Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1916
14.05.2015р. |
Експерти про новий енергетичний статус Донбасу
Уряд України вирішив впорядкувати відносини у сфері електроенергетики в зоні АТО. Відповідне рішення викладено у постанові Кабміну від 7 травня. У ньому зазначено, що Луганське енергетичне об'єднання (ЛЕО) і компанія «ДТЕК Донецькобленерго» в неконтрольованій зоні АТО закуповуватимуть електроенергію безпосередньо у місцевих виробників і постачати місцевим споживачам без участі ДП «Енергоринок». Однак купівля-продаж електроенергії між основною територією України і неконтрольованою зоною АТО заборонена. Дозволена лише оплата перетоків. Заборонено також імпорт електроенергії в Україну через неконтрольовану зону АТО. Диспетчеризацію виділеної зони енергосистеми здійснюватиме відокремлений підрозділ «Укренерго» – Донбаська електроенергетична система, отримуючи оплату за свої послуги від ЛЕО і «ДТЕК Донецькобленерго».

 

Постанова набрала чинності з 7 травня і діятиме до повного відновлення конституційного ладу України на неконтрольованій території. У ній визначено, що суб'єкти електроенергетики, які одночасно здійснюють господарську діяльність на контрольованій і не контрольованій центральною владою територіях, зобов'язані вести окремий бухгалтерський облік такої діяльності. Ціна перетоків в суворо визначених точках обліку буде формуватися згідно із середньозваженою ціною теплоелектростанцій, що належать генерувальним компаніям, за два місяці до продажу. Порядок, механізм та принципи взаємовідносин при виробництві, постачанні і купівлі / продажу електроенергії, а також порядок формування тарифів і розрахунків повинні визначатися багатостороннім договором.

Які міркування лягли в основу цього рішення? Цілком очевидно, що уряд ні в якій мірі не зацікавлений в тому, щоб втрачати ще діючі промислові об'єкти на непідконтрольній території Донбасу. А без електроенергії вони, безумовно, будуть зупинені і почнуть руйнуватися. Не випадково в той же день, коли було оприлюднено вказану постанову уряду, Президент України Петро Порошенко заявив про суттєвий вплив конфлікту на Донбасі на економіку цього регіону і України в цілому, пише у газеті «День» Віталій Княжанський.

«За минулий рік промисловість в Луганській області зменшилася на 31%, а у Донецькій – на 42%», – сказав глава держави на урочистому засіданні Верховної Ради, присвяченому 70-й річниці перемоги над нацизмом у Європі. За словами Президента, відбувається «ефект доміно» коли падіння промисловості охоплює й інші регіони країни.
Доходи впали, оскільки частина економіки знищена фізично, десятки великих заводів не працюють, стоять, десятки підприємств на окупованій території розмонтовані і вивезені в РФ, ще сотні завантажені на 30–40%, – зазначив П. Порошенко. За його словами, у світовій історії немає прецеденту, коли б у країні, що страждає від агресії і на території якої йде війна, відбулося економічне зростання. Президент не згадав про електроенергетику, але ясно, що без першочергового відновлення цієї галузі, ні про яке зростання в промисловості не може бути й мови ...

«Ця постанова місцями дуже дивно звучить, – сказав у своєму коментарі «Дню» екс-міністр енергетики України Сергій Єрмілов. – Купівля-продаж і оплата перетоків – це з точки зору господарської операції одне і те ж. Кабмін, мабуть, хоче насамперед поліпшити фінансовий баланс енергосистеми в цілому, тому що електроенергія, що надходила на неконтрольовану територію, не оплачувалася. Тому в уряді хочуть, щоб вони там самі її виробляли і самі споживали, а купівля-продаж між частинами Донбасу не проводилася. Але перетоки, обмін будуть завжди. І те, що купівлю-продаж заборонено, а оплата перетоків заборонена – це суперечливе рішення. Так, виходить, не можна укладати договори на купівлю-продаж, але у нас договори за Цивільним кодексом можуть мати ще й усну форму (сміється). Так що все це нерозумно. У будь-якому випадку повинен бути акт, тому що для оплати потрібно мати дані про те, що перетік відбувся, зафіксовані приладами обліку. Уряд закономірно домагається, щоб на непідконтрольну територію не поставлялася електроенергія без оплати. А перетікання має бути оплачене. Але кому оплачувати? У цій частині постанова незрозуміла».

«Друге сумнівне положення постанови, – продовжує С. Єрмілов, – заборонений імпорт електроенергії з Росії через територію Донецької та Луганської областей. І це зрозуміло: у Росії електроенергія дешевша, і вони могли б нам її продавати з хорошим прибутком Але як фіксуватимуть, що це електроенергія вироблена, наприклад, на Зуївської ТЕС, а не російська? Мені здається, що це якесь дурне положення постанови».

«І третє, – додає екс-міністр. – Сепаратисти чи люди, які зараз там керують електроенергетикою, можуть вчинити по-всякому, наприклад, візьмуть і зупинять усі електростанції на підконтрольній їм території і тоді все споживання буде перетіканням з України, яке треба оплачувати. Чи будуть вони це робити, якщо і досі нічого не оплачували? Тому в мене до цієї постанови багато питань. Якщо підуть роз'яснення від Міненерговугілля і Національної комісії з регулювання, то їх було б дуже цікаво почитати. Я думаю, що вже перший місяць життя з цим документом поставить йому діагноз».

«І останнє, – переходить до висновків експерт. – У нас є закон про електроенергетику, в якому чітко сказано, що в країні діє єдиний гуртовий ринок. А з появою цієї постанови, напевно, в нього треба вносити якісь зміни, щоб все було за законом і справедливо. Дехто каже, що ця постанова є непрямим визнанням так званих ЛНР і ДНР. Але ж там таких слів немає взагалі. Йдеться лише про Луганське енергетичне об'єднанні і ДТЕК. Але, наприклад, зазначене об'єднання має облік по кордонах області. Виходить, що ЛЕО потрібно фізично розділити і поставити точки обліку скрізь, де стовпи переходять з однієї точки дотику на іншу. Загалом, тут багато абсурдного».

Президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар, явно без змови з С. Єрміловим, також почав свій коментар «Дню» зі слів: «Чесно кажучи, дивна постанова». «З одного боку, вона спрямована на те, щоб зберегти Єдину об'єднану енергосистему. І це особливо важливо з урахуванням досвіду минулої зими з відімкненнями електроенергії. Тому йдеться про те, щоб гарантувати перетоки між окупованою і контрольованою центральним урядом частинами Донбасу. І тут закладений чисто технічний підхід. Але, з іншого боку, те, що дозволено робити ДТЕК, це, по суті, встановлення бізнесових стосунків з неконтрольованою територією, як кажуть, з усіма витікаючими наслідками».

«Вважати, що цей бізнес буде стерильним в тому, що стосується непідтримки маріонеткових режимів – не можна, тому що таких механізмів постанова не передбачає, – продовжує експерт. – На папері окремі аспекти прописані, але на практиці, я думаю, все буде зовсім по- іншому. І саме це – найнеприємніший і небезпечний варіант По суті, таким чином у нас формується і легалізується новий різновид бізнесу (і це буде стосуватися не тільки енергетики) заснований на тому, що таке гібридне перемир'я стає вигідним і необхідним для того, щоб впроваджена тимчасова схема функціонувала. Але ми розуміємо, що за радянською традицією у нас ніщо не буває таким постійним, як тимчасове».

За матеріалами uaenergy.com.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.