Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3348
25.06.2015р. |
Хто домагається відставки Недашковського
Півроку триває масована атака проти «Енергоатому» мета якої – усунення президента НАЕК Юрія Недашковського. Розгорнута кампанія, до якої залучені силові та фіскальні структури, на руку Росії. Вона хоче зірвати диверсифікацію поставок ядерного палива в нашу країну. Але замовники виявляється сидять не тільки в Кремлі, а й на Печерських пагорбах.

 

Уже півроку триває масована атака на Національну енергогенерувальну компанію «Енергоатом» – оператора усіх наявних атомних електростанцій України, що активно впроваджує політику викорінення на вітчизняному атомному ринку російської монополії.

Головна мета нападок – завдання удару по іміджу компанії і усунення її керівництва, зокрема, президента Юрія Недашковського. Так як усі випади стосуються конкретних контрактів – на постачання ядерного палива «Westinghouse» і на будівництво безпечного сховища відпрацьованого палива з «Holtec International», покликаних знизити залежність від російських постачальників обладнання і послуг, то напрошується висновок – російське лобі в Україні продовжує діяти. Зацікавлені сили ведуть інтенсивну і широкомасштабну роботу з дискредитації керівництва «Енергоатома» із залученням як окремих народних депутатів, посадових осіб, представників силових органів, так і громадських та екологічних організацій.

Все, що відбувається навколо «Енергоатома» експерти і фахівці галузі безпосередньо пов’язують з Росією. При цьому вони констатують: з приходом Недашковського в компанію, проекти, спрямовані на диверсифікацію поставок і послуг, активізовуються. Але як тільки він йде з «Енергоатома» вони тут же заморожуються. Зараз РФ з останніх сил бореться за український ядерний ринок, який тільки за свіжим ядерним паливом і послугах щодо відпрацьованого ядерного палива з АЕС оцінюється у $800 млн. І це, не кажучи про закупівлю обладнання і деталей, які потрібні для модернізації українських АЕС.

Пізнання атома ревізорами і депутатами

Терор щодо «Енергоатома» розпочався у січні поточного року силами Держфінінспекції. Її ревізори звинуватили компанію у невиконанні планового показника за прибутком і отриманні 6,5 млрд грн чистого збитку. Недозволеною розкішшю для компанії у Держфінінспекції визначили цілком обгрунтоване зростання витрат на забезпечення фізичного захисту АЕС в умовах війни з Росією.
Крім того, ДФІ встановлені порушення щодо співпраці з американською компанією «Holteс», яка займається будівництвом Централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива в Чорнобильській зоні відчуження. І це при тому, що Національна комісія регулювання електроенергетики і комунальних послуг так і не спромоглася внести у тариф «Енергоатома» кошти на фінансування контракту з будівництва ЦСВЯП. Таким чином, зусилля НАЕК щодо диверсифікації поставок ядерного палива, по суті, зводяться нанівець. Поки немає ЦСВЯП, не буде і диверсифікації, оскільки зберігати відпрацьоване паливо «Westinghouse» буде просто ніде, росіяни-то його вже точно не візьмуть.

Як стверджують в «Енергоатомі» жодна з претензій до компанії та її керівника зі списку Держфінінспекції не відповідає дійсності, як і заявлені ДФІ та розтиражовані окремими народними депутатами астрономічні цифри щодо нібито виявленими в компанії фінансовими порушеннями. Таким же чином виглядає справа і зі заявою СБУ про використання «Енергоатомом» офшорних схем і присвоєння ЗАТ «СНВО «Імпульс» 22 млн грн за «сприяння» працівників «Енергоатома». Досить швидко з’ясувалося, що документи з офшорних схем неабияк пропахли нафталіном і стосуються аж кінця 1990 х років, а у колізії навколо «Імпульсу» зацікавлені екс-нардепи, раніше помічені й у скандалі з одним із телевізійних каналів.

