Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

Новини
Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для інвесторів, які вклали кошти у розвиток “зеленої” енергетики, і визнає, що така модель шкодить економіці. Про це заявив прем’єр-міністр...

Традиційно в світі як енергоносії використовуються горючі корисні копалини: нафта, природний газ, вугілля, менше – торф. Усе це – вуглецеве паливо, за використання якого виділяється...

Більше новин за тегами
Статті

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

Більше статей за тегами
653
23.11.2015р.
Острів Крим: пробний енергетичний Армагеддон
Крим без української електрики – репетиція повного колапсу. Понеділок, 23 листопада в Криму оголошено вихідним днем через дефіцит електроенергії. У ніч з суботи на неділю (з 21 на 22 листопада) подача електрики з України в Крим була цілком припинена.

 

До середини неділі її отримували тільки 27% кримчан. Без електропостачання на тимчасово окупованому українському півострові залишалися більше 1,6 млн людей. Були закриті офіси держструктур, школи, дитячі садки, лікарні, поліклініки, супермаркети і просто дрібні магазини – не працюють холодильники, немає можливості зберігати продукти.

Міненерго Росії на вихідних підтвердило: до 13:00 неділі (за кримським часом) без електропостачання залишалися 1,641 осіб. На весь півострів вдалося акумулювати 499 МВт електропотужностей – із загальних потреб у 1 200 МВт. «З них: у всьому Криму на близько 1,391 млн людей 409 МВт Відімкнено 300 соціально значимих об'єктів, з них – 150 шкіл, 100 дитячих садків, 40 котелень, інші – 10; в Севастополі на 250 000 осіб подали електропотужностей на 90 МВт. Відімкнено 178 соціально значимих об'єктів», – повідомляє відомство.

За даними ГУП РК «Крименерго», постачання електроенергії з електромереж України до останнього часу здійснювалася на рівні 1 210 МВт. При цьому, середнє споживання електроенергії Кримом становило до 1 100 МВт: в ранковий час – 950 МВт, у вечірній – 1 050 МВт. Тобто Україна навіть підстраховувала окупований півострів від перебору електроенергії. На даний момент перетікання з системи НЕК «Укренерго» становить 0 МВт (усі чотири енерголінії відімкнені).

Кримська тьма

Постачання електроенергії на півострів Крим з України здійснювалося через чотири ЛЕП: «Мелітополь-Джанкой» потужністю 330 кВ, і «Каховська – Титан», звідки так само виходять лінії «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой» загальною потужністю 950 кВ.

У період з 17 по 20 листопада були підірвані дві ЛЕП – «Мелітополь –Джанкой» і «Каховська – Титан»: перша взагалі припинила постачання електрики, друга – зменшила його до третини від можливостей. У ніч з 21 на 22 листопада вибухи повторилися і були відімкнені ділянки лінії «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой». У 00:25 год 22 листопада в Криму настав блек-аут.

Максимальна потужність власної генерації Криму становить 182 МВт, без урахування сонячної і вітряної генерації. Великі електростанції, що працюють на газі, зараз хоч частково, але рятують Крим: Сімферопольська ТЕЦ – 68 МВт; Севастопольська ТЕЦ – 33 МВт; Камиш-Бурунська ТЕЦ – 20 МВт; Сакська ТЕЦ – 12 МВт. У цих містах і довколишніх селищах електроенергія в тому чи іншому вигляді є. До того ж свого часу в Крим окупаційні власті завезли 547 дизель-генераторів і десятки промислових газових турбін.

Однак, незабаром почалися кримінальні справи з приводу перепродажу генераторів і турбін «наліво». У вересні–жовтні 2015 р. навіть відбулася акція вилучення дизель-генераторів у дрібного бізнесу «для суспільних потреб». Нині терміново із Сочі перекидають мобільні газотурбінні станції. Але їх не можна під’єднати до мережі «Крименерго», а тільки використовувати в аварійному режимі. Їх загальна максимальна потужність – 290 МВт.

Буквально з ранку неділі, 22 листопада, в Криму оголошено надзвичайний стан (НС), організовано штаб з ліквідації наслідків НС і створені мобільні бригади. У Севастополі припинили рух тролейбусів і трамваїв, у всіх містах Криму був введений графік поставок води, під’єднання до опалення і газу.

Самопроголошений глава Криму Сергій Аксьонов зажадав, щоб люди зменшили використання опалювальних приладів, а також розпорядився вимкнути вуличне освітлення на всьому півострові. У магазинах були розкуплені усі товари тривалого зберігання – крупи, консерви, борошно, цукор.

Нині в Криму не вистачає навіть газу – РФ не стала розвивати «Чорноморнафтогаз» з його можливостями на кримському шельфі, а розробляє план з будівництва магістральної газової труби з Росії до Криму по Керченській протоці. Її проектна потужність – 4 млрд м³.

Удар по Україні

Дивна доля спіткала дві опори на ЛЕП «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой», від підстанції «Каховська» на шляху на півострів Крим. Спочатку, у п'ятницю, ці дві лінії електропередачі в Херсонській області отримали значні пошкодження в результаті підриву, але продовжували працювати. Потужність подачі електроенергії через них знизилася з 600 МВт до 300 МВт.

