Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

10472
24.06.2016р. |
Інтерв'ю міністра Ігоря Насалика на телеканалі «112 Україна»

ВЕДУЧА: – Розкажіть, будь-ласка, про вашу поїздку до США разом з прем’єр-міністром Володимиром Гройсманом 15–17 червня цього року. Про що вдалося поговорити і про що вдалося домовитися?

ІГОР НАСАЛИК: – Давайте розпочнемо з того, що це була перша офіційна поїздка прем’єр-міністра за кордон, і недарма були вибрані саме Сполучені Штати Америки. Не тільки як нашого стратегічного партнера в усіх галузях розвитку нашої держави, але і як країни, яка послідовно відстоює позиції нашої держави. У тому числі у конфлікті, який відбувається на Сході нашої держави. Зокрема, нас було три міністри і один заступник міністра, і кожен працював у своєму напрямі. Я працював суто в енергетичному напрямі.

Треба сказати, що я отримав у спадок в Україні, коли став міністром енергетики та вугільної промисловості. По-перше, вугільна галузь: заборгованість за електроенергію – 4,5 млрд грн; заборгованість по зарплаті – 3 місяці, а по деяких шахтах – 6 місяців. Заборгованість в енергетичному секторі – 29 млрд грн, у НАЕК «Енергоатом» заблоковані всі рахунки і не можна вести господарську діяльність. Заблоковані рахунки навіть Міністерства. Ось із цього ми розпочинали. На сьогодні ситуація змінилася.
Я хочу сказати, що в США ми зустрічалися в тому числі із бізнесменами, великими американськими компаніями «Холтек» та «Вестінгхаус», які працюють на ринку України. Так от представник компанії «Холтек» сказав, що за два місяці роботи в Міністерстві зроблено більше, аніж за п’ять останніх років взагалі роботи України в цьому напрямі.

Зокрема, нам вдалося зустрітися із міністром енергетики США, із заступником міністра, представниками Державного департаменту. Ми зустрілися із бізнес-групами, які за нинішньої ситуації намагаються увійти та інвестувати в український енергоринок. Зокрема, була підписана угода, в тому числі й Міністерством, з американським банком на 260 млн доларів, яка дає можливість диверсифікувати потоки і поставки твелів замінюючих від Вестінгхаус, а також і ядерних відходів.

Загалом поїздка пройшла досить ефективно – вже за півгодини після прильоту до США у нас були перші зустрічі. Можу підтвердити, що є відповідні результати, і тепер треба їх втілювати в життя. В енергетичній галузі досить критично стояло питання «Північного потоку», і США чітко зайняли свою позицію щодо цього проекту.

ВЕДУЧА: – Чи обговорювалися під час візиту кроки до енергетичної незалежності України?

ІГОР НАСАЛИК: Якщо говорити про енергонезалежність, то слід сказати, що вперше за останні 22 роки Міненерговугілля представило свій проект програми розвитку енергетики. Ми зробили майданчик, який називався ЕнергоВесна, де фахівці та великі інвестори могли взяти участь у дискусії на різні теми. Міністерство розробило добрі програми і ми отримали добрі сигнали від інвесторів. Наприклад, щодо завершення спорудження 3-то та 4-го енергоблоків Хмельницької АЕС.

Ми також розробили програму, яку назвали «Кривою незалежності», за якої вже за 4,5 роки Україна просто не буде імпортувати газ, і для цього є всі підстави. Коли ми вперше представляли цю програму, то більшість поставилася скептично до неї. Але коли сіли з ручками та почали рахувати, то спочатку затвердили у Кабінеті Міністрів, а потім і на засіданні Нацради реформ при Президентові України. Зокрема, ми розглядаємо збільшення видобутку природного газу на 6-6,5 млрд кубометрів. Не лише за рахунок ПАТ «Укргазвидобування» чи то приватних видобутків, але й за рахунок розвитку біогазу, щодо якого у нас є значні перспективи.

Я маю офіційно заявити громадянам України, що втрати газу, за рахунок якого ми гріємо повітря, становлять 11,5 млрд кубометрів. Тому, враховуючи дії з енергоефективності, термоізоляції та енергозбереження з одного боку та кроки з нарощування з іншого, ми за 4,5 року приходимо до того, коли ці дві криві сходяться і ми взагалі не будемо імпортувати газ.

Мене дуже здивували представники Норвегії, які під час зустрічі сказали, що вони збільшили ВВП країни на 70%, а витрати енергоносіїв не збільшили ні на один цент. Ось цим шляхом ми і будемо йти. Я глибоко переконаний, що вже через рік-півтора ми будемо говорити абсолютно про інше…

ВЕДУЧИЙ: – Не хочу бути скептиком, але за чиї кошти відбуватиметься цей «бенкет»?