«Викривачі» «Енергоатома» часто використовують заяложений прийом – вішати на велику держкомпанію всі уявні або реальні порушення контрагентів «Енергоатома. Не менш часто фіскальні органи і силові структури намагаються пов’язати чинного керівника НАЕК з прорахунками і зловживаннями, датованими роками, коли компанію очолював НЕ Юрій Недашковський, а один з численних тимчасових правителів. Доходить до смішного: народний депутат (ВО «Свобода») Олег Осуховський якось заявив, що Юрій Недашковський «... вже десять років на посаді і ніхто не може його скинути». І нічого, що впродовж останніх десяти років обов’язки президента «Енергоатома» крім Недашковського виконували ще п’ять осіб: валимо все в одну купу, а там дивись і буде результат – поставлять потрібного чоловічка кермувати процесом.

Вбачається російське лобі і в депутатському корпусі. Йдеться про запит народного депутата (від БПП – УНІАН) Сергія Капліна до прем’єр-міністра Арсенія Яценюка від 29 квітня 2015 року. У ньому депутат звинувачує Юрія Недашковського у здачі інтересів українського ядерного комплексу, а саме: укладення в 2011 році (за часів Віктора Януковича – УНІАН) з російською компанією «ТВЕЛ» контракту на постачання палива за завищеними цінами; зриві проекту з будівництва сховища відпрацьованого ядерного палива з компанією «Holteс»; гальмуванні співпраці з американською «Westinghouse» з питання диверсифікації поставок ядерного палива, а також розкраданні волонтерської допомоги в зону АТО, яку «Енергоатом» сам збирає і відправляє.

Всі ці питання варто було б задати Андрію Деркачу, який у 2006–2007 роках очолював «Енергоатом», змінивши на цій посаді Юрія Недашковського. Саме при ньому зупинилися всі проекти з ЦСВЯП і диверсифікації поставок ядерного палива з «Westinghouse». Причому нардепи прийняли закон про землевідведення під будівництво ЦСВЯП тільки у 2012 році, а акт землевідведення підписаний директором Чорнобильської зони відчуження лише у 2014 році.

Дестабілізація в «Енергоатомі»: кому вигідно

Команду бажаючих звільнити Недашковського визначити досить просто. Правда, їй все ніяк не вдається досягти мети – на нього, по суті, немає компромату. І спроби його знайти, досі не увінчалися успіхом. Тим не менш, «пошук» триває. Так, міністр енергетики визнав професіоналізм голови НАЕК, і тут же придумав, у зв'язку з чим його можна відсторонити від роботи: Недашківському нібито не вистачає прогресивності, а в чому ця прогресивність полягає, він так і не пояснив.

Голова Державної інспекції ядерного регулювання України Сергій Божко не вірить у ймовірність звільнення Юрія Недашковського, оскільки вважає його одним з найдосвідченіших топ-менеджерів в атомній галузі. На його думку, президент НАЕК робить усе від нього залежне для забезпечення безпечної і стабільної роботи українських АЕС, про що свідчить, насамперед, успішне проходження атомними станціями пікових навантажень в осінньо-зимовий період 2014–2015 років.

«Я вважаю, що Юрій Олександрович (Недашковський - УНІАН) – справжній професіонал, знаю його з 1987 року Не варто забувати, що він пройшов практично всі щаблі на атомних станціях – від обхідника котельно-допоміжного обладнання до генерального директора Хмельницької АЕС. Юрій Олександрович уже далеко не перший раз займає посаду керівника «Енергоатома» і можу стверджувати, що він людина щира і чесна» – сказав глава Держатомрегулювання.

Тим не менше, питання з відставкою Недашковського залишається на порядку денному. Як стверджує джерело, ще однією в цьому зацікавленою особою є народний депутат, у минулому «регіонал» Давид Жванія. Саме на «Енергоатомі» у 1990-х роках Жванія сколотив свій капітал – на посередницьких операціях. Організований ним і його колегою Миколою Мартиненком торговий дім «Брінкфорд» оплачував «ТВЕЛу» поставки палива і його подальше вивезення в Росію в обмін на право реалізації електроенергії промислової категорії споживачів. Зараз в «Енергоатомі» стверджують: після Революції Гідності контроль Жванії в НАЕК зведений до нуля.

