Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4711
20.01.2017р. |
Безпрецедентна африканська сонячна станція забезпечить електрикою усю Європу
Попит на електроенергію продовжує зростати, це стимулює інвестиції у виробництво енергії з викопного палива, які до 2040 року можуть сягнути $2,1 трлн. Але ця цифра видається незначною на тлі $7,8 трлн., які за прогнозами експертів будуть інвестовані у сектор відновлюваної енергетики. Величезна електростанція на краю Марокканської пустелі уже сьогодні демонструє майбутнє світової енергетики.

 

Міні-автобус перетинає широке плато недавно асфальтованою дорогою. Потріскані землі простягаються на південь до Марокканської пустелі. Проте, безплідний пейзаж уже не настільки пустельний як був колись. У минулому році ця територія стала місцем, де виросла одна з найбільших сонячних електростанцій у світі.

Поле механічних соняшників

Сотні вигнутих дзеркал, кожне розміром з автобус, розташовані рядами, покриваючи 1,4 млн. м². пустелі – територію, рівну 200 футбольним полям. Масивний комплекс розташований на добре освітленому сонцем підніжжі схилів гір Високого Атласу, в 10 км від міста Уарзазат, який ще називають «воротами в пустелю». Це місце ідеальне, оскільки освітлене сонцем майже 330 днів у році.

У Марокко розраховують, що крім задоволення внутрішніх потреб в енергії, її можна експортувати в Європу. Ця електростанція – це те, що може визначити майбутнє енергетики для Африки і усього світу.

На жаль, коли електростанцію відвідали журналісти, небо було вкрите хмарами. «Сьогодні електрику не вироблятимемо зовсім», – сказав Рашид Баед, представник Марокканського Агентства з питань сонячної енергетики (MASEN), відповідальний за імплементацію пілотних проектів. Однак, це не викликає занепокоєння, таке явище буває не часто.

Сонячна електростанція в Марокко – одна з декількох уже запущених проектів в Африці, подібні станції також будують на Середньому Сході – в Йорданії, Дубаї і Саудівської Аравії. Падіння цін на сонячну електроенергію зробило її життєздатною альтернативою нафтовій енергетиці навіть у найбагатших на нафту країнах світу.

Noor 1 – це перший етап реалізації інвестиційного проекту Марокканської електростанції, уже перевершив очікування за кількістю виробленої енергії. Це хороший результат для Марокко, яка поставила за мету зменшити обсяги експорту викопних джерел енергії і зосередитися на поновлюваних джерелах, в той час як запити споживання енергії невпинно зростають в середньому на 7% за рік.

Економічна і політична стабільність в Марокко робить інвестування в цю країну безпечною. Наприклад, ЄС інвестував 60% від кошторисної вартості будівництва сонячної електростанції в місті Уарзазат.

Кліматичний інвестиційний фонд (CIF), Група світового банку (WBG) стали стратегічними партнерами проекту, і мають намір в перспективі згенерувати в цьому регіоні 1 ГВт електроенергії за допомогою технології концентрації сонячної енергії (CSP). Для цього було прийнято рішення імплементувати інвестиційний план Фонду чистих технологій з впровадження технології концентрації сонячної енергії в країнах Середнього Сходу та Північної Африки (Clean Technology Fund MENA CSP Investment Plan), який передбачає капіталовкладення у загальному розмірі $750 млн.

Слід зазначити, що сонячна електростанція в Марокко використовує саме технологію CSP. Вона дорожча, ніж широко використовувані фотоелектричні панелі, але, на відміну від них, забезпечує збереження енергії уночі і в хмарні дні.

Марокко планує до 2020 року генерувати 14% своєї електроенергії з сонячних променів, а до 2030-го також розвивати видобуток енергії з інших поновлюваних джерел, таких як повітря і вода, це своєю чергою дасть змогу вийти на показник – 52% від загального обсягу видобутку енергії. Це ставить Марокко на рівень з такими країнами, як Великобританія, яка планує до кінця десятиліття генерувати 30% електроенергії з поновлюваних джерел, і США, де президент Барак Обама встановив мету – 20%. Дональд Трамп своєю чергою не підтримує виробництво відновлюваної енергії, але його дії, очевидно, не матимуть великого впливу, так як багато штатів самостійно визначають політику щодо цього питання. До того ж, великі корпорації уже активно почали переходити на екологічно чисті та дешеві джерела енергії.

У день, коли журналісти відвідали електростанцію, сотні дзеркал стояли нерухомо. Працівники уважно стежили за прогнозом погоди, щоб передбачити результати наступного дня, тоді як поставки енергії здійснювалися з інших джерел. Але зазвичай тут можна почути, як сонячні рефлектори рухаються одночасно, обертаючись за світилом, як головки соняшників на полі. Дзеркала фокусують енергію сонця завдяки використанню синтетичної оливи, яка перетікає через мережу трубок. Нагріта до температури 350ºC (662ºF) олива перетворює воду в пару під високим тиском, яка обертає турбінний генератор. «Це той же процес, що і з викопними джерелами енергії, тільки ми використовуємо тепло сонця», – каже Баед.

Станція виробляє електрику і після заходу сонця, в пік її споживання. Частина видобутої вдень енергії зберігається в резервуарах з дуже гарячим складом солей нітратів натрію і калію, що дає змогу продовжити виробництво електрики на три години.

Не електрикою єдиною

Зростання продуктивності Марокканської енергетичної сфери тісно пов'язане з місцевою економікою. Близько 2 000 осіб були задіяні в проекті впродовж перших 2 років будівництва, багато з них – марокканці. Дороги, що ведуть до електростанції, з'єднують кілька сусідніх сіл, що дає змогу дітям простіше добиратися до школи. До водогону, що постачає воду для електростанції, під’єднані 33 села.

