмежена кількість. На кордоні скупчився значний обсяг... Проблема є. Окрім імпорту у нас іншого варіанту немає. Собівартість кіловата електроенергії, виробленої з використанням вугілля, як мінімум, удвічі нижча, ніж вироблена на газі. Однозначно, вугілля треба ввозити.

– Звідки його везти?

– Звідусіль, де його видобувають. Найвигідніші поставки, зрозуміло – Росія, Луганськ і Донецьк. І це питання потрібно вирішувати. Я цим впродовж останнього тижня займався. Але усіх переконую, зокрема «Центренерго», ДТЕК, що необхідно контрактувати і австралійське вугілля, і американське. Вони повинні купувати на світовому ринку ... До нас звертався «Gaz de France», який є великим оператором у цьому сегменті. У нього 140 блоків теплової генерації. Комерційні переговори тривають.

– Компанія пропонувала свої послуги?

– Послуги із забезпечення вугіллям «Центренерго».

– І чим переговори закінчилося?

– Питання в комерційних умовах. Зараз тривають переговори із «Центренерго». Однозначно, такі компанії, як «Gaz de France» можуть допомогти. Вони розуміють ринок, вони великий гравець і за рахунок свого портфеля можуть впливати на постачальників, оптимізувати логістику. Сподіваюся, що рішення з кооперації буде наступного тижня.

– А поставки вугілля з Австралії перспективні?

– Так, але це – тривала перспектива. Навіть, якщо ми нині підписуємо контракт, то перша поставка буде не раніше, ніж через 40 днів. Тому швидко вирішити проблему можна тільки привозячи вугілля з Росії та зони АТО. У зоні АТО багато вугілля на державних шахтах.

– Але ж там проблема з вивезенням вугілля, зруйнована інфраструктура…

– Так. Але ДТЕК, наприклад, вивозить його зі своїх шахт різними складними шляхами, але вивозить. Потік – невеликий. Ситуація поліпшується. Зараз йдеться про деблокацію району Дебальцевого. Якщо ця проблема буде знята, потік суттєво збільшиться.

– Питання щодо газу. Плануєте обсяги імпорту російського газу на січень, лютий?

– До кінця березня заплановано 4 мільярдів кубів, враховуючи той обсяг, який ми закупили в грудні.

– Яку ціну на російський газ очікуєте у першому кварталі 2015 року?

– Оскільки ціна нафти на світовому ринку обвалилася, вартість буде близько 340 доларів за тисячу кубометрів.

– Що далі? Закінчиться березня, знову доведеться домовлятися з «Газпромом» про наступні поставки...

– Враховуючи, що за реверсом потужність збільшується, ми отримуємо щодобово 30 мільйонів кубометрів газу зі Словаччини ... І є перспектива, що ми можемо ще на 25% збільшити поставки. Можемо отримувати з Угорщини десь 16 мільйонів і з Польщі близько 4 мільйонів кубометрів газу за добу.

– Але з Угорщиною питання поставок залишається відкритим?

– Так, але питання – політичне. До березня, думаю, його вирішимо.

Окрім цього, треба розвивати власний видобуток. Тариф для «Укргазвидобування» слід переглянути.

І, найголовніше, що стосується балансу газу, необхідно зменшити його споживання. Торік споживання зменшено на 20–25%. Якщо ми реформуватимемо житлово-комунальний сектор і оновлюватимемо інфраструктуру, зменшуватимемо втрати, модернізовуватимемо генерувальні потужності, працюватимемо над енергоефективністю, то споживання суттєво зменшиться. Тих обсягів власного видобутку та обсягів, які купуємо за реверсом з Європи, у перспективі 3–5 років нам може бути достатньо. На сьогодні ми споживаємо за рік 42–43 мільярди кубометрів газу, торік – 50.

– От ви говорите про збільшення власного видобутку, але, при цьому, останні ініціативи уряду свідчать про інше. Досі в Україні активно зростало тільки приватне газовидобування, держкомпанія «Укргазвидобування» перебуває в стагнації. При цьому «Нафтогазу» віддали усіх великих промислових клієнтів, а рентні ставки на надрокористування для приватних компаній зросли у кілька разів. Ваша думка з цього приводу? Ви підтримуєте монополізацію «Нафтогазу» і збільшення оподаткування приватників?

– Постанова Кабміну щодо «Нафтогазу» – крайній крок для збалансування грошового потоку компанії. Тоді, як компанія формує запас газу і повинна платити за паливо «Газпрому» без підтримки Мінфіну і Нацбанку, це – вимушений захід. Сподіваюся, що ця постанова буде скасована вже у березні чи, може, навіть раніше, виходячи з того, як «Нафтогаз» спрацьовуватиме той запас, який у нього є. Ліквідність компанії поліпшуватиметься. З іншого боку – ліквідність «Нафтогазу» залежить від рівня оплати тепловиками, промисловостю. Але промисловість зараз переходить на передоплату, тому питання – з тепловиками. За сезон вони споживають до 8 мільярдів кубів газу, з розрахунками за новий сезон ми наразі чітко ситуацію не розуміємо, тому що перші платіжки прийшли тільки за листопад, зараз з’явиться і перша статистика.

Що стосується оподаткування. Нині поточні ставки ренти за надрокористування демотивують інвесторів, йде боротьба між Мінфіном і місцевими інвесторами. Зрозуміло, що Мінфін наполягає на тому, щоб продовжити поточні ставки на 2015 рік. Сподіваюся, буде знайдено компроміс. Розумію, що поточні рентні ставки є досить високими, порівняно зі світовими аналогами. На мою думку, рівень ближче до 35% замість 55%, напевно, справедливіший (рентна плата – податок, який стягують з вартості товарної продукції). Але, «Нафтогаз», який перебирає на себе весь обсяг споживачів, діє не ринковими методами, це – вимушений захід. Тому, впродовж короткого періоду можуть діяти не ринкові рішення, виходячи з обставин. Ми, все-таки, перебуваємо у становищі проведення АТО.

Артем БІЛОУСОВ,
УНІАН

 
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.