Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2026
03.03.2015р. |
Хет-трик Міненерго у свої ворота
Система теплоелектрогенераціі України нині на межі. Через контракти з Росією на постачання електроенергії українські ТЕС опинилися у неоднакових тарифних умовах, що призвело до зупинки багатьох енергоблоків, зменшення обсягів закупівель вітчизняного вугілля. Останнє рішення Міненерго про переведення Вуглегірської ТЕС з вугілля на газ остаточно переконало енергетиків – галузь методично і впевнено добивають. Залишається зрозуміти, навіщо і кому це вигідно? Про це стаття у «Зеркале недели» Ігоря Бондаренка, яку також подає uaenergy.com.ua.

 

Отже…

Ставка на «блакитне»

25 лютого через дефіцит вугілля зупинилася Вуглегірська теплоелектростанція. За день до цього на її складах було лише 500 кг палива. Якщо вірити чиновникам, на станцію зараз неможливо доставити вагони з вугіллям, оскільки єдина залізнична гілка перебуває під постійними обстрілами. «Є одна гілка, але вагони стоять. Залізниця не може подолати 30 км, стріляють», – пояснив заступник міністра енергетики Олександр Светелик.

Вуглегірська ТЕС розташована недалеко від Горлівки та Дебальцевого – місць бойових дій. Проектна потужність станції – 3600 МВт. При цьому вона і до зупинки ледь працювала, навіть коли шлях доставки палива був порівняно спокійним. Звернути все на дефіцит вугілля антрацитної групи в Україні не вдасться, оскільки Вуглегірська ТЕС працює на вугіллі марки Г. У країні лише половина ТЕС адаптовані під антрацитову групу. Україна імпортувала саме антрацит.

Щодо Вуглегірської станції, то все чого очікували енергетики від держави, – це відновлення транспортної інфраструктури для постачання українського палива, а також нейтралізації бюрократичної тяганини, яка заважає використовувати вугілля, з підконтрольної українській владі території. Очікували й гіршого – цілковитої зупинки станції на невизначений термін. Але рішення переорієнтувати її на газ було шоком. Володимир Демчишин 23 лютого наказав перевести роботу Вуглегірської ТЕС на природний газ. 24 лютого 200-мегаватний енергоблок почав палити блакитне паливо – 1,4 млн м³ щодня.

Зрозуміти причину такого рішення наразі ніхто не може, та й міністр не виходить на публіку, щоб пояснити свій маневр. Експерти губляться в здогадах: навіщо один енергоблок, загальна потужність якого не робить погоди на українському ринку електроенергії, переводити на паливо, за яке Україна розраховується валютою?

«Споживачі могли б, звичайно, постраждати від зупинки теплогенерації, – вважає Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій. – Але це рішення цілком суперечить логіці НАК «Нафтогаз України», глава правління якої Андрій Коболєв заявляв, що російський газ незабаром нам і зовсім не знадобиться, як тільки Україна збільшить його імпорт з ЄС. А перехід ТЕС на газ значно збільшить обсяги його споживання. При цьому через девальвацію гривні блакитне паливо дорожчає з кожним днем».

«Рішення про переведення Вуглегірської ТЕС з вугілля на газ вкрай негативно позначиться на собівартості виробленої електроенергії, – вважає Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки й міжнародних відносин НАН України. – 1 кВт/год при використанні газу коштуватиме приблизно 2 грн. «Енергоринок» закуповуватиме його по 72 коп. Таким чином, така ТЕС перетворюється на генератор збитків».

«Центренерго» – «живий мрець» українського енергоринку

Експерименти і непрофесіоналізм чиновників довели найбільшого державного теплогенератора до вельми жалюгідного стану. ВАТ «Центренерго», до якого належать три ТЕС (Трипільська у Київській обл., Зміївська у Харківській і Вуглегірська в Донецькій обл.), п'ять місяців поспіль закінчує зі збитками. Експерти припускають, що підприємство штучно заганяють у банкрутство з метою подальшої приватизації.

Наприкінці лютого заборгованість компанії за кредитами сягне 1 млрд грн, заборгованість за поставлене вугілля – 500 млн грн. Бракує коштів для закупівлі палива. І це при тому, що на кожній ТЕС працює лише по одному блоку із 6–10 наявних. «Центренерго» нарощує борги і постійно просить ДП «Енергоринок» додаткових вливань. Компанія, по суті, живе за рахунок інших підприємств галузі, які нормально працюють. Ще не висохло чорнило на свіжій постанові НКРЕКП №200 від 14 лютого 2015 року, відповідно до якої більше 117 млн грн вилучені з ринку і передані ВАТ «Центренерго». І це, як зазначено у постанові, тільки на лютий. У березні, цілком можливо, буде нова дотація.