ІГОР НАСАЛИК: – Зараз не так вже й багато є високорентабельного бізнесу. Так от енергоефективний бізнес – це один із найрентабельніших бізнесів, який дає прибуток у межах 35–60% на рік. Адже державний бюджет витрачає 24 млрд грн на рік на тепло та енергоносії для опалення бюджетних установ – шкіл, дошкільних закладів тощо.

Тому сьогодні ми розробляємо пілотний проект спільно з Міністерством регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ України, і я хочу подякувати віце-прем’єр-міністру Геннадію Зубку. Ми робимо пілотний проект в одному з міст, де в усіх бюджетних установах зробимо повністю європейську термоізоляцію і доведемо, що економія у бюджетній сфері становитиме, як мінімум, 45–50%. Це свідчить про те, що з отих 24 млрд – 12 млрд можна сміливо витрачати на термоефективність та енергозбереження.

І тут нам треба показати, що бізнесу дуже вигідно зараз вкладати кошти в термоізоляцію. Рентабельність у 30% – це достатньо, аби бізнес вкладав у цю сферу. До речі, у місті, де ми проводимо пілотний проект, на ці витрати передбачено 35 млн грн. Це означає, що економія та потенційний дохід для інвесторів може становити 12 млн грн.

Я знаю, що зараз Ощадбанк видає бізнесменам-переселенцям кредити у 2,5 млн грн під невисокий відсоток. Візьміть, будь ласка, одну школу в будь-якому місті. Ви зможете ці кошти за три роки віддати і потім просто отримувати чистий прибуток. А таких проектів дуже й дуже багато.

Як міський голова Калуша у минулому, я дуже добре знаю бюджетну сферу. У кожному місті на бюджетні організації – школи, дитсадки, спорткомплекси тощо – закладаються бюджетні кошти на оплату опалення. Тому якщо ви зменшите втрати за рахунок термоізоляції, то ви економите бюджетні кошти, які у вас передбачені субвенцією з державного бюджету.

ВЕДУЧА: – Звісно, тарифи – це не ваша головна парафія, і ми мали б звертатися до НКРЕКП. Але людей 100% цікавить думка міністра енергетики щодо підвищення тарифів та вартості енергоносіїв.

ІГОР НАСАЛИК: – Так, дійсно, тарифи визначає НКРЕКП. І зараз Верховна Рада завершує закон про НКРЕКП, щоб мати незалежного регулятора.

ВЕДУЧИЙ: – НКРЕКП якось з вами радиться?

ІГОР НАСАЛИК: – Взагалі НКРЕКП – це незалежний орган, який за законом ні з ким не повинен радитися. Так, є зауваження до НКРЕКП. І ось Олексій Кучеренко, з яким ми працювали у Парламенті, інколи критикує підвищення тарифів та загалом НКРЕКП, і почасти це має сенс. Щодо критики НКРЕКП з багатьох питань на 80% я з ним погоджуюся.

Якщо ж говорити про тарифи, то Міненерговугілля не формує ці тарифи. Ось зараз люди отримуватимуть платіжки за газ. Але за літній період вони отримають не збільшені платіжки, а зменшені. Оскільки свого часу кількість кубометрів газу, який розраховували по лічильнику, множили на 7200 гривень, а сьогодні множать на 6886 гривень за 1000 кубометрів. І це є 5% зниження вартості газу.

Але цей ажіотаж, який був створений політиками, призвів до того, що люди переплатили за газ. Так от я подивився по платежах і побачив, що коли сказали про збільшення ціни на газ, люди проплатили не 100% за газ, а 140%. Наші люди розумні і тому платили наперед, але це призвело до того, що вони заплатили за ціною більшою, ніж та, яка є на сьогодні.

Найбільше підвищення тарифів стосуватиметься гарячої води, і то найбільше стосуватиметься тих міст, де теплокомуненерго працюють на природному газі. А таких великих міст два – це Харків та Львів. Так от, гаряча вода там, де йде генерація на газі, подорожчає приблизно на 80%. Там, де генерація йде на вугіллі або інших енергоносіях, такого суттєвого збільшення не буде.

ВЕДУЧИЙ: – Таке підвищення тарифів приноситиме результат самій енергетичній галузі? Українські видобувні та енергогенеруючі компанії отримають ці гроші для розвитку?

ІГОР НАСАЛИК: – У Норвегії собівартість газу становить $8–12, однак реалізація газу в Норвегії йде за загальноєвропейською ціною. Але норвежці чітко розуміють, що ось цей прибуток від реалізації за ринковою ціною реалізується на соціальні, спортивні програми та інші.

