Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

27158
21.09.2017р. |
Електробезпечний будинок

Електроенергія вимагає обережного й кваліфікованого обходження. Струм у побутовій електромережі в багато разів перевищує смертельний. Небезпечна ситуація для людини можлива при дотику до елементів, що перебувають під напругою, обладнання, пристроїв або приладів, при порушенні ізоляції електропроводки, у результаті перегрівання проводів, наприклад, через перевантаження або коротке замикання.

Зазвичай причинами нещасних випадків при побутовому використанні електроенергії бувають неправильна проводка, несправне електроустаткування, відсутність контролю його стану, порушення основних заходів безпеки при використанні, обслуговуванні й ремонті електроприладів та інструментів, брак необхідних знань з електротехніки.

Дія електричного струму на організм людини може мати різні наслідки. Безпечним уважається струм величиною 0,5 мА. Розглянемо п'ять основних умов, яким повинен відповідати будинок, щоб вам або вашим близьким нічого не загрожувало.

Якість обладнання

Незалежно від умов використання й терміну служби експлуатоване обладнання повинне забезпечувати необхідні рівні ізоляції. Це властиво тільки якісним виробам і компонентам. Натомість низькоякісне обладнання швидко зношується й старіє. Як наслідок, втрачає захисні властивості.

Компанія «Schneider Electric» пропонує розетки, вимикачі й інші електроустановні вироби з високою якістю ізоляції.

Ізоляційні матеріали повинні забезпечувати високу міцність, термо- і вологостійкість, відповідати вимогам стандартів і сертифікаційних державних органів з контролю якості.

Пластмасові деталі повинні мати достатню товщину, що забезпечує запас міцності, установні коробки із гвинтовим кріпленням – високу стійкість до виривання. Для захисту від дітей розетки постачають автоматичними шторками.

Усі розетки повинні бути захищені встановлюваним в електрощиті диференціальним автоматичним вимикачем з номіналом 30 мА. Перевищення номінального струму призведе до вимикання кола.

Вибираючи комплекс пристроїв, які будуть регулювати роботу електромережі, краще звертатися до продукції відомих компаній, вироби яких перевірені часом і мільйонами користувачів по усьому світу. Адже від неї залежить безпека вашого майна, життя й здоров'я.

1. Занулення електропобутових приладів

У випадку порушення внутрішньої електропроводки металевий корпус електроприладу може опинитися під напругою. У такій ситуації захисне занулення кожного електроприладу з металевим корпусом дає змогу уникнути удару струмом. Занулення металевих неструмоведучих частин забезпечується приєднанням вилки приладу до спеціальної розетки із заземлювальним контактом і у випадку, якщо фазний провідник з якоїсь причини контактує із занульованим корпусом пристрою, спрацьовує автоматичний вимикач і пристрій знеструмлюється, тим самим захищаючи від ураження електричним струмом і пожежі.

Типи електропроводки вибирають відповідно до місцевих норм, обмежень електроживлення й типів навантажень. Зараз в Україні фахівці активно працюють над підвищенням рівня електробезпечності електроустановок. У житлових і громадських будівлях лінії групової мережі, що прокладаються від групових щитків до штепсельних розеток, повинні бути трипровідними (фазний — L, нульовий робочий — N і нульовий захисний — РЕ-провідники). Не допускається об'єднання нульових робочих і нульових захисних провідників різних групових ліній. Нульовий робочий і нульовий захисний провідники не можна під’єднувати до загального контактного затискача.

Є системи з режимами нейтралі TN-C, TN-S, TN-C-S, TT, IT. В Україні часто застосовують систему, аналогічну TN-C, у якій відкриті провідні частини електроустановки з'єднані із заземленою нейтраллю джерела нульовим захисним і робочим провідником PEN, але вона не забезпечує необхідний рівень електробезпеки.
У системі TN-S усі відкриті провідні частини електроустановки з'єднані окремим нульовим захисним провідником РЕ безпосередньо із заземлювальним пристроєм джерела живлення.

Найперспективнішою є система TN-C-S, що дає змогу в комплексі із широким впровадженням ПЗВ забезпечити високий рівень електробезпечності в електроустановках без їхньої кардинальної реконструкції.

У системі TN-C-S сполучений нульовий захисний і робочий провідник PEN поділений на нульовий захисний РЕ й нульовий робочий N провідники. Нульовий захисний провідник РЕ з'єднаний з усіма відкритими провідними частинами й може бути багаторазово заземлений, у той час як нульовий робочий провідник N не повинен мати з'єднання із землею.

Підкреслимо, що в електроустановках із системами заземлення TN-S і TN-C-S електробезпечність споживача гарантують пристрої захисного вимикання (ПЗВ), що діють більш ефективно в комплексі із цими системами заземлення й системою зрівнювання потенціалів. Самі системи заземлення (без ПЗВ) не гарантують необхідної безпеки.
На вводі електромережі в заміський будинок є сенс установити повторний пристрій заземлення. Потрібно щорічно перевіряти опір захисного пристрою.

