Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

1411
10.08.2017р. |
Сонце нас зігріє вночі
Останнім часом в Україні почала активно розвиватися альтернативна енергетика. Тільки у 2016 році було встановлено кілька систем з перетворення енергії вітру і сонця в електричну. Провідні позиції з впровадження альтернативних джерел енергії займає Національний гірничий університет. Вчені кафедри відновлюваних джерел електроенергії вузу розповіли «Дніпру вечірньому» про інновації Дніпропетровського регіону.

Проекти майбутнього

Восени минулого року у місті Підгородному Дніпропетровської області відкрили третю чергу сонячної електростанції «Солар Парк Підгородне», що працює з використанням трекерної системи, унікальної для Східної Європи.

– Замість звичних стаціонарних панелей зі сонячними батареями тут використовують рухливі модулі, які «стежать» за сонцем, – розповідає заступник завідувача кафедри відновлюваних джерел енергії Дмитро Ципленков. – За допомогою спеціальних датчиків батареї повертаються за сонцем. В результаті вдається виробляти на 30 відсотків більше енергії, ніж звичайними стаціонарними установками. Щогодини станція виробляє понад 2,5 тисячі кВт/год енергії. Таким чином ми економимо вугілля і не виробляємо шкідливих викидів у повітря.

За словами Дмитра Володимировича, їх кафедра співпрацює з багатьма провідними компаніями регіону, які спеціалізуються на сонячній і вітроенергетиці.

– За підтримки цих фірм за останній рік на кафедрі створений стенд з дослідження сонячних колекторів. Наприклад, це система гарячого водопостачання. Ми також отримали інвертор – пристрій для сполучення сонячної установки з побутовими або промисловими електромережами, – говорить учений. – Ми використовуємо це обладнання для навчання студентів. До того ж розробляємо нові лабораторні установки.
Успіхи не забарилися. Вуз eже представив низку дипломних робіт, які спрямовані на вирішення проблем енергозабезпечення міста і області.

– Виконується комплексний дипломний проект нашого студента з енергозабезпечення житлово-будівельного кооперативу №168 у Дніпрі. Освітлення сходових клітин і коридорів буде виконано завдяки спеціальним світлодіодним світильникам, які живляться від сонячних панелей. Потім будуть модернізовані системи водо- і електропостачання. Під систему сонячного електропостачання уже виділені певні гроші, – стверджує Дмитро Ципленков. – Також зараз виконується проект щодо створення системи ефективного енергозабезпечення однієї зі шкіл міста.

Що стосується уже наявних проектів, які нами уже виконані «на папері», то це – енергозабезпечення пішохідного моста через Дніпро на Монастирський острів з використанням гідротурбін. Також є проект з енергозабезпечення канатної дороги на Монастирський острів з використанням сонячних панелей. Є проекти щодо енергозабезпечення дитячого садка і однієї з лікарень Дніпра.

– Ми представили наші проекти в міськраді. Але, на жаль, наразі ніякої відповіді не отримали, – каже Дмитро Ципленков.

А ще Дмитро Володимирович розкрив секрет, що у них на кафедрі були захищені дві унікальні магістерські роботи. Перша спрямована на можливість створення системи теплових насосів, що використовують тепло ріки Дніпра для опалення міста. Другий проект розкриває можливість використання вітроустановок великої потужності в районі Полтавського гірничо-збагачувального комбінату. Там висока швидкість вітру. Аналогічні умови є в районі Кривого Рогу.

Все є, не вистачає вітрів

Взагалі, що стосується вітроенергетики, то, за словами вченого, Дніпропетровська область відноситься до регіонів, де середня швидкість вітру становить 4,5–5 метрів в секунду на висоті 10 метрів. Тобто, на висоті 60–80 метрів швидкість вітру буде недостатньою для роботи потужних вітроагрегатів.

– Тому промислова вітроенергетика з установками потужністю понад 1 мегават у нас в області буде неефективна. Хоча точково вітроенергетика все-таки розвивається, – говорить Дмитро Ципленков. – Наприклад, в районі селища Краснопілля на пішохідних переходах встановлені комбіновані вітро-сонячні системи для освітлення пішохідних переходів.

Що стосується інших альтернативних джерел енергії, то, за словами доцента кафедри відновлюваних джерел енергії Андрія Гребенюка, стали популярними біогазові установки. Наприклад, подібна працює у селі Єлизаветівка.

– Біогазова установка – це спеціальний агрегат, який дає змогу переробляти відходи сільськогосподарського виробництва та харчової промисловості в біологічні добрива і біологічний газ, – каже Андрій Миколайович. – Використання подібної установки дає змогу за найкоротші терміни позбавлятися від органічних відходів птахофабрики. В результаті ми не просто отримуємо біогаз, що стає джерелом електро- і теплоенергії, але і якісного добрива. Крім того, завдяки установці менше забруднюється навколишнє середовище. Правда, є і один мінус: для впровадження біогазових установок потрібні великі фінансові вкладення.

За словами вчених НГУ, до альтернативної енергетики необхідно підходити комплексно. У якихось випадках можна використовувати вітроенергетику, а в інших – сонячну.

У нас є своє відкриття

Як розповів Дмитро Ципленков, їх кафедра веде активну міжнародну діяльність.

– Наступної зими аспірант нашої кафедри Владислав Бердник і студент Олексій Кизь у межах міжнародного обміну з Ройтлінгенським університетом Німеччини проходитимуть стажування з питань використання альтернативних джерел енергії, – розповів учений. – Я, будучи в Польщі, обговорював з іноземними колегами можливість проведення досліджень в галузі сонячної енергетики. Зараз активно вивчаємо питання ефективності використання різних типів сонячних панелей для вироблення електроенергії.

За словами Андрія Гребенюка, нині актуальним стає експлуатація джерел відновлюваної енергії в системах електропостачання, так звані «розумні мережі» (англ. Smart grid).

– Це система, яка може мати кілька сонячних станцій. Їх потрібно з'єднати, налаштувавши спеціальну систему захисту, від ураження електричним струмом. «Розумна мережа» контролює розподіл енергії, виробленої альтернативними джерелами, – каже вчений. – Таким чином, в єдину систему можна об'єднати кілька будинків, що використовують інноваційні системи електропостачання.

Також сьогодні кафедра відновлюваних джерел електроенергії може похвалитися власною інновацією, автор якої – кандидат технічних наук Андрій Колб (на фото). Система отримала назву «активний фільтр» і використовується для поліпшення якості електроенергії.

– Наявні системи електропостачання не здатні швидко реагувати на зміну навантаження в мережі і регулювати якість напруги, – каже Андрій Антонович. – «Погана» напруга з часом призводить до відмови обладнання. Я ж створив пристрій, який автоматично дає змогу в безперервному режимі коригувати якість електроенергії. Активні фільтри дозволяють вирішити всі проблеми якості електроенергії: збільшиться термін придатності нашого промислового обладнання, зменшаться втрати в лініях електропередач, підприємствам не доведеться платити великі штрафи за реактивну потужність.

За словами Андрія Антоновича, в Євросоюзі вимоги до якості електроенергії набагато вищі, ніж у нас. Наразі ми не можемо поставляти в Європу електроенергію, хіба що тільки через перетворювачі.

– Щоб поліпшити якість електроенергії, необхідно лише використовувати розроблений мною фільтр, – говорить Андрій Колб. – Але, знову ж таки це питання, як і багато інших, впирається у фінансування.

Олена АНДРЮЩЕНКО
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.