Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

Новини
Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для інвесторів, які вклали кошти у розвиток “зеленої” енергетики, і визнає, що така модель шкодить економіці. Про це заявив прем’єр-міністр...

Традиційно в світі як енергоносії використовуються горючі корисні копалини: нафта, природний газ, вугілля, менше – торф. Усе це – вуглецеве паливо, за використання якого виділяється...

Більше новин за тегами
Статті

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

Більше статей за тегами
26645
03.04.2014р.
Про застосування ПЗВ типу А і S для захисту окремих видів електроприймачів
За останні роки номенклатура пристроїв захисного відімкнення (ПЗВ) значно розширилася. Загальної інформації про ПЗВ досить багато, а от приклади їх безпосереднього застосування в певних ситуаціях або на конкретних об'єктах знайти важко.

 

Пристрої захисного відімкнення за умовами функціонування поділяються на типи АС, А, В, S і G:

АС – реагує на струм витоку (змінний синусоїдальний диференціальний струм), що виникає раптово або повільно зростає. Цей вид ПЗВ коректно реагує лише на струми витоку, що мають симетричну форму кривої;

А – реагує на змінний синусоїдальний і пульсувальний постійний диференціальні струми, що виникають раптово або повільно зростають;

В – реагує на змінний, постійний і випрямлений диференціальні струми;

S – це ПЗВ типу АС, але з витримуванням часу відімкнення в межах від 0,13 до 0,5 с, селективне;

G – те саме, що й тип S, але з меншим витримуванням часу.

Кожен вид ПЗВ має певну сферу застосування. Найвідоміші на сьогодні ПЗВ – АС і А, а також ПЗВ типу S, які з'явилися порівняно недавно. ПЗВ типу В і G мають вузькі сфери застосування, то ж ми їх не розглядатимемо.

Про застосування ПЗВ типу А і АС

Осцилограми струмів у колах з напівпровідниковими елементами із вказанням можливості застосування ПЗВ типу А або АС показані в табл. 1.

Розглянемо вплив форми кривої диференціального струму на функціонування ПЗВ. Первинним вимірювальним перетворювачем ПЗВ є диференціальний трансформатор струму. Його магнітопровід підібраний так, що в робочому діапазоні диференціальних струмів параметри ПЗВ зберігаються, якщо контрольований струм має форму, близьку до симетричної. Якщо в струмі помітна постійна складова (понад певну межу), то вона починає справляти на магнітопровід підмагнічувальний вплив, і для параметрів ПЗВ (уставки) можлива загроза виходу за припустимі межі.

Також не можна забувати, що диференціальний струм у мережі може виникнути не тільки через позаштатну ситуацію (порушення ізоляції, випадковий дотик тощо), а й у нормальному режимі (нормальні струми витоку). Таким чином, якщо до захищеної ділянки електричної мережі під’єднано багато струмоприймачів, які конструктивно містять нелінійні елементи, що утворюють істотну постійну складову робочої напруги усередині цих пристроїв, то функціональна працездатність ПЗВ типу АС доволі сумнівна.

Диференціальний трансформатор ПЗВ типу А спеціально розрахований на пульсувальну форму кривої диференціального струму. Його функціональність чинна у всьому робочому діапазоні значень диференціальних струмів, частка постійної складової в яких не перевищує характерної для найпоширенішої для обладнання 220 В двонапівперіодної схеми випрямлення однофазної напруги (табл. 1). Тому таке ПЗВ здатне захищати від ураження струмом як при практично симетричному, так і при суттєво несиметричному – пульсувальному аварійному диференціальному струмі.

Таким чином, ПЗВ типу А доцільно застосовувати для захисту від ураження електричним струмом у мережах зі струмоприймачами, що містять випрямні ланки. За останні роки кількість таких пристроїв значно зросла й у побуті, і на виробництві. Це імпульсні джерела живлення, перетворювачі різного призначення тощо. Тому ймовірність виникнення пульсувального диференціального струму й ураження ним людини зросли, що й слугує підставою для застосування ПЗВ типу А.

У європейських країнах відповідно до вимог електротехнічних норм протягом останніх кількох років ПЗВ типу АС замінюють на тип А. У нашій країні також почалося впровадження ПЗВ типу А.

Загальний вигляд ПЗВ типу VD1-63 (тип А) показаний на рис. 1.

