Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

Новини
Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для інвесторів, які вклали кошти у розвиток “зеленої” енергетики, і визнає, що така модель шкодить економіці. Про це заявив прем’єр-міністр...

Традиційно в світі як енергоносії використовуються горючі корисні копалини: нафта, природний газ, вугілля, менше – торф. Усе це – вуглецеве паливо, за використання якого виділяється...

Більше новин за тегами
Статті

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

Більше статей за тегами
356
03.06.2016р.
Дослідження монополії на енергоринку: спроба друга і остання
Те, чого так довго чекали учасники ринку генерації електроенергії, нарешті, відбулося – АМКУ представив остаточний варіант результатів дослідження ринку електроенергії, проведеного торік. Документ презентовано на засіданні, на яке були запрошені представники ринку і експерти, що брали участь в його обговоренні з моменту публікації попередніх результатів у грудні 2015 року.

 

Нагадаємо, попередні висновки дослідження опубліковані в грудні 2015 року, а у квітні АМКУ повинен був озвучити остаточну версію цього документа і ухвалити відповідне рішення. Але засідання, на якому це мало статися, не відбулося.

Загалом, презентація підсумкової версії результатів дослідження справила приємне враження, хоча в учасників засідання і виникли деякі питання. Ніна Шершова з «Енергетики України» попросила поділитися своєю думкою про проведене дослідження і його презентацію деяких з присутніх на засіданні, в тому числі керівників АМКУ і експертів.

Юрій Терентьєв, глава АМКУ:

– Антимонопольний комітет, як орган державної влади, не повинен дублювати і підміняти інші органи. Ми маємо діяти в межах своєї компетенції – займатися розвитком конкуренції.

Ми не повинні підміняти Міненерговугілля, НКРЕКП, дублювати той експертний потенціал, який там є.

Якщо є компетентні експертні установи, які можуть давати об'єктивну картину, ми, безумовно вдаємося до їхньої думки.

Проводячи такі дослідження, ми прагнемо почути ринок в цілому. Треба чути суб'єктів ринку. Коли ти їх чуєш, ти в постійному діалозі з ними, то розумієш, які у них є проблеми, які питання ставити, і як правильніше будувати методологію дослідження.

Марія Нижник, перший заступник голови АМКУ:

– Багато що з попередніх висновків, які були опубліковані в грудні, міститься і в остаточних результатах дослідження. Зокрема, це стосується висновку про наявність ознак монопольного становища у певних суб'єктів ринку.

Детальніше проаналізовані ефекти структурних ознак монопольного становища, поведінкові аспекти монопольного становища, в тому числі з урахуванням зауважень вчених і експертів, а також суб'єктів ринку.

Але документ, який приймається за результатами дослідження – це не документ, що підтверджує наявність або відсутність монопольного становища. Таким документом є окреме розпорядження АМКУ.

Нинішнє дослідження унікальне – ми вперше спробували подивитися на картину в цілому, розібратися зі станом конкуренції на ринку енергетики, виявити основні бар'єри та причини, які сприяють порушенням, як з боку суб'єктів господарювання, так і з боку держави. Наші пропозиції спрямовані саме на усунення причин.

При цьому, ми продовжуємо займатися повсякденною роботою, розглядаємо справи щодо порушень законодавства про економічну конкуренцію, в тому числі і щодо згаданих сьогодні суб'єктів.

Я не можу сказати, що в порушеннях конкуренції на цьому ринку однозначно винні суб'єкти або держава. Це сукупність певних дій. Наше дослідження показало, що одна з причин порушення конкуренції – відсутність прозорих і зрозумілих правил гри. З огляду на це можливі маніпуляції, як з боку держави, так і з боку суб'єктів. По суті, всі порушення, які ми сьогодні розглядаємо, є наслідком цього.

Що стосується критики нашого дослідження, то більша його частина стосувалася саме стану і становища суб'єктів ринку. Дуже незначна частина цієї критики і коментарів стосувалися розвитку конкуренції, бар'єрів, того, які дії потрібно зробити, щоб зняти ці бар'єри, тобто питань більш загального характеру.

