Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

Новини
Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для інвесторів, які вклали кошти у розвиток “зеленої” енергетики, і визнає, що така модель шкодить економіці. Про це заявив прем’єр-міністр...

Традиційно в світі як енергоносії використовуються горючі корисні копалини: нафта, природний газ, вугілля, менше – торф. Усе це – вуглецеве паливо, за використання якого виділяється...

Більше новин за тегами
Статті

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

Більше статей за тегами
1676
22.02.2008р.
Компенсувати – означає економити

Відомо, що значна кількість вироблюваної в країні електроенергії споживається електродвигунами (до 70% усієї потужності, споживаної промисловими підприємствами). На багатьох агрегатах і механізмах потужність установлених приводних електродвигунів обрана на підставі максимальної продуктивності устаткування. Хоча час пікового навантаження, що відповідає роботі устаткування з максимальною продуктивністю, складає лише 10-15% загального часу його роботи.

Будь-який асинхронний електродвигун є споживачем реактивної потужності. Для його роботи потрібно створити змінне магнітне поле, для чого необхідний намагнічуючий струм, чи, як говорять, реактивний струм. За відсутності компенсуючих пристроїв у мережах підприємства, реактивний струм (реактивна потужність) надходить до двигунів з мереж енергопостачальної організації, і отже, підлягає оплаті. Тому завдання компенсації реактивної потужності (КРП) у мережі підприємства можна розглядати як завдання енергозбереження.

Проблема компенсації реактивної потужності в системах електропостачання промислових підприємств останнім часом стала актуальнішою і гострішою після впровадження у систему оплати за електроенергію «Методики розрахунків плати за перетоки реактивної потужності між електропостачальною організацією і її споживачами». Як показали аудити, проведені персоналом ТОВ «Электросервис-Юг» у системі електропостачання підприємств Одеси, плата за реактивну потужність (РП), стягнута відповідно до зазначеної методики, істотно вища порівняно з раніше діючою системою оплати.

Плата за споживання і генерацію реактивної електроенергії, на підставі методики, визначається за формулою:

П = П1 + П2 - П3, де:

П1 – основна платня за споживання і генерацію реактивної електроенергії;

П2 – надбавка (при tgφ>0,25) за недостатню оснащеність електричної мережі споживача пристроями КРП;

П3 – знижка плати за умови участі в оптимальному добовому регулюванні режимів мережі енергопостачальної організації в розрахунковий період.

З даних аудитів, проведених ТОВ «Электросервис-Юг», випливає, що величина надбавки П2 перебуває в нелінійній залежності від tgφ, і при tgС>0,6 може приймати значення, порівнянні з основною платою П1 за споживання і генерацію реактивної електроенергії. Єдиним способом зменшити величину tgφ, а отже і величину П2, є застосування компенсуючих пристроїв реактивної потужності. Однак для того, щоб ці пристрої не викликали генерації реактивної енергії в мережу і зростання величини основної плати П1, вони повинні бути оснащені автоматичним, східчастим регулюванням потужності конденсаторної установки. Нерідко плата за генерацію реактивної енергії може складати до 3/4 основної плати П1 за споживання і генерацію реактивної електроенергії.

Таким чином, застосування автоматизованих конденсаторних установок (АКУ) дає можливість зменшити потоки реактивної потужності в мережі підприємства, і отже, понизити коефіцієнт потужності до необхідної за даною методикою величини (tgφ<0,25), уникаючи сплати надбавки П 2.

Однак цим економічний ефект від застосування АКУ не обмежується. Річ у тім, що зменшення потоків РП призводить до зменшення потоків повної потужності в мережі, і отже, до зниження втрат електроенергії в елементах мережі електропостачання підприємства. Як показують розрахунки, проведені для Одеського морського торгового порту, впровадження в мережі 15 АКУ загальною потужністю 2700 кВАр орієнтовно дадуть такий економічний ефект:

- економія активної енергії за рахунок зниження втрат складе на рік 909021 кВт•год, чи 3% від річного споживання, а в грошовому вираженні - 143 тис. грн.;

- економія реактивної енергії за рахунок зниження споживання складе на рік 5447392 кВАр•год, чи 34% від річного споживання, а в грошовому вираженні - 18 тис. грн.

З розрахунків видно, що в грошовому вираженні економія активної енергії перевершує економію реактивної енергії. Можливий термін окупності проекту складає 2,4 року.

