Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Останні новини
Останні новини
Для інвесторів в зелену енергетику правил “заднім числом” не змінюватимуть, - прем’єр
21.02.2020р.

Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для...

Енергетика майбутнього: боротьба зеленого та синього водню
21.02.2020р.

Традиційно в світі як енергоносії використовуються...

Презентовано перший енергоаудит для підприємств
22.04.2019р.

Івано-Франківський локомотиворемонтний завод,...

Перший досвід промпідприємства: СЕС на даху та фасаді офісу
22.04.2019р.

Приватне підприємство «Галиченерго» встановило на...

Революцію в освітленні здійснив українець
22.04.2019р.

Крихітні світлодіодні лампи спричинили революцію в...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

2018
12.10.2017р. |
Ігор НАСАЛИК: В Україні немає передумов для віялових відімкнень чи «блекаутів»
Нещодавно Польщу з візитом відвідав міністр енергетики та вугільної промисловості України Ігор Насалик. Він провів серію переговорів із польськими урядовцями, а також представниками польського бізнесу, заохочуючи їх до інвестування в Україні.

 

Про результати свого візиту, перспективи українсько-польської співпраці в енергетичній сфері, а також про особливості цьогорічного опалювального сезону і ціни на газ та електроенергію для населення Ігор Насалик розповів у ексклюзивному інтерв'ю Укрінформу.

ВУГІЛЛЯ З ОРДЛО: «ВАРШАВА НАС ПОЧУЛА»

– Пане міністре, у польських ЗМІ оприлюднено інформацію про схему постачання антрациту з ОРДЛО до Польщі. Ви зазначили, що це не партнерське ставлення з боку Польщі до України. Натомість, ваш польський колега, міністр енергетики Кшиштоф Тхужевський заявив, що в Польщі вільний ринок і держава не може на це якимось чином впливати. Чи ви під час зустрічі обговорювали тему постачання вугілля з ОРДЛО до Польщі?

– Так. Ми озвучили нашу позицію, і вони прийняли до відома цю інформацію. Позиція України тут чітко визначена: після повної «націоналізації» вугільних шахт на території ОРДЛО, Україна на рівні РНБО прийняла рішення про повну блокаду вугілля. Ми вважаємо, що реалізація вугілля із зони ОРДЛО – це пряме фінансування тероризму, який сьогодні Україна на собі відчуває.

Тому ми звернулися і до всіх наших посольств у країнах, які тим чи іншим чином залучені у перевантаженні чи експлуатації вугілля, аби вони відслідковували цю ситуацію.

Вільний ринок тут ні до чого, оскільки ЄС запровадив відповідні санкції щодо цих територій. Питання вільного ринку і фінансування тероризму – це абсолютно різні справи. Я вважаю, що ми виклали нашу позицію полякам і вони нас почули.

– На якій стадії зараз перебуває процес постачання американського антрациту для ПАТ «Центренерго»?

– Вже зафрахтовано 700 тисяч тонн вугілля. Перший корабель уже прийшов, другий – завантажено, зараз вийшов із порту. Тобто, ми намагаємося так побудувати графік, щоб прибуття кораблів до порту «Южний» не накладалося, і можна було їх ефективно розвантажувати і постачати генерувальні компанії.

ДОБУДОВА БЛОКІВ ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ АЕС ЯК АЛЬТЕРНАТИВА НОВІЙ АЕС У ПОЛЬЩІ

– Під час свого виступу на зустрічі з польським бізнесом ви висловили думку, що Польща могла б відмовитися від будівництва власної АЕС, а імпортувати електроенергію з добудованих третього та четвертого блоків Хмельницької АЕС...

– Не зовсім так. Я сказав, що поляки повинні зважити: чи їм потрібно будувати окрему АЕС, як записано в енергетичній стратегії країни, чи розглянути можливість добудови третього і четвертого блоків в Україні, що дозволяє українська законодавча база про державно-приватне партнерство. Україна має всю необхідну інфраструктуру щодо забезпечення функціонування атомних енергоблоків. Відтак, з точки зору реалізації для Польщі це буде набагато дешевше і простіше. У них є можливість це зробити спільно з Україною. А який шлях обере Польща – це завдання для її уряду.

– На якому етапі зараз перебуває проект нафтопроводу Одеса—Броди – Плоцьк?

