Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

3255
12.08.2015р. |
Про те, чому до реформування електроенергетики України потрібно підходити надзвичайно обачливо
Сьогодні електроенергетична безпека у світі стала важливою складовою багаторівневої енергетичної безпеки, яка, своєю чергою, є підсистемою глобальної, національної безпеки будь-якої держави. Її трактують як захищеність громадян та економік держав від загроз дефіциту електроенергії, перебою поставок електроенергії споживачеві, які виникають внаслідок дії негативних природних, техногенних, управлінських факторів.

 

Наймасштабнішою електроенергетичною аварією у світі визнано аварію, яка сталася у Північній Америці (США і Канада) у серпні 2003 року – блек-аут (black-out). Цю аварію було детально проаналізовано від першого відімкнення на вугільній станції й до моменту зупинки 263 електростанцій, сумарна потужність яких перевищує загальну потужність електрогенерувальних об’єктів України. Лише за три хвилини аварії було відімкнено 21 електростанцію, із них – 10 АЕС. Відомо, що збитків було завдано на шість мільярдів доларів, а на відновлення і дослідження витрачено понад 60 млрд доларів. Було зроблено все, щоб подібна аварія не повторилася.

Специфіка функціонування електроенергетики в тому, що її обсяги виробництва (генерація), транспортування і споживання електроенергії мають бути збалансованими. У збалансованому режимі (нормальному, усталеному) номінальна частота в електромережі України відповідає 50 Гц. Якщо ж споживання електроенергії і втрати на транспортування в межах енергосистеми в якийсь момент часу будуть меншими за обсяги генерації – частота напруги в мережі перевищить 50 Гц. Якщо ж навпаки, споживання електроенергії і втрати на транспортування в межах енергосистеми перевищуватимуть обсяги генерації, – то частота напруги впаде нижче 50 Гц. У такому технологічному процесі все основне обладнання на електричних станціях розраховане на тривалу роботу з частотою 50 Гц. І лише в аварійних ситуаціях допускається тимчасове глибоке зниження чи підвищення частоти. Не вдаючись до детальних пояснень процесу зміни частоти зазначимо, що частота напруги в мережі є надзвичайно важливим показником, адже майже всі масштабні аварії, що трапилися у світі за останні десятиліття, супроводжувалися глибоким зниженням частоти в системотворчій мережі.

Універсальних методів балансування енергосистем у момент аварії не існує, а тому кожна країна світу вирішує цю проблему по-різному, залежно від ступеня лібералізації ринків електроенергії та дерегуляції електроенергетики в державі.

Технологічно складний інженерний комплекс, яким є електроенергетичний сектор України, не досконалий, оскільки в процесі його розбудови далеко не всі проблемні питання розв’язані ефективно. Зокрема, існує досить серйозна проблема, яка багато років чекає на своє вирішення. Вона полягає в тому, що робота засобів частотної автоматики енергосистеми не узгоджена з функціонуванням пристроїв частотної автоматики атомних електростанцій (АЕС). Це може спричинити втрату зовнішнього джерела електропостачання власних потреб АЕС, що може призвести до серйозних наслідків для безпеки атомних блоків...

У липні 2001 року ОЕС України була за крок до такої масштабної частотної аварії, внаслідок якої було знеструмлено південь України. Аварія супроводжувалась високою швидкістю зниження частоти напруги в мережі та відмовою протиаварійних пристроїв відімкнення споживачів. Відтоді Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж неодноразово, наполегливо зверталася до керівництва Національної енергетичної компанії «Укренерго» (НЕК «Укренерго») щодо необхідності детальнішого дослідження причини аварії, зробити висновки й виконати заходи щодо усунення причин виникнення передаварійної ситуації. Але НЕК «Укренерго» так і не вирішило цієї проблеми.

Не дочекавшись від НЕК «Укренерго» висновків про незадовільний стан засобів протиаварійної автоматики енергосистем «Державний науково-технічний центр ядерної та радіаційної безпеки (ДНТЦ ЯРД)» провів власне розслідування. Його фахівці ще у вересні 2001 року прийшли до висновку, що ймовірність зниження частоти нижче від рівня, який передбачено для основного обладнання АЕС в ОЕС України, – досить велика. Така ситуація може призвести до переведення АЕС на автономну роботу, що спровокує погашення енергосистеми і призведе до втрати зовнішнього електропостачання власних потреб АЕС. Такий режим є небезпечним з точки зору вимог ядерної та радіаційної безпеки реактора.

Центр також з’ясував, що методика вибору уставок протиаварійної автоматики тестувалась ще на початку 1970-х років, коли на території України не було АЕС. Два перших енергоблоки з реакторами ВВЕР-440, як відомо, були уведені в експлуатацію у 1980 – 1981 роках на Рівненській АЕС. У липні 2001 року в Україні працювало 13 блоків АЕС (сьогодні функціонують 15 блоків), яким на момент аварії конче необхідно гарантоване електропостачання.

На основі проведеного аналізу, не дочекавшись, що з боку НЕК «Укренерго» буде проведено реформування частотної автоматики, Державне підприємство «Національна атомна енергогенерувальна компанія «Енергоатом» на початку 2003 року вимушено, зі зниженням рівня безпеки АЕС впровадила автоматичні пристрої обмеження часу роботи обладнання на АЕС. Водночас генеральний конструктор реакторів встановлення автоматичних пристроїв вважає нераціональним і оцінив це як порушення типового технологічного регламенту безпечної роботи енергоблоків АЕС.

У вирішенні цієї проблеми мають бути зацікавлені Міністерство енергетики та вугільної промисловості України, НЕК «Укренерго», «Енергоатом». Для того щоб ефективно дослідити й вирішити цю проблему, необхідно створити робочу групу, до складу якої залучити спеціалістів з управління режимами енергосистем, технологій роботи енергоблоків АЕС і спеціалістів із розроблення програмно-математичного забезпечення подібних робіт. І насамперед, слід розпочати з удосконалення засобів частотної автоматики ОЕС України з метою забезпечення їхньої відповідності вимогам, що висуваються до сучасних енергосистем. В Україні є всі технічні можливості виконати цю роботу оперативно.

Джерело: «День» – economica.com.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.