Якщо говорити про критику щодо визначення ринку, стану суб'єктів на ринку, то вона була врахована. У нашому звіті ми посилаємося на експертні висновки, яких отримали більше десяти, причому, як від українських суб'єктів, так і від міжнародних компаній, енергетичного співтовариства. Не можу сказати, що ми їх прийняли на 100%, але вони були проаналізовані та враховані при прийнятті остаточного рішення.

Юрій Саква, заступник голови «Всеукраїнської енергетичної асамблеї»:

– Мені здається, що другий звіт АМКУ про це дослідження набагато сильніший від першого.

АМКУ чітко розставив пріоритети. Визначено природні монополії – енергопостачальні компанії, обленерго. Найчастіше конфлікт виникає між споживачем і такими компаніями. І тут правила й регулювальні моменти надзвичайно важливі.

На нинішньому засіданні АМКУ підтвердив, що монополія у нас є, але це інституційна державна монополія, що це не монополія окремих учасників.

Практично всі учасники позбавлені ринкової влади. Жодна компанія або компанії не в змові впливати ні на тариф, ні на обсяг споживання, ні на обсяг обороту – то, що є ознаками монопольного домінування.

Все це у нас дуже жорстко зарегульоване державою – НКРЕКП, Міненерговуглепромом, Кабміном. І сама модель ринку єдиного покупця теж зарегульована. Ніхто на цьому ринку не може вплинути на інших учасників без ініціативи держави. Все це потрібно врахувати в законі про НКРЕКП, в законі про ринок електричної енергії, нових методологіях дослідження ринку.

Тому добре, що АМКУ за цей час провів консультації з ключовими гравцями і міжнародними експертами, які подали своє бачення і воно було враховане.

На мій погляд, ринок енергетики демонізували. Не розібравшись, що таке «монополія», монополістами обізвали усіх. Це використовували в політичних цілях, але де-факто «монополісти» не є такими.

Важливість дослідження полягає в тому, що воно розставляє крапки над «і»: «монополіст» – стосується підприємств, а «монополізм» – групи підприємств.

Описано ризики – ДТЕК може стати монополістом. Може, якщо йому дозволять. Але зараз йому цього ніхто не дозволив. Ми часто плутаємо поняття «вертикально інтегрована компанія», «велика компанія» і «монополіст».

Геннадій Рябцев, професор кафедри державної політики та суспільного розвитку Національної академії державного управління при Президентові України, директор спеціальних проектів Науково-технічного центру «Психея»:

– На жаль, об'єктивність зроблених висновків і низка рекомендацій, що містяться в цьому дослідженні, викликають питання. Насамперед, це стосується обґрунтованості висновків, застарілих методик, що застосовуються для всіх без винятку ринків.

Цей ринок дуже складно виділити як такий, оскільки дуже важко визначати для нього територіальні, часові і товарні межі. Тут є чимало нюансів, пов'язаних з тим, що це ринок природних монополій, що його складно відокремити від ринку енергетичного вугілля та інших ринків.

Крім того, цей ринок дуже зарегульований. Наразі держава не дає змоги забезпечити однакові для всіх учасників ринку правила гри. Тому основна частина рекомендацій АМКУ, озвучених в дослідженні, стосується органів влади – що вони повинні зробити, щоб ці правила з'явилися.

Але оскільки цих документів немає, то дуже складно звинуватити кого-небудь в узгоджених діях на цьому ринку. По-перше, немає обґрунтованих та об'єктивних методик визначення зловживань. По-друге, немає відповідної нормативно-правової бази, яка визначає самі ринки – їх межі та правила функціонування.

На сьогодні звіт не містить пропозицій щодо запровадження тих чи інших санкцій і визнання будь-яких компаній в чому-небудь винними. Там є низка рекомендацій, що стосуються, насамперед, органів державної влади і тих дій, які повинні зробити Верховна Рада і Кабінет Міністрів для того, щоб сформувати необхідну нормативно-правову базу для цього ринку.