– Ми обговорювали з польськими колегами й це питання. Нам увімкнули «зелене світло», і зараз вестимуться переговори з польською компанією «ORLEN» і нашою «Укртранснафтою». Це означатиме, що буде відкрито переговорний процес щодо диверсифікації поставок нафти, оскільки 80% імпорту нафти до Польщі – це російська «Urals».

ПОЛЬСЬКО-УКРАЇНСЬКИЙ ІНТЕРКОНЕКТОР: ГАЗ В ОБИДВА БОКИ

– Зараз між Україною і Польщею можна транспортувати 1,5 млрд кубічних метрів газу на рік. Будівництво інтерконектора дасть змогу збільшити ці обсяги до 5-7 млрд куб. м. Як можна буде використовувати ці нові транзитні потужності?

– Ми розглядаємо інтерконектор не тільки для імпорту газу через «північні ворота», але і як можливість взаємодії у плані використовування газосховищ на території України. Більше того, я переконаний, що коли повністю запрацює ринок газу в Україні, то ми матимемо велику кількість трейдерів, які діятимуть на території України. Зараз ми розробляємо загальну схему українського газового хабу, що створить ширші можливості для розвитку газової інфраструктури. Відтак, питання інтерконектора стане достатньо цікавим, адже буде змога працювати не лише в питаннях реверсу, але й аверсу газу, тобто транспортування газу в обидва напрями. Під час останньої зустрічі міністрів восьми країн, яка у нас була в структурі CESEC (Ініціатива створення газотранспортної мережі в Центральній та Південно-Східній Європі, 27 – 28 вересня у Бухаресті – ред.) якраз обговорювалася необхідність залучення до цього загального процесу й польсько-українського інтерконектора. Це дасть змогу стабілізувати загальні потоки газу, у тому числі й на півночі Європи.

ЦІНИ НА ГАЗ ТА ЕЛЕКТРОЕНЕРГІЮ: ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ НЕМАЄ ЕКОНОМІЧНИХ ПІДСТАВ

– Наступного тижня міністр фінансів України летить до США, де вестиме переговори в МВФ щодо ціноутворення на газ. Чи знаєте ви, з якою позицією він туди їде?

– Він туди направляється не лише щодо питання ціни на газ, але й із цілого спектру питань, які обговорювалися у «плані Б». Позиція міністерства є простою: ми внесли зміни до постанови Кабміну №187, які мають технічний характер, і жодним чином не відтворюються на поглядах МВФ щодо України. Це питання України, а не МВФ. Позиція прем'єра була простою: немає економічних підстав для підвищення ціни на газ.

– Нещодавно голова НКРЕКП заявив, що прогнозний баланс електроенергії на наступний рік містить передумови для підвищення цін на електроенергію. Чи справді такі передумови є та наскільки електроенергія може подорожчати?

– У жодному випадку я не бачу таких передумов. Кількість вироблення електричної енергії наступного року передбачена на тому ж рівні, що й зараз – 84 мільярди кВт/год. Більше того, у нас зменшується споживання вугілля антрацитної групи: ми практично доходимо до 4,5 – 5 мільйонів тонн, тобто зменшується більш дорога частина антрацитної групи. А НКРЕКП, звичайно, може прораховувати. Оптова ринкова ціна на електроенергію може бути будь-якою залежно від того, скільки інвестиційних проектів НКРЕКП внесе у цінову політику на електроенергію.

– Кожного року перед опалювальним сезоном ЗМІ активно порушують тему можливості віялових відімкнень електроенергії. Чи є така загроза в цьому сезоні?

– У нас тема віялових відімкнень і «блекаутів» (англ. blackout – аварія в енергосистемі) активно порушувалася торік у травні. Ще пробували це робити у січні, коли була повна блокада вугілля антрацитної групи з ОРДЛО. Як ви бачите, ніяких віялових відімкнень і «блекаутів» немає. Більше того, ми пройшли липень, серпень, вересень – найскладніший період, оскільки, згідно з планом ремонтних робіт, ми працювали всього-навсього на 10-и атомних блоках. Натомість, зараз абсолютно інша ситуація. У нас уже введено у дію 4-й «запорізький» блок. Упродовж місяця ще чотири атомних блоки входять у загальну роботу, а чотири блоки – це 4 тис. МВт. Я не бачу жодних передумов для того, щоб в Україні були віялові відімкнення чи «блекнути». Навпаки, ми маємо можливості для експорту електроенергії, а не тільки для забезпечення внутрішніх потреб населення і промисловості. Тому це не актуально.

