Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3244
29.05.2015р. |
Ситуація з віяловими відімкненнями електроенергії може повторитися уже влітку
Такий невтішний прогноз отримано від «Forbes» (Україна). Зокрема, у публікації, поданій на сайті economica.com.ua, зазначено, що підготовка до наступного (2015–2016) опалювального сезону в Україні опинилася під загрозою зриву. І то всупереч дорученням прем’єр-міністра Арсенія Яценюка розпочати її завчасно і провести з урахуванням усіх «обтяжуючих обставин». Вже зараз стає очевидним, що країна належним чином не справляється з покриттям попиту на енергоносії, запаси вугілля стрімко зменшуються, а теплоелектростанції зупиняють роботу.

 

Так, днями стало відомо про зупинку Зміївської ТЕС, що входить до державної компанії «Центренерго». За словами керівництва, основною причиною цього став дефіцит вугілля – його недостатньо для того, щоб запустити більше одного енергоблоку.

При цьому, як повідомили «Forbes» у «Центренерго» нині ТЕС працювати одним енергоблоком вкрай невигідно. «Станція накопичуватиме вугілля, щоб вистачило на роботу 2–3-ма енергоблоками», – повідомили у прес-службі компанії, також уточнивши, що якщо зараз на складі є близько 3000 т вугілля, то для стабільної роботи потрібно, щонайменше, 50 000 т.

Слідом за нею зупинила роботу Слов'янська ТЕС («Донбасенерго» регіонала Ігоря Гуменюка). На підприємстві поскаржилися на критичну фінансову ситуацію, що склалася внаслідок рішень Нацкомісії, що здійснює держрегулювання у сфері енергетики і комунальних послуг (НКРЕКП).

Зокрема, регулятор ухвалив припинити усі розрахунки з виробниками електроенергії, потужності яких розташовані в зоні проведення АТО і непідконтрольні київській владі. «В результаті «Донбасенерго» нарощує боргові зобов'язання перед державою і постачальниками, тоді, як рішення судів про неправомірність постанов НКРЕКП не виконуються», – констатують в компанії.

Зараз борг ДП «Енергоринок» перед «Донбасенерго» сягає 1,5 млрд грн, не отримавши цих коштів, компанія не може поповнити запаси вугілля. Загальний борг «Енергоринку» перед усією генерацією на початок року становив майже 22 млрд грн. Своєю чергою «Енергоринку» заборгували кошти обленерго.

Ситуація із забезпеченням теплових електростанцій вугіллям – критична, заявили «Forbes» у прес-службі компанії «ДТЕК», на активах якої, фактично, замкнута робота енергосистеми усієї країни. Компанія контролює близько 70% теплової генерації і низку обленерго.

Згідно з даними компанії, кілька днів тому запаси вугілля марки «Г» на ТЕС «ДТЕК» становили 630 000 т, марок «А» і «Т» – 153 000 т. При цьому середньодобове споживання вугілля на теплоелектростанціях, які належать компанії, у травні 2015 року – близько 47 тис. т. Для порівняння, при роботі у нормальному режимі, у травні 2014 року воно становило близько 65 тис. т.

У «ДТЕК» впевнені, що згадані станції зупиняються, насамперед, через відсутність коштів і збиткову роботу. «Для закупівлі імпортного вугілля і електроенергії також потрібні фінансові ресурси, які не виділяються для вітчизняних виробників. Електростанції не можуть закуповувати імпортний ресурс через низький тариф, який не покриває паливну складову, і зростання заборгованості перед виробниками за вже поставлену електроенергію», – зазначають в енергохолдингу. Там вважають, що якщо найближчим часом питання паливного забезпечення ТЕС не буде врегульовано, станції не зможуть накопичити необхідний запас вугілля для проходження осінньо-зимового періоду.

Своєю чергою Дмитро Марунич, співголова Фонду енергетичних стратегій, наголошує, що зараз основне питання не стільки в запасах вугілля, скільки в тому, що немає можливості налагодити нормальне його постачання з самопроголошених ДНР/ЛНР. «Наскільки мені відомо, у «ДТЕК» були проблеми з доставкою на свою Зуєвську ТЕС вугілля марки «Г», видобутого на ДП «Павлоградвугілля». Митні органи та військові адміністрації перешкоджали такого роду операціям», – каже він.

Що стосується пріоритетів «Центренерго», то нині наявне вугілля терміново спрямовують на Трипільську ТЕС – відповідальну за енергозабезпечення столичного регіону – для підтримання її працездатності. Ігор Балабанов, виконуючий обов'язки голови «Центренерго» заявляв, що вугілля для цієї станції закуповують із зони АТО – як у держпідприємств, так і у приватних структур. У постачанні беруть участь близько 20 підприємств. Нині запас вугілля Трипільської ТЕС становить 18 000 т. На ще одній станції «Центренерго» – Вуглегірській – справи трохи кращі: там запаси вугілля марки «Г» станолять 120 тис. т.