Про застосування ПЗВ типу S (селективних ПЗВ)

Представлені на ринку селективні ПЗВ через досить великий струм спрацьовування (100 мА й вище) призначені для мінімізації ймовірності загоряння при порушенні ізоляції елементів мережі. Витримування часу на вимкнення забезпечує селективна дія захисту від диференціального струму значної величини (вище уставки спрацьовування селективного ПЗВ), якщо він утворюється в зоні дії ПЗВ нижнього ступеня. Витримування часу для спрацьовування ПЗВ нижнього ступеня необхідне, щоб не розширювати зону аварійного відімкнення споживачів. Вплив постійної складової нормальних струмів витоку на такі ПЗВ вкрай незначні через високі уставки спрацьовування – ними можна знехтувати.

Зазвичай ПЗВ типу S – це апарати 2-го або навіть 3-го ступеня захисту від диференціального струму, причому захищають вони не групову, а розподільну або живильну мережу. Тому при їхньому застосуванні слід враховувати, як мінімум, дві обставини:

• захисна мережа потребує захисту від диференціального струму – як засобу мінімізувати ймовірність загоряння при порушенні ізоляції;

• лінії групової мережі, захищені за допомогою ПЗВ 1-го ступеня, від яких живляться струмоприймачі, теж піддаються ризику утворення струмів витоку понад 100 мА.

Де рекомендують застосовувати ПЗВ типу S? Насамперед у зовнішніх електроустановках і мережах, прокладених у приміщеннях з несприятливими умовами (вогкість, висока температура з підвищеною вологістю, хімічно агресивне середовище тощо), а також в електроустановках з підвищеною ймовірністю несанкціонованого доступу до струмовідних частин.

Селективні ПЗВ є сенс установлювати тільки в досить довгих розподільних мережах, що потребують власного захисту від диференціального струму. Відповідно, у поверхових щитках, де внутрішньоквартирні мережі захищені за допомогою неселективних ПЗВ, пристрої захисного відімкнення типу S установлювати не потрібно.

А от лінії під'їзних стояків захищати необхідно, оскільки ці лінії проходять не тільки по вертикальних міжповерхових каналах, а й у технічному підвалі будівлі, тобто у найнебезпечніших для займання пожежі й поширення диму місцях. Для цього селективні ПЗВ треба встановлювати на внутрішньобудинковому ВРП. Таким чином, селективні ПЗВ більших струмів (на номінальний струм навантаження 80–100 А з уставкою за диференціальним струмом 100 і 300 мА) доцільно застосовувати для захисту ліній, що живлять поверхові (групові) щитки, якщо від цих щитків можуть відходити лінії, захищені неселективними ПЗВ.

Загальний вигляд ПЗВ типу VD1-63 (тип S) зображений на рис. 2.

Приклад побудови частини внутрішньобудинкової мережі багатоповерхового багатопід’їзного будинку із триступінчастим захистом ПЗВ на базі апаратури ІЕК® поданий на рис. 3. Провідники РЕ й інші фази 3-фазної мережі на малюнку не зазначені, а чергування під'їздів і поверхів за фазами і лініями ВРП - умовне.

У цьому прикладі на 1-му ступені застосовують неселективні ПЗВ для захисту від непрямого дотику, на 2-му - неселективні ПЗВ для захисту від загоряння усередині квартир, а на 3-му - селективні ПЗВ для захисту від загоряння в під'їзних стояках і технічному підвалі.

Висновок. Використання селективних ПЗВ на номінальний струм навантаження 40–63 А з уставкою за диференціальним струмом 100 або 300 мА як ПЗВ 2-го або 3-го ступеня може мати сенс у довгих мережах з розподільними магістралями, прокладеними в несприятливих умовах (підвали, технічні поверхи, тунелі тощо). Сюди ж належать захищені неселективними ПЗВ або диференціальними автоматами тимчасові мережі будмайданчиків. Що ж до будь-яких ПЗВ із номінальним струмом навантаження 32 А і менше, то на практиці їх намагаються не застосовувати, оскільки ціною вони не надто відрізняються від ПЗВ на номінальний струм навантаження 40 А, стійкість якого, однак, до наскрізних надструмів значно нижча.

Слід зазначити, що при встановленні ПЗВ у головних точках мережі значно зростає ймовірність їх спрацьовування при випадкових замиканнях нульового проводу на провідник РЕ навіть при вимкненому фазному проводі. Тому на групових лініях у таких мережах необхідно встановлювати двополюсні автоматичні вимикачі.

ІЕК Україна, м. Вишневе, вул. Київська, 6¬В
Тел./факс: (044) 536¬99¬00, www.iek.ua

 

Теги та ключові фрази
пзв 3 фази 40 а, застосування ПЗВ, електро схеми підключення виставкового центру


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друку

   При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.