– А якщо зима в цьому році буде аномально холодною, чи вистачить запасів газу?

– Хай навіть мінус 40. На сьогодні абсолютно жодні кліматичні умови не можуть вплинути на процес постачання електроенергії й енергоносіїв населенню і промисловості.

– Влітку серед ваших заступників з'явився екс-голова ПАТ «Укртрансгаз» Ігор Прокопів, звільнений через незадовільні результати роботи. Які функції він поки що виконує у міністерстві, чи задоволені ви його роботою?

– Незадовільні результати роботи? Роботу газотранспортної системи оцінено позитивно, тобто зі знаком «плюс». Основне звинувачення, яке пред'являв до нього НАК «Нафтогаз України» – це корупція чи непрозорість у діях керівника, на основі висновку компанії «Deloitte». Ми офіційно звернулися до «Deloitte» із запитанням щодо цих висновків, як це подавав НАК «Нафтогаз України» й отримали відповідь, що немає жодних негативних висновків з приводу роботи цього керівника. Тому, напевно, причина є абсолютно в іншій площині, а не в технічних, наукових чи інших знаннях Ігоря Богдановича (Прокопіва).

КУДИ ЗАПРОШУЮТЬ ІНВЕСТОРІВ?

– Де в українській енергетиці є перспективні напрями, куди може увійти іноземний інвестор?

– Їх багато. По-перше, це видобування і нові технології видобування газу. Я завжди говорив, що у нас захищених запасів газу – 50 млрд куб. м, з яких ми добуваємо лише 1,8%. Водночас, країни Європи добувають 7 – 8%, а Норвегія, наприклад – 12%. Якби ми вийшли на середньоєвропейські показники видобутку, тобто 7%, то Україна мала б добувати зараз 70 млрд куб. м, а не 20 млрд куб. м як зараз. Відтак, Україна моментально перетворилася б із імпортера на експортера газу.

Другий напрям – це реструктуризація теплових генерацій. Тут також можна співпрацювати. Ми вже згадували про завершення будівництва 3-го і 4-го атомних блоків. Я думаю, що це буде найбільший інвестиційний проект. Зараз завершуємо підготовку усієї документації й виставлятимемо його на конкурс для здійснення державно-приватного партнерства.

Україна не стоїть із простягненою рукою «дайте нам кошти», а пропонує високорентабельні проекти для інвестора. Зрозуміло, що будь-який інвестор керується категоріями не благодійності, а прибутків. Але і Україна пропонує хороші умови для інвесторів.

У Варшаві я провів зустріч із представниками виробництва вугілля, і ми дійшли цілковитого порозуміння. Незабаром почнеться широкомасштабна робота щодо постачання польського обладнання на українські шахти. Це дасть змогу повністю забезпечити необхідним паливом наші теплові генерації й взагалі не імпортувати вугілля.

– Наскільки Європа зацікавлена в перенесенні точки отримання газу з західного кордону України на східний?

– Це позиція нашого міністерства, прем'єр-міністра і Президента. Врешті-решт потрібно розвіяти міф Російської Федерації про те, що Україна нібито нездатна якісно і гарантовано експортувати російський газ. Цей міф ми розвіяли буквально три місяці тому, коли у зв'язку з ремонтними роботами на «Північному потоці» Україна збільшила імпорт газу майже на 20 – 25%, хоча за контрактом не зобов'язана була це робити. Ми повністю виконали замовлення щодо транспортування цих обсягів газу. Тому, перенесення точки отримання газу на кордон Україна – Росія просто свідчить про те, що усі транзитні можливості вже не розцінюються як можливості Росії з постачання в Європу, а як єдина транспортна система Європи із забезпечення газом.

Нещодавня зустріч із представниками CESEC і підписані меморандуми про співпрацю з італійцями і словаками про спільну роботу в цьому напрямі дають нам підстави розглядати питання перенесення цієї точки доступу на територію Україна – Росія.

Юрій БАНАХЕВИЧ

Варшава
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.