Безпечні відстані у ванні

Джерелом підвищеної небезпеки є ванна кімната. Тут імовірність ураження електрострумом дуже висока, тому всі прилади слід під’єднувати лише до цілком захищеної електромережі. Розподільний щит треба обладнати диференціальним автоматом або пристроєм захисного вимикання. Якщо цього не передбачено, то у ванній кімнаті необхідно встановити такі розетки, конструкція яких дає змогу об'єднати їх з ПЗВ.

Дотримання периметрів безпеки зменшує ризик нещасних випадків через ураження електрострумом. У ванній кімнаті ризик удару електрострумом дуже високий, тому що у вологої шкіри вища провідність:

• струм з більшою ймовірністю вражає життєво важливі органі (серце, легені);

• сила струму розряду в 3-5 разів більша;

• струм завдає серйозніших травм.

У цьому зв'язку захисні заходи повинні бути посилені:

• необхідне дотримання периметрів безпеки дає змогу тримати всі потенційно небезпечні елементи на достатній відстані від водорозподільних точок;

• еквіпотенціальне з'єднання між усіма відкритими металевими струмопровідними частинами, електроустаткуванням і водопровідними трубами;

• захист усіх кіл високочутливими пристроями диференціального захисту (ПЗВ): вони виконують миттєве вимикання у випадку підозрілого витоку струму.

Одне ПЗВ може захистити всі розетки й обладнання у ванні й кімнаті. Нульовий робочий провідник повинен проходити через ПЗВ, тому що воно функціонує шляхом порівняння струму у фазному провіднику зі струмом у заземлювальному. Звідси й назва – пристрій диференціального захисту.

Застосування пристроїв диференціального захисту (ПЗВ)

Пристроєм, який реально здатен захистити від ураження електричним струмом, є ПЗВ. Не тільки обладнання низької якості швидко старіє й зношується, будь-які компоненти обладнання можуть мати збої в роботі, пригоряти, а також зношуватися із часом. От чому зараз високочутливі пристрої диференціального захисту (ПЗВ) повинні в обов'язковому порядку застосовуватися для захисту:

• усіх розеток;

• усіх електроприладів, розташованих у ванні й кімнаті.

Принцип дії ПЗВ заснований на вимірюванні різниці струмів між фазним і нульовим провідниками. При досягненні різниці струмів рівня 10-30 мА ПЗВ протягом декількох мілісекунд виконує аварійне вимикання, тим самим запобігаючи, у тому числі, заподіянню шкоди здоров'ю людині. У результаті забезпечується захист користувачів електроустаткування.

Роз'яснення правил електробезпеки користувачам

Не завжди домовласники мають професійні знання у сфері електротехніки, але цілком достатньо дотримуватися простих правил.

Якщо ви плануєте змінити схему електропроводки, то необхідно погодити всі зміни з фахівцями. Кожен додатковий електроприлад і приміщення, куди потрібно прокладати освітлення й електрику, стануть додатковим навантаженням на всю електромережу. Резерв, закладений, у процесі проектування й монтажу електропроводки, може виявитися недостатнім.

При вмиканні електроприладів у розетки необхідно переконатися в тому, що вони відповідають номінальним параметрам струму. Оптимальним варіантом є приведення всіх розеток до єдиного показника в 16 ампер – тоді не треба турбуватися про відповідність параметрів навантаження.

Близько 50% електропобутового травматизму припадає на дітей. Тому, крім обов'язкової роз'яснювально-виховної роботи, необхідно передбачати заходи, що запобігають можливість доступу дітей до електропобутових приладів і відкритих розеток. Зокрема, треба використовувати поворотні розетки або спеціальні заглушки до них.

Загальні положення електробезпеки доповнюються низкою позицій при використанні електроенергії в приміщеннях підвищеної небезпеки. У таких приміщеннях застосовувані світильники й прилади повинні мати спеціальне виконання.

Для електробезпечності в будинку важливо ц разі виявленні несправності приладів апаратів, штепсельних роз’ємів, вилок, проводів, шнурів їх необхідно відразу замінити. Ознаками таких несправностей є іскріння під час роботи, перегрівання зовнішніх ізоляційних матеріалів або корпусу, їх пошкодження.

У заміських будинках краще не використовувати багато розгалужувачів і подовжувачів. Це може перевантажити розетку внаслідок під’єднання до неї надміру приладів. А протягнені проводи нескладно пошкодити.

Найчастіше домовласники нехтують вимогою постійно доглядати за ввімкненими електричними обігрівачами. Не можна залишати таке обладнання ввімкненим, збираючись іти з будинку на тривалий час, – необхідно переконатися в тому, що електроустаткування вимкнено й від’єднано від розеток.
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

05.02.2010р.

Комплектні пристрої для електропостачання будмайданчика

Схема тимчасового електропостачання містить джерела й споживачів електроенергії, силові пункти й розподільні мережі. Джерелами електропостачання на будівельному майданчику є трансформаторні підстанції стаціонарного або пересувного типу. За відсутності джерел або мереж електропостачання можна застосовувати тимчасові пересувні електростанції на автомобільні шасі, що працюють на рідкому паливі.

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.