За словами джерела, ще одна зацікавлена особа у звільненні Недашковського – Андрій Деркач. У 2006–2007 роках він поєднував посаду депутата з декількома посадами: президента «Енергоатома», генерального директора держконцерну «Укратомпром». Його батько Леонід Деркач у 1995–1998 роках очолював Держмитслужбу України, у 1998–2001 – СБУ. Свого часу Деркач-старший керував відділом КДБ на дніпропетровському заводі «Південмаш», керівником якого тоді був майбутній президент Леонід Кучма. (Як згадує сам Андрій Деркач, він «ріс у сім’ї Кучми ... сидів у нього на колінах»).

Саме за президента Деркача та першого віце-президента Микити Константинова «Енергоатомом» підписав з «Росатомом» договір, що визначає сторони стратегічними партнерами з питань розвитку видобутку урану, виробництва ядерного палива і будівництва атомних електростанцій. Ця угода передбачала створення СП з виробництва ядерного палива, що ставило процес під повний контроль Росії. Пізніше Генпрокуратура проводила перевірку відповідності українському законодавству цієї угоди. Але результати так і невідомі. До речі, зараз Константинов працює у «Ростатомі».

Крім цього, за інформацією джерела, віце-президентом – технічним директором «Енергоатома» хочуть призначити колишнього заступника голови Держатомрегулювання Михайла Гашева. У приймальні перших осіб держави нібито уже лежить подання про його призначення і звільнення з цієї посади Олександра Шавлакова. Так от, за словами джерела, лобістом Гашева виступає Микита Константинов, який уже погодив цю кандидатуру з головою Адміністрації президента Ложкіним і міністром енергетики Демчишин.

Саме Гашев впродовж багатьох років, з 2007-го, будучи заступником голови Державного комітету ядерного регулювання України, головним державним інспектором з ядерної і радіаційної безпеки, всіляко гальмував процес диверсифікації поставок ядерного палива. Саме під його керівництвом атомний регулятор у 2012 році заборонив «Енергоатому» використовувати і ввозити свіже ядерне паливо компанії «Westinghouse». 16 жовтня 2014 року Гашев був звільнений із займаної посади на підставі закону про люстрацію.

В «Енергоатомі» наголошують, що вже зараз можна практично зі стовідсотковою ймовірністю стверджувати, що, прийшовши в НАЕК, Гашев займеться саботажем співпраці з «Westinghouse» і лобіюванням російських поставок палива.

Таким чином, російський інтерес у звільненні Недашковського очевидний. Все, що відбувається свідчить про те, що в Україні намагаються воскресити біля керма кадри часів Януковича, щоб відновити російську монополію на атомному ринку країни.

У цьому випадку влада не може залишатися осторонь – якщо кампанія проти «Енергоатома» досягне своєї мети, то це буде на руку агресору і зведе нанівець прагнення України стати енергонезалежною.

Цікаво й те, що атака на Недашковського проводиться якраз у той час, коли керівники міжнародних компаній – «Westinghouse», «Holtec», «EDF» і «Areva» – дали високу оцінку роботі голови українського «Енергоатома».

Втім, кадрова історія компанії вже знала і «міцних господарників» і «антикризових менеджерів» і «технічних» в.о., які поєднували в собі махровий непрофесіоналізм і волюнтаризм. Галузь періодично лихоманило і тільки запас міцності атомної енергетики не дозволяв досягти дна. Але сьогоднішня ситуація якісно відрізняється від тієї, яка була 10, 5 років, навіть рік тому. І експерименти у цій галузі можуть дуже дорого обійтися країні.

Антон ЛОСЄВ,
УНІАН – uaenergy.com.ua

Теги та ключові фрази
андрія деркача звільнено з посади президента енергоатома


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.