Тимчасом у лютому «Центренерго» планувало виробити 685,3 МВт/год електроенергії вартістю 747,4 млн грн. Рівень розрахунків за електроенергію у січні становив 75%. Компанія отримає від «Енергоринку» лише 343 млн грн. Ще 525 млн – короткотермінові кредити. При цьому витрати компанії в лютому становитимуть 1,18 млрд грн. З них 832 млн грн – за паливо (в т.ч. 689 млн грн – за вугілля). Дефіцит коштів тільки в лютому прогнозується на рівні 349 млн грн. Крім кредитів "Енергоринку", поновлювану кредитну лінію лімітом у 364 млн грн і овердрафт з лімітом у 50 млн відкриє «Ощадбанк». Кошти залучаються строком на один рік, вартість обслуговування лінії на 364 млн грн становитиме 80,08 млн грн (без ПДВ), овердрафту – 11 млн грн (без ПДВ).

Причина кризової ситуації, в якій опинилося «Центренерго», – на поверхні. За рішенням міністра енергетики, компанія закуповує дороге імпортне вугілля, розплачуючись валютою. Курс, як відомо, постійно змінюється не на користь гривні. Додатково до цього НКРЕКП в лютому на 12% знизила тариф, за яким «Енергоринок» купує електроенергію у «Центренерго». У лютому тариф встановлений на рівні 68 коп. за 1 кВт/год. Собівартість же виробництва електроенергії – 99 коп., І це за умови спалювання дешевшого українського вугілля.

Єдиний вихід з такої ситуації – підвищення тарифів на електроенергію, вважають експерти. Нинішній тариф, за яким «Центренерго» поставляє електроенергію на «Енергоринок», не покриває вартості палива (газу і вугілля). До того ж платіжна дисципліна в країні дуже похитнулася – споживачі несправно платять за електроенергію. Якщо тарифи підвищать, автоматично будуть зменшені обсяги дотацій для «Центренерго». Компанія зможе самостійно збирати більше коштів і покривати свої витрати. Однак прохання вітчизняної теплогенерації ще з вересня 2014-го про те, щоб хоч якось збалансувати тарифи, не беруть до уваги. Генерувальні підприємства продають електроенергію за цінами нижчими від собівартості.

Як уже повідомлялося, в Україні оголошено про підвищення тарифів на електроенергію для населення на 40% уже з березня. Таким чином «Енергоринок» зможе зібрати більше коштів. Однак про те, щоб підтримати теплову енергогенерацію, наразі не йдеться. Енергетики у розпачі. Українські ТЕС на межі виживання і якщо вони почнуть зупинятися, це ускладнить роботу атомної енергетики. Остання не має такої оперативної мобільності у нарощуванні і зменшенні потужностей. Саме теплова генерація відіграє роль амортизатора для всієї енергосистеми країни, в стислі терміни зменшуючи подачу потужності або збільшуючи її. Згідно із «Вимогами до графіка навантажень», станом на 25 лютого 2015 р. ДП «НЕК «Укренерго», так званий «холодний» мобільний резерв українських ТЕС з тривалістю пуску до восьми годин становить 1000 МВт. Це той запас, який при потребі може бути оперативно поданий у систему.

Шахтарі вимагають відставки

Рішення міністра енергетики Володимира Демчишина призвели до низки негативних наслідків, які вишикувалися в ланцюжок небезпечних для вітчизняної енергетики подій.

Рішення про імпорт електроенергії призвело до зупинки блоків ТЕС, що працюють на газових марках вугілля. ТЕС припинили закупівлю вугілля українського видобутку. Українські шахти простоюють, накопичуючи борги із зарплат і бюджетних платежів. Збільшення енергоімпорту нарощує дефіцит валюти. Імпортери, скуповуючи валюту, «штовхають» курс вгору, а зростання курсу призвело до подорожчання імпорту, для забезпечення якого потрібно ще більше валюти.

Розірвати це зачароване коло можна, відродивши вітчизняну теплогенерацію і видобуток вугілля. Збереження ж корупційних схем загрожує соціальними заворушеннями. Михайло Волинець, голова Незалежної профспілки гірників, заявив: «Ми купуємо електрику втричі дорожче, ніж обійшлася б своя генерація. Все, що міністр Демчишин робить на своїй посаді, непрофесійно. Профспілка гірників мають намір вийти до будівлі парламенту з акцією протесту. Ми вимагатимемо звільнити міністра енергетики, бо вкрай незадоволені його некомпетентністю і безвідповідальністю. Цей міністр – помилка нашого президента».

Факт системного знищення теплової генерації став очевидним. Імпорт російської електроенергії, відмова від підвищення тарифів для енергогенерації, переведення енергоблоків на дорогий газ – майстерний «хет-трик» у власні ворота. Залишається з’ясувати – кому це вигідно і чому український міністр веде не проукраїнську гру?

А доки українську генерацію лихоманить від рішень міністра, Росія задоволено повідомляє, що Україна справно платить їй за імпорт електроенергії по 85 коп. за кіловат. Це тариф, про який українські ТЕС можуть тільки мріяти.
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.