Зараз ПАТ «Укргазвидобування» подало програму збільшення власного видобутку до майже 6 млрд кубічних метрів природного газу. Лише завдяки тому, що звільняються кошти, які становлять приблизно 130 млрд грн, які можна інвестувати у видобуток газу. Це і є ті кошти, які будуть продовжувати видобуток газу українського походження. Це вже гроші, які з’явилися з цієї ціни.

Прикро, що не всі соціальні програми (ті ж самі субсидії) можуть забезпечити всіх громадян. Треба їх спростити і забезпечити лише тих, хто цього потребує. Але водночас є 25% громадян, які готові платити за новими цінами. Скажімо, люди, які опалюють взимку басейн, мають платити за газ згідно з загальноєвропейськими цінами.

Чи платить Україна сьогодні справедливу ціну на газ? Ні, не платить! Але це ціна незалежності. Бо ми беремо з хаба у Німеччині той самий російський газ, який спочатку транзитується територією України. А потім у зворотному напрямку транзитується до України, та ще й береться по $12,5 за вхід до України.

Якби у нас не було таких стосунків, які є зараз із Росією, то реальна ціна на газ у нас би була $123 – максимум $140 за тисячу кубометрів. І та різниця у $50–60 – це плата за незалежність нашої держави.

ВЕДУЧА: – Зараз є занепокоєння, що чимало українців просто припинять платити за комунальні послуги, бо не зможуть. Є такий ризик? Ви його розраховували?

ІГОР НАСАЛИК: – Люди, як платили за комунальні послуги 15% від загального прибутку, так і будуть платити. Це ненормально, коли 60–70% населення користуються субсидіями, це неправильно. Але іншого зараз немає…

ВЕДІЧИЙ: – Ми розуміємо, що через субсидії ми витягаємо з однієї кишені і перекладаємо в іншу. Тому що це наші податки, які використовуються потім на допомогу нам же, аби заплатити за житлово-комунальні послуги.

ІГОР НАСАЛИК: – Так, але ця різниця у 130 млрд грн, яка виходить, крім субсидій, йде на розвиток енергетичної сфери. Зокрема, «Укргазвидобування». Я не прихильник того, щоб субсидії були розділені, коли частина йде на покриття, а частина на ту ж енергоефективність. З тих 24 млрд грн, які передбачені на фінансування бюджетної сфери у держбюджеті, я би не замислюючись половину відправив на термоізоляцію та енергоефективність бюджетної сфери.

Я категорично проти тієї системи субсидій, яка сьогодні існує. І я зараз добиваюся (і деякі міністри мене підтримують) того, щоб зробити пілотний проект, де ми хочемо запровадити енергетичні картки. Де людині ставлять субсидії на енергетичну карточку. Пілотний проект планується в одному з міст, яке я колись очолював (у 2006–2014 роках Ігор Насалик був міським головою м. Калуша на Івано-Франківщині). Хочемо, щоб люди отримували субсидію на енергетичну картку, і цією карткою можна було розрахуватися лише за послуги по субсидіях. Якщо зрештою людина економить, то ця різниця коштів видається їй готівкою. Адже люди до кінця не розуміли, що якщо ти не використаєш ці 1200 кубів газу, то тобі цю субсидію не призначать. І це зовсім неправильно. Це така політика, яку не прояснювали в ЗМІ.

Якщо ця програма дійсно піде, і люди побачать, що завдяки економії вони можуть отримати відповідні кошти – 5, 8, 10 тис. грн за результатами сезону – то вони будуть економити. І тоді ця крива незалежності буде ще швидше наближатися – не 4,5 роки, а набагато швидше.

ВЕДУЧИЙ: – Чи є шанс офіційно довести до кінця справу навколо «Укргазвидобування» і офіційно повернути гроші до бюджету?

ІГОР НАСАЛИК: –Я думаю, що з приходом до Генеральної прокуратури Юрія Луценка все-таки змінилися погляди щодо енергетичної сфери в тому числі. І тут можна коротко сказати словами Жеглова, що «вор должен сидеть в тюрьме». Якщо люди порушили закон, вони мають понести відповідне покарання.

Але я продовжу тему і спрогнозую у вас в ефірі, що те саме скоро почнеться у вугільній галузі, саме така ситуація. Перша колегія, яка відбулася в Міненерговугілля під моїм головуванням, стосувалася вугільників. І мені не зрозуміло, коли ліцензії на видобуток вугілля мають приватні фірми, а державні підприємства працюють на ці фірми. Тобто всі видатки на видобуток вугілля покладаються на держпідприємства, а ліцензіями володіють (не зрозуміло чому і не зрозуміло як) абсолютно інші приватні фірми.