Марокканське Агентство з питань сонячної енергетики допомагає також фермерам, навчаючи їх успішним методам ведення сільського господарства. Так, наприклад, на відстані 48 км на північ від Уарзазат розташоване село Ассегмоу. У ньому знаходиться маленька ферма, яка віднедавна змінила підхід до вирощування овець. Багато фермерів тут раніше покладалися на власну інтуїцію, але їх ознайомили з новими технологіями – наприклад, простий розподіл тварин по загонах, що посприяло збільшенню прибутковості. Також агентство «Masen» надало 25-ти фермам овець для розведення. Фермер Чауі зазначає, що на його фермі тепер рівень продовольчої безпеки став вищим, а мигдальне дерево пішло в ріст після того як він врахував отримані підказки щодо вирощування цих рослин.

Незважаючи на весь позитив, деякі місцеві мешканці схвильовані ситуацією. Абделатіф, що живе у місті Загора за 120 км на південь від станції, місцевості, якій властивий високий рівень безробіття, вважає, що електростанція повинна зосередитися на створенні постійних робочих місць. У нього є друзі, яких найняли на роботу за контрактом тільки на кілька місяців. Коли станція запрацює на повну потужність, буде достатньо лише 50–100 працівників, так що бум працевлаштування може зійти нанівець. «Компоненти для електростанції виробляють за кордоном, але краще було б виробляти їх у Марокко, забезпечуючи постійну роботу місцевим людям», – вважає Абделатіф.

Найбільшою проблемою є те, що сонячна станція викачує з водосховища Ель Мансур Еддахбі (El Mansour Eddahbi) величезні обсяги води для своїх процесів охолодження і очищення. За останні кілька років у напівпустельних регіонах відчувалася гостра нестача води і зменшення її запасів. Сільськогосподарські землі південніше – в долині Драа – дуже залежать від водозабезпечення. До того ж водосховище є єдиним джерелом води для річки, яка з нього випливає. Однак Мустафа Селла, місцевий менеджер, стверджує, що вода, яку використовують для комплексу, становить лише 0,5% від її кількості, що потрапляє у водосховище, а це мізерно мало порівняно з його загальним запасом води.

Проте, обсяги споживаної станцією води суттєві, щоб викликати протести у фермерів. Однак технологи шукають вихід зі становища, так наприклад, для очищення дзеркал замість води використовують стиснене повітря. Замість водяного охолодження, за допомогою якого Noor 1 охолоджує пару з генераторів, яка перетворюється назад у воду і може бути використана повторно, будуть встановлені системи сухого охолодження, що використовують повітря.

Зараз триває будівництво нових секцій станції. Noor 2 буде таким же, як перший етап, а ось Noor 3 матиме вже експериментальний дизайн. Замість рядів дзеркал він представлятиме собою величезну вежу, яка, як передбачається, буде ефективніше вловлювати і зберігати сонячну енергію. Сім тисяч плоских дзеркал, що оточують вежу, вловлюватимуть, і відбиватимуть сонячні промені на ресивер, розташований на верхівці вежі. Така структура потребує набагато менше місця ніж наявна. Розплавлені солі всередині вежі отримуватимуть і накопичуватимуть енергію безпосередньо, отже відпаде потреба в гарячій оливі.

Таку систему уже застосовано у Південній Африці, в Іспанії і на декількох станціях у США, розташованих, наприклад, в каліфорнійській пустелі Мохаве і в Неваді. Але конструкція заввишки 26 м, недавно зведена біля Уарзатата, є найвищою з нині наявних.

Інші сонячні електростанції в Марокко ще на стадії реалізації проектів. У 2017 році розпочнеться будівництво у двох місцях на південному заході, біля Ель-Аюна і Буждур, а потім – біля міст Тата і Мідельт.

Успіх станцій в Марокко і у Південній Африці може надихнути інші африканські країни на підвищену увагу щодо сонячної енергії. Південноафриканська Республіка уже є одним з 10 головних світових виробників сонячної електроенергії. У Республіці Руанда знаходиться перша африканська сонячна електростанція, відкрита у 2014 році. Будівництво великих електростанцій також заплановано в Гані і Уганді.

Завдяки своєму сонцю, Африка могла б поставляти електроенергію усьому світу. Селам покладає великі надії на Noor. «Наша головна мета – стати енергетично незалежними, але якщо колись ми зробимо більше, ніж потрібно, ми зможемо постачати електрику в інші країни», – говорить він. Уявіть собі, що ви заряджатимете свій електромобіль у Берліні електрикою, виробленою в Марокко!

Уроки для інвесторів

Уроки, отримані від реалізації проекту Noor, свідчать на користь концесійного фінансування капітальних витрат з впровадження технології концентрації сонячної енергії у короткотерміновій і середньотерміновій перспективі. Кліматичний інвестиційний фонд інвестував в Noor $435 млн., які використані для додаткового залучення $3 млрд. від Групи організацій Світового банку, Африканського банку розвитку та інших європейських фінансових інститутів. Для міжнародних фінансових інститутів це була можливість підтримати розвиток нової технології, яка, можливо, зіграє вирішальну роль у глобальній зміні поглядів на поновлювані джерела енергії.

Інвестування у технології, зокрема в країнах Середнього Сходу та Північної Африки, зробить значний внесок у зниження собівартості технології концентрування сонячної енергії в усьому світі. Крім внеску в глобальну відмову від викопних джерел енергії і перехід на поновлювані, Марокко отримує шанс опанувати своїми природними ресурсами для задоволення національної ідеї побудови енергетичної незалежності з чистим і надійним джерелом енергії.

Ну а наразі над Уарзазат нависають хмари, Африка жваво готується до сонячного дня.

Джерело: inventure.com.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.