Але й це ще не усе. Зменшення потоків повної потужності в мережі призводить не тільки до зниження втрат електроенергії, але й до зниження завантаження силового устаткування (силових трансформаторів, розподільних пристроїв, кабельних ліній) підприємства. Таким чином, підприємство одержує можливість збільшити потужність споживачів електроенергії, не збільшуючи при цьому потужність устаткування - силових трансформаторів, кабельних ліній і розподільних пристроїв. Це пряма економія коштів. Якщо силове устаткування раніше систематично перевантажувалося, то його розвантаження збільшить терміни експлуатації.

І нарешті, ще одним позитивним ефектом використання АКУ є можливість регулювати напругу в різних точках електричної мережі, що сприяє підвищенню якості електроенергії, і в деяких випадках також продовжує термін служби силового устаткування.

Таким чином, компенсація реактивної потужності є найдешевшим і водночас найефективнішим засобом підвищення техніко-економічних показників електричних систем. А правильний вибір компенсуючих пристроїв дозволяє мінімізувати плату за споживання і генерацію реактивної електроенергії, знизити втрати активної електроенергії, підключати додаткові потужності без заміни силового устаткування і значно подовжити термін служби силового устаткування.

Однак, для правильного вибору потужності АКУ, їхньої кількості і місць установлення необхідно мати об'єктивну картину режимів споживання - генерації реактивної потужності в системі електропостачання підприємства. Такі дані можуть бути отримані тільки в результаті детального аудита.

Працівники ТОВ «Электросервис-Юг» у тісній співпраці з Одеським політехнічним університетом розробили методику проведення аудита режимів електроспоживання. Методика передбачає застосування сучасних вимірювальних засобів збору інформації про графіки навантаження в різних точках електромережі підприємства, а також застосування відповідних математичних методів обробки отриманих даних. В основу методики покладено методи математичної статистики, теорії ймовірності, математичного аналізу, матричної алгебри, комп'ютерного моделювання. Дана методика дозволяє використовувати індивідуальний підхід до аналізу режимів електроспоживання конкретного промислового об'єкта, залежно від повноти одержуваної з об'єкта інформації. Суть методу полягає в тому, щоб змоделювати результат роботи проектованих АКУ і мінімізувати їхню потужність, виконуючи при цьому основну умову  tg φ<0,25. Методика дозволяє приймати технічні рішення, що дають максимальний економічний ефект як від упровадження нових АКУ, так і від реконструкції діючих конденсаторних установок.

Наприклад, для ВАТ «Одескабель» були розраховані потужності конденсаторних установок, кількість ступенів регулювання та їхня величина за допомогою комп'ютерного моделювання на основі ітераційних методів за графіками активної і реактивної потужності.

Для Іллічевского морського торгового порту на основі рівнянь лінійної регресії була розрахована величина генерованої реактивної потужності в мережу енергосистеми за рік. Для даного розрахунку використовувалися графіки активної і реактивної потужності, зняті в контрольних точках мережі протягом лише трьох діб. Крім того, використовуючи методи математичної статистики, за графіками реактивної потужності, знятими на підстанціях порту, були отримані оптимальні величини потужності конденсаторних установок, кількості ступенів і їхньої величини.

Маючи у своєму активі перевірену методику для аудита, цех для складання конденсаторних установок і кваліфікований персонал ТОВ «Электросервис-Юг» пропонує комплексне, «під ключ», рішення питань компенсації реактивної потужності на будь-якому промисловому підприємстві.

Також пропонується широкий спектр конденсаторних установок, виготовлених на основі сучасних металооксидних конденсаторів, спеціальних магнітних пускачів, призначених для комутації ємнісних навантажень, і сучасних мікропроцесорних регуляторів реактивної потужності.

ЧУГАЄВ А. В., технічний директор
БЄЛЯЄВ В. Л., науковий консультант
ТОВ «Электросервис-Юг»

Теги та ключові фрази
що означає компенсація, компенсувати, компенсовано що означае, Вибір компенсуючих пристроїв, Економія на реактивній електроенергії, торг уа, розрахунок компенсуючих пристроїв реактивної енергії, розрахунок потужності конденсаторної установки, реактивна електроенергія пристрій економія, електрична дуга
Більше новин за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
 25/05/2020
210
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.