Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5026
19.08.2015р. |
«Енергоатом» обирає західний вектор розвитку: зменшення залежності від російського ядерного палива є пріоритетом
Під таким заголовком статтю Ігоря Маскалевича подала «Українська енергетика», яку пропонуємо й нашим читачам у перекладі з російської із незначними скороченнями.

 

Те, що майбутня зима буде вкрай важкою, уже зрозуміло всім. Для її більш-менш безпроблемного проходження гостро не вистачає антрациту, газу, мазуту і навіть води для ГЕС. Відносно світлою плямою на цьому тлі є ситуація з атомними електростанціями. Згідно із проектним балансом НАЕК «Енергоатом», з жовтня по квітень українські атомники забезпечать 49,0 млрд кВт-год, тобто більше половини загального вироблення за цей період. І це цілком реально: паливо на АЕС є і до проходження зими вони загалом готові.

Є навіть невеликий страховий запас на випадок повного припинення поставок з Росії.

На складах АЕС лежать 6 резервних завантажень свіжого палива для реакторів ВВЕР-1000 і одне завантаження для ВВЕР-440 на Рівненській АЕС. За розрахунками фахівців, цього вистачить для забезпечення станцій ядерним паливом до червня наступного року.

Власне, саме наявність такого запасу значною мірою пояснює збереження коректних стосунків між НАЕК «Енергоатом» і російською стороною.

Нині поставки «свіжого» ядерного палива здійснюються цілком ритмічно.

Із 12 запланованих поставок палива для реакторов-«мільйонників» на початок серпня привезли 7 (а 5 уже й завантажили в реактори). До кінця року з Росії привезуть ще 5 завантажень для «мільйонників» і одне завантаження для рівненського ВВЕР-440.

Однак особливого значення надається поставкам палива із альтернативних джерел. Це партія ТВЗ зі шведського заводу «Westinghouse».

Як неважко зрозуміти, єдине завантаження особливої ролі в майбутній зимі не зіграє. Зараз по всій Україні західним паливом наполовину завантажений лише один блок Южно-Української АЕС. Тим не менш, це початок тенденції. Якщо раніше, у 2008–2013 роках, передбачалося, що паливо «Westinghouse» постачатимуть тільки на три ядерні блоки (два на Южно-Українській АЕС і один на Запорізькій), то з початком російської агресії в Україні плани були суттєво скориговані: 30 грудня минулого року було підписано доповнення №13 до контракту від 2008 року, що передбачає значне розширення географії поставок.

Зокрема, вперше йдеться про можливість (у критичній ситуації) забезпечення ядерним паливом усіх 13 українських ВВЕР-1000.

Зараз модернізоване шведське паливо успішно проходить кампанію на блоці №3 ЮУАЕС. Наступного року його почнуть впроваджувати на блоці №2 ЮУАЕС і №5 Запорізької АЕС. Іншими словами, вже три блоки матимуть змішані зони з російсько-шведського палива (повністю паливо в зоні реактора замінюється за 4 роки).

Згідно із доопрацьованим контрактом, у 2016 році зі шведського заводу у Вестеросі в Україну надійдуть уже п’ять партій ядерного палива. Це нещодавно підтвердив й міністр енергетики Володимир Демчишин: «Сподіваюся, що з наступного року у нас буде 5 з 18 поставок з боку «Westinghouse». Зараз 12 з 13 поставок припадають на Росію (включаючи постачання для ВВЕР-440)».

Планується, що у разі успішної експлуатації палива на ЮУАЕС і 5-му блоці Запорізької атомної електростанції на нього у 2017 році переведуть ще три блоки Запорізької АЕС (№1, №3 і №4). Після 2016 року Україна щорічно купуватиме у «Westinghouse» уже по 6 завантажень палива.

Іншими словами, частка Росії в обсягах поставок для наших ВВЕР-1000 спаде з нинішніх 92% до 54%. Природно, перспектива звуження ключового ринку збуту у російської сторони захоплення не викликала. До кампанії в пресі й Інтернеті з криками про новий Чорнобиль приєднася навіть російський МЗС, який заявив що «тепловиділяючі збірки, виготовлені цією компанією, неодноразово демонстрували невідповідність вимогам до якості палива для реактора ВВЕР-1000».

В принципі, проблеми дійсно були, але заяву про невідповідність дуже перебільшено. Тим паче, з російським паливом теж без проблем не обходилося.

За даними Департаменту з питань безпеки ядерних установок Держатомрегулювання України, «у нас не було жодної неполадки з герметичності ТВЗ компанії «Westinghouse». Чого ми, на жаль, не можемо сказати про паливо російського постачальника». Звичайно, проблема експлуатації реакторів, де впродовж декількох років буде одночасно працювати і російське, і шведське паливо, дійсно є і вимагає пильної уваги регулювальних органів.

Далі у статті подано сценарій постачання палива на АЕС України у 2015–2020 рр. Втім, зазначено, що це сценарій «еволюційного» розвитку ринку. У разі, якщо в Кремлі все ж вирішать призупинити постачання, доведеться застосовувати значно різкіші рішення. Адже доведеться заміщати не 6, а одразу 13 поставок.

За даними «Westinghouse», наявний завод у Швеції зараз завантажений приблизно наполовину. Різко збільшити виробництво ТВЗ буде досить складно – у будь-якому разі це займе не один місяць.

Теоретично можна використовувати ще британський завод у Спрінгфілдс (близько Манчестера), але у його персоналу немає досвіду випуску тепловиділяючих збірок «радянського» дизайну.

Тим часом припинення поставок ТВЗ викличе простої вітчизняних атомних електростанцій взимку ще не близького сезону 2016–2017 рр.

Для запобігання такій ситуації НАЕК серйозно розглядає варіанти повторного використання раніше вивантажених з другого блоку ЮУАЕС двох завантажень немодернізованого ядерного палива.

Зрештою, тут потрібні експертиза і дозвіл Держатомрегулювання, а також проведення ліцензування шведських ТВЗ-WR для використання на всіх (а не двох) електростанціях країни. Це без урахування заходів з модернізації систем внутрішньореакторного контролю на всіх блоках. Знадобиться також подвоїти кількість контейнерів для транспортування палива і багато іншого.

Для двох блоків ВВЕР-440 Рівненської АЕС ситуація виявляється ще складнішою: паливо для них зараз випускають тільки в Росії.

Правда, є досвід його виробництва у 2000-х роках в Іспанії для фінської АЕС «Ловіїза», але відновлювати виробництво заради двох енергоблоків там навряд чи будуть. Хоча форс-мажор з поставками в Україну автоматично означає і загрозу безпеці поставок на 14 ВВЕС-440, що знаходяться в Євросоюзі, та й взагалі туманні перспективи їх експлуатації там.

Як результат, Москві є над чим подумати. Сам сценарій переривання постачання відверто невдалий, тому сподіваємося, що у «сусідів» вистачить розуму до нього не доводити, а у союзників України (і уже нашого МЗС) – пояснити Росії його негативні наслідки.
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.