І раптом їх вирішили особливо ретельно охороняти протестувальники – від кримських татар до представників «Правого сектора». Впродовж усієї суботи, 21 листопада ремонтники і правоохоронці намагалися підійти до опор, але протестувальники і «правосеки» не давали цього зробити. У підсумку відбулися зіткнення з правоохоронцями. Потерпілими виявилися ледь не усі: правоохоронці говорять про двох поранених, один з них – з ножовим пораненням; а протестувальники – про удар автоматним прикладом у живіт журналістці кримськотатарського каналу ATR.

Як би там не було, але поки усі служби займалися розбірками цього інциденту, а його учасники звинувачували усіх навколо, в ніч з 21 на 22 листопада дві, спочатку повалені опори ЛЕП «Каховська – Островська» і «Каховська – Джанкой», були підірвані вдруге. І на цей раз серйозно. На цьому поставки електроенергії на Крим припинилися.

До ситуації залучився уповноважений президента України у справах кримських татар Мустафа Джемілєв і голова Меджлісу кримськотатарського народу, народний депутат України Рефат Чубаров. З президентом Петром Порошенком вони з'ясовували, чи має право на існування блокада Криму і як припинити поставки електроенергії на півострів. У ніч на 22 листопада, після зустрічі з президентом М. Джемілєв повідомив, що П. Порошенко дав доручення уряду Арсенія Яценюка розглянути заборону на торгівлю з Кримом. На жаль, без будь-яких уточнень.

Саме Мустафа Джемілєв у ніч на неділю повідомив, що через припинення енергопостачань до Криму, Росія призупинила поставки антрациту на українські ТЕС. Дотепер така зв'язка «вугілля–електроенергія» не оголошувалася. Але вже в неділю міністр палива і енергетики Володимир Демчишин заявив, що через припинення поставок до Криму, Україна вимушена змінювати баланс потужностей – знижувати завантаження Запорізької АЕС, яка забезпечувала поставки на південні регіони, і збільшувати завантаження ТЕС східного регіону, через що підвищилося споживання вугілля антрацитної групи.

Глибокий сенс

Хто стоїть за створенням блек-ауту для Криму? Після повторного вибуху на двох лініях ЛЕП українські і кримські правоохоронні органи завели кримінальні справи. З українського боку – за умисне заподіяння шкоди об'єкту електроенергетики: за попередніми оцінками руйнування «тягнуть» на 700 000 грн збитку. З кримської –за «збитки через зупинку підприємств через зменшення поставок електроенергії в Крим».

Дивно, але за один-два дні до події прозвучало дві гучних заяви. По-перше, україно-російський олігарх Костянтин Григоришин заявив, що він лобіював підписання контрактів між Україною і Росією на постачання електроенергії з Росії в Україну і з України в Крим. По-друге, найбільший власник українських ТЕС і виробник електроенергії, ДТЕК, заявив, що готовий забезпечити усі вітчизняні станції своїм антрацитом, який видобувається на окупованій території Донецької і Луганської областей.
Ці люди могли бути зацікавлені у припиненні поставок електроенергії до Криму. Перший – у спробі довести свою необхідність при поставках в Україну електроенергії, бо досі НЕК «Укренерго» не розроблено методології функціонування об'єднаної енергосистеми України в автономному режимі, із виходом в об'єднану систему Європи.

Другий, ДТЕК, – що він реально може забезпечити потреби України в антрациті, а при необхідності – і закриє потужності з виробництва електроенергії на своїх ТЕС та інших антрацитових станціях.

Але є ще й третій теоретично зацікавлений – міністр палива та енергетики РФ Олександр Новак, який заявив, що Росія готова запустити енергоміст Кубань – Крим раніше ніж 1 січня 2016 року. Треба сказати, що енергетики Криму з жахом чекають запуску цього енергомоста.

З російського берега до Керчі вже прокладено чотири кабелі, але без будь-якого технічного приймання. По-перше, не зрозуміло, чий кабель там лежить. У найкращому випадку – китайський. По-друге, його так і не змогли ізолювати від навколишнього середовища. Біля берега Керчі «втопити» його на три метри вглиб не вийшло – не вистачило дна. Тобто в будь-який момент кабель може заіскрити на всю керченську переправу. По-третє, досі не зрозуміло, чи зможе він передавати потрібну потужність. Вихід один – під’єднати його і подивитися.

Один з керівників контррозвідки, на умовах анонімності, повідомив «Forbes», що підрив опор може мати дуже «глибокий сенс», а може бути «просто криком безсилля» у спробі щось змінити.

Люди, які просто хочуть відімкнути електроенергію Криму і тим самим прискорити деокупацію – альтруїсти, але не факт, що вони мають рацію. Є й практичніші варіанти з тим же Григоришиним, або ДТЕК. Картину розкриє розвиток ситуації з розслідуванням – куди піде думка й інтерес сищиків.

31 грудня завершується контракт на постачання електроенергії до Криму. В України є привід відмовитися від його продовження. Або, в крайньому випадку, значно поліпшити його параметри, починаючи хоча б з того, що Крим позначити не «Кримським федеральним округом Росії», а як територію, що належить Україні. У кожному разі, нинішній блек-аут – це виклик і Україні, і Криму.

Джерело: forbes.net.ua – uaenergy.com.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.