Згідно з офіційною статистикою НЕК «Укренерго» запаси вугілля на складах теплових електростанцій України за період з 18 по 25 травня збільшилися на 6,3% – до 940,76 тис. т. «Станом на 24 травня у робочому стані перебували 35 вугільних блоків і один корпус ТЕС генерувальних компаній потужністю 6883 МВт. Через нестачу палива не працювали 31 блок і два корпуси ТЕС сумарною потужністю 8208 МВт, в аварійних ремонтах у зв'язку з пошкодженням обладнання перебували ще один блок і один корпус ТЕС потужністю 150 МВт », – перераховують в «Укренерго ».

За словами голови Незалежної профспілки гірників України Михайла Волинця, наявного обсягу вугілля недостатньо для стабільної роботи енергосистеми: недоторканних запасів повинно бути мінімум 1,7 млн т. Він нагадує, що минулого року їх було майже вдвічі більше.

Мінімальні запаси на складах теплової генерації негативно впливають на стабільність роботи системи. Ускладнюють ситуацію і планові ремонти на атомних електростанціях, внаслідок яких з 15 енергоблоків працюють тільки 10

«Виробники можуть реалізовувати товар за ціною, яка повинна бути не меншою собівартості з урахуванням необхідних капітальних витрат. Якщо на ринку є невідповідність ціни і собівартості виробництва, то зробити товар буде неможливо, і він незабаром зникне з ринку, що зараз і відбувається з електроенергією – дефіцит потужності в системі станом на 25 травня становить 2000 МВт », – пояснюють у «ДТЕК».

У НКРЕКП не згодні з тим, що ціна на вугілля недостатня – за розрахунками комісії, собівартість видобутку вугілля становить 1100 грн за тонну. Саме через розбіжності в оцінці собівартості і вибухнув конфлікт між «ДТЕК» Ріната Ахметова і Міністерством.

Валентин Землянський, директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин, вважає, що єдиним варіантом виходу з нинішньої кризи в галузі є пошук компромісного рішення щодо тарифів для теплової генерації. За його словами, економічно обґрунтована ціна на вугілля для всіх українських шахт повинна бути на рівні 1,5–1,6 тис. грн /т проти сьогоднішніх 1,1 тис. грн/т, на яких наполягає Міненерго. Також необхідно форсованими темпами нарощувати запаси вугілля на складах – для нормального проходження майбутнього опалювального сезону.

Наразі сторони не готові йти на компроміс. Міністр енергетики та вугільної промисловості Володимир Демчишин заявив в інтерв’ю «Forbes», що Україна зіткнулася з дилемою: або підписувати договір з Російською Федерацією на постачання вугілля, або відімкнути українських споживачів. У Міненерго, за його словами, зараз розглядають також варіант відновлення постачань південноафриканського вугілля. Але тут знову все впирається в кінцеву ціну такої сировини.

Якщо вимикаються певні потужності, падає частота електроенергії в мережі, тоді починається автоматичне відімкнення блоків.

За оцінками експертів, в ситуації, що склалася імпорт з далекого зарубіжжя найменш сприятливий. По-перше, такі поставки пов’язані зі складною і дорогою логістикою. По-друге, можливості з перевалки в українських портах обмежені: від 400 до 600 тис. т/місяць залежно від завантаження порту. По-третє, ціна такого вугілля в будь-якому випадку виявиться високою, оскільки з урахуванням фінансового стану українських компаній в неї будуть віднесені всілякі страхові премії, а розрахунки проводитимуться на умовах 100% -ної передоплати.

У питанні поповнення запасів вугілля фахівці одностайні: потрібно шукати компроміс на Донбасі. М. Волинець каже, що до сьогоднішньої ситуації із зупинкою станцій призвела некомпетентність міністра, який провалив підготовку до осінньо-зимового періоду: «В країні немає вугілля, сьогодні ТЕС працюють «з коліс». До жовтня щомісячні запаси вугілля уже мають становити до 3,5 млн т. Якщо цього не буде, взимку ми залишимося без електроенергії».

«Якщо вимикаються певні потужності, падає частота електроенергії в мережі і починається автоматичне відімкнення блоків. Для центру і південно-східної частини країни базовими станціями є Криворізька і Придніпровська ТЕС, які з’єднують Захід і Схід України», – пояснює В. Землянський.

За його оцінками, якщо вони будуть відімкнені, порушиться цілісність функціонування ОЕС і почнеться ланцюгова реакція, яка торкнеться, в тому числі, і атомних станцій, на яких спрацює автоматика аварійного відімкнення. Для повторного запуску, вважає фахівець, необхідно буде не менше тижня, і живитися доведеться з енергосистеми РФ, «оскільки ми з ними працюємо у паралельному режимі».
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.