Це можна говорити і про «Селідоввугілля», і про шахту «Краснолиманську» і про інші шахти. Ми практично підготували звернення до Генеральної прокуратури України, щоб там провели розслідування. Або, друзі, давайте відмовлятися від ліцензії, або вас чекатиме така сама участь, як чекає цих товаришів у корупційному скандалі з ПАТ «Укргазвидобування».

ВЕДУЧИЙ: – А про які роки йдеться, коли ви говорите про ці вугільні справи?

ІГОР НАСАЛИК: – Це буквально 1,5–3 роки тому ці переоформлення пройшли. думаю, що вугільна тема – це основна корупційна система, яка є в нашій державі. Тому я думаю, що ми розпочнемо із вугільної сфери і дійдемо до всіх інших. Можете собі уявити, коли НАЕК «Енергоатом», тобто система, яка дає 52% всієї електроенергії нашої держави, 7 місяців заблокована і не може вести господарську діяльність. Це зараз вже її розблокували і розпочали платежі, які йдуть. Уявіть, лише зараз вдалося розблокувати компанію, аби вона могла виконувати свої функції.

ВЕДУЧА: – Що за ситуація із закупівлею вугілля з окупованих територій? Ви розібралися?

ІГОР НАСАЛИК: – У нас дійсно є проблема з антрацитом, але її можна врегулювати, або просто закуповуючи вугілля, або зробивши відповідні технічні речі. От ми пішли двома шляхами. Антрацитова група вугілля споживається на Трипільській ТЕС та Зміївській ТЕС. Тому Трипільську із двох блоків ми зараз переводимо на один блок, щоб зменшити споживання антрацитового вугілля. Також зараз вирішується технічне питання щодо Зміївської ТЕС – із грудня та січня 2 блоки переводимо із антрацитової групи на газове вугілля. І ми не будемо настільки залежні від антрацитової групи, як зараз.

Щодо того вугілля, яке беруть із зони АТО. На сьогодні вже 2 тижні поставки не йдуть. Звичайно, не Міністерство може врегульовувати ці процеси, і цим займається міністр у справах АТО, у межах Мінських домовленостей. Але сама поставка вугілля здійснюється таким чином, що реєструються шахти на території України і виплачується заробітна плата тільки тим шахтарям, які проводять роботи на тій стороні. Вугілля не йде із зони АТО, тому що вимагають, щоб усі податки також сплачувалися на тій стороні, на що українська сторона не йде. Ось така ситуація.

Я хочу сказати, що у нас не буде таких екстрених ситуацій, які були у минулому році з поставкою антрацитової групи. Мало того, я презентував програму Міненерговугілля, у межах якої ми запустили третій енергоблок на Дністровській ГАЕС і зараз триває будівництво четвертого. Також запустили програму реконструкції енергоблоків ТЕС, яка дасть можливість зекономити 1,5 млн тонн вугілля на рік.

ВЕДУЧИЙ: – Якщо у корупційній справі навколо Олександра Онищенка та «Укргазвидобування» будуть вироки, це не означає, що самі схеми зникнуть. Чи так само не відмиватимуться державні кошти і чи не приходитиме газ до населення втридорога?

ІГОР НАСАЛИК: – Я говорив про державну компанію ПАТ «Укргазвидобування», а не про «есдешки». От будь-які угоди про спільну діяльність (СД) треба переглядати, тому що вони передбачали інвестиційні складові. А за великим рахунком в усіх цих угодах передавалися високорентабельні свердловини, люди практично не вкладали коштів, а отримували вже державний, як приватний, газ.

Я можу вам сказати що переглядатимуться всі створені «есдешки», які спільно видобувають близько 6,5 млрд кубометрів газу. І я переконаний, що не тільки ця справа спливе. З одного боку є високорентабельні свердловини, які мають високий дебет, і коли їх передають – це зрозуміло. А є, скажімо, свердловини, які взагалі нічого не видають, і де достатньо треба вкласти коштів. Треба між людьми та державою розподіляти продукцію. Але не за такими схемами, які йшли через «есдешки». Вони забрали краще, що є – високодебетні свердловини – і на базі них робили спільну діяльність. На мій погляд, це просто злодійство, і його можна так і назвати.

ВЕДУЧА: – Чи є на майбутнє плани з видобутку сланцевого газу в Україні та які ваші плани?

ІГОР НАСАЛИК: – Треба цю тему поки що відвести на задній план, тому що сланцевий газ мав актуальність тоді, коли ціна на газ була $350–500. Якщо сьогоднішня ціна становить близько $185, то видобуток сланцевого газу в Україні – $220. Ми ж не будемо у збиток собі видобувати? До того ж є екологічні ризики та проблеми, пов'язані із видобутком сланцевого газу. Тому сьогодні ця тема не актуальна.

Джерело: сайт Міненерговуглепрому
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.