Для ринків електричної енергії та енергетичного вугілля потрібно розробляти спеціальні методики, які зроблять зрозумілими будь-які рішення. На жаль, ті методики, на які посилалися представники АМКУ, по-перше, безнадійно застаріли, по-друге, вони не можуть бути застосовані саме до ринку електроенергії або енергетичного вугілля.

Василь Котко, президент Енергетичної асоціації України

– Низка виробників електроенергії мають визначені законодавством переваги, які ставлять їх поза конкуренцією. Це, наприклад, поновлювана енергетика, ТЕЦ. Сюди ж відносяться «Енергоатом» і «Укргідроенерго». Всього таких учасників 95, на них припадає 60–65% ринку виробництва електроенергії.

Фактично, у нас конкурують тільки компанії, що управляють тепловими електростанціями. Таких учасників можна перелічити на пальцях однієї руки. До дослідження АМКУ у мене є зауваження, які я озвучив на останньому засіданні комітету. В принципі, дослідження об'єктивне, але певна тенденційність в ньому була, і вона наразі залишається невирішеною остаточно. Зокрема, це стосується визначення, які учасники є найбільшими. «Укргідроенерго» штучно поставили в їх число. Дійсно, у 2013 році, на який припадає дослідження, ця компанія увійшла до числа трьох найбільших гравців. Але за 10 останніх років, з 2015-им включно, третьою компанією завжди, причому зі суттєвою перевагою, була «Центренерго».

І те, що «Укргідроенерго» притягли до числа найбільших, наводить на думку, що це зробили для того, щоб показати, що між трьома найбільшими компаніями немає конкуренції.

Дійсно, «Енергоатом», ДТЕК і «Укргідроенерго» не є конкурентами. Але оскільки насправді третьою найбільшою компанією є «Центренерго», яка конкурує з ДТЕК, то заява про те, що між трьома найбільшими компаніями немає конкуренції, не відповідає дійсності.

Існує методика, яка передбачає, що ознаки монополізму наявні тоді, коли є ринкова влада. Згідно з методикою, є шість основних ознак монополізму і чотири – додаткових.

Ні у кого з наших учасників немає жодної основної ознаки. З додаткових є тільки одна ознака, яку можна мати на увазі, а саме – переваги, надані законодавством або органами влади. Такі переваги у нас має «Укргідроенерго», НАЕК «Енергоатом» і ті 95 учасників ринку, про які уже йшлося.

Про яку ринкову владу можна говорити, якщо 95 учасників ринку мають однакові переваги? Ось чому висновок про те, що хтось там має ознаки монополізму, абсолютно не відповідають здоровому глузду.

Дослідження важливе тому, що тепер АМКУ буде працювати в його руслі. Це відкриє можливості шукати, чим зловживає можливий монополіст, буде більше перевірок тощо.

Олександр Рогозін, віце-президент Всеукраїнської громадської організації «Енергетична асоціація України»:

– Те, що ми чули на засіданні АМКУ, засвідчує, що регулятор досить виважено і об'єктивно підійшов до аналізу проблеми і скорегував свою первісну позицію.

Зокрема, ми почули пряму і недвозначну відповідь про те, що у звіті про результати дослідження висновку про наявність монопольно-домінуючого становища на ринку у будь-яких генерацій немає.

Відповідне питання було поставлене тому, що підчас презентації результатів дослідження АМКУ було згадано, що на ринку гуртової купівлі та продажу електроенергії структурні ознаки монополії має ДП «Енергорнинок», на ринку передачі електроенергії – ДП «НЕК «Укренерго», на ринку генерації – ДП «НАЕК «Енергоатом», ПАТ «Укргідроенерго» і група ДТЕК.

Однак, за висновком комітету, це не означає, що ці компанії мають монопольно-домінуюче становище, так як відсутні поведінкові ознаки монополії.

У презентації не прозвучало обгрунтування вибору конкретних суб'єктів генерації. На нашу думку, обґрунтування, наведене в попередніх результатах дослідження, не витримує критики, як мінімум, в силу неправильного застосування часових меж ринку, на що звернув увагу в своєму запиті до АМКУ мій колега Василь Котко.

Джерело: uaenergy.com.ua
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.