Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

Новини
Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для інвесторів, які вклали кошти у розвиток “зеленої” енергетики, і визнає, що така модель шкодить економіці. Про це заявив прем’єр-міністр...

Традиційно в світі як енергоносії використовуються горючі корисні копалини: нафта, природний газ, вугілля, менше – торф. Усе це – вуглецеве паливо, за використання якого виділяється...

Більше новин за тегами
Статті

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

Більше статей за тегами
335
05.12.2016р.
Учені з Харкова разробили «побутову» сонячна електростанцію
Команда українських «енергохакеров» побудувала перший елемент унікальної «побутової» сонячної електростанції потужністю 1 кВт.

 

Цим елементом стало дзеркало Френеля діаметром 5 м і ефективною площею 20 м². Дзеркало концентрує сонячні промені на термодинамічному генераторі, який виробляє електричний струм.

Установка зможе забезпечити електрикою телевізор, холодильник і персональний комп'ютер.

Наразі це не серійна електростанція, а прототип. Він покликаний довести, що за допомогою доступної інформації, матеріалів та інструментів ентузіасти можуть зібрати «побутовий» аналог діючих на Заході сонячних електростанцій промислового масштабу.

Після випробувань прототипу усі креслення та інструкція зі складання будуть викладені в інтернеті. Кожен бажаючий зможе зібрати установку для власних потреб, подальшої оптимізації конструкції або підвищення ефективності.

«Наша команда хоче показати людям, що пошуки нового в енергетиці не закінчилися, що інновації з'являються не тільки в лабораторіях великих компаній, але і у хакерських майстеренях, – говорить керівник команди енергохакеров, які називають себе hooli, Микола Христенко.

Концентрована енергія Сонця

Команда hooli складається з чотирьох харків'ян: Миколи Христенка, Максима Лосєва, Юрія Кареліна і Андрія Корнієнка. Вони перемогли в конкурсі SunnyDay Challenge 2016, де команди інженерів змагалися у розробці кращої конструкції CSP-електростанції.

Такі електростанції виробляють електроенергію зі сонячного випромінювання, сконцентрованого на невеликий (порівняно з площею збирання сонячного випромінювання) поверхні.

Переможець змагання отримує приз – $2 500. Більшу частину коштів призового фонду виділило Посольство США. Решту коштів – Чорнобильська історична майстерня, компанія «Атмосфера», коворкінг «Платформа» і DeWALT.

Це вже другий конкурс. Перший SunnyDay Challenge відбувся у 2014 році. Тоді зібралися вісім команд, що складаються з 34 молодих інженерів. Вони зробили невеликий сонячний концентратор, за допомогою якого можна було заварити каву.

У 2016 році організатори підвищили вимоги: установка повинна була не просто нагрівати об'єкт, а виробляти електроенергію.

Команда hooli у своїй заявці стверджувала, що їх установка вироблятиме 3 кВт на годину. Однак в процесі роботи інженери дійшли висновку, що для виходу на таку потужність потрібно набагато більше часу.

Українці розкриють «секрет» Ренкіна

За словами натхненника й організатора конкурсу Андрія Зінченка, найцікавішим елементом сонячної електростанції стане не концентратор, а модуль генерації. Заснований на циклі Ренкіна, модуль називають «Святим Граалем» серед технологій мікрогенерації.

«Для перетворення теплової енергії сонця в механічну ми використовуємо термодинамічний цикл Ренкіна. У замкнутій системі циркулює фреон. Під впливом сонячного випромінювання він випаровується і крутить турбіну. Турбіна обертає електрогенератор. Потрапляючи в конденсатор, фреон переходить у рідкий стан, цикл замикається.

Ми працюємо над конструкцією генераторного блоку з самого початку проекту. Це складна і найцікавіша частина нашої подальшої роботи», – пояснює М. Христенко.

Якщо ефективна потужність електростанції за планом становитиме 1 кВт, то теплова потужність – 20 кВт.

На початку 2000-х років генератори, засновані на циклі Ренкіна, виробляли 90% електроенергії у світі. Унікальність генератора в тому, що він здатний виробляти електроенергію, отримуючи тепло від будь-якого джерела.

Однак головне – зараз у світі немає відкритих креслень та інструкцій зі складання мікрогенератора такого типу. Українці можуть стати першими, хто складе такий генератор і відкриє креслення.

«Ще одна особливість проекту сонячної електростанції в тому, що вона представляє собою конструктор. Його елементи можна використовувати окремо. Наприклад, ми можемо зібрати тільки модуль генерації і встановити його там, де виробляється тепло. Там ми почнемо виробляти електрику», – пояснює А. Зінченко.

Втім, основна мета проекту не стільки практична, скільки просвітницька. Він покликаний засвідчити, що наблизити своє домашнє господарство до енергонезалежності цілком реально і без придбання дорогих технологій для альтернативної енергетики.

Ще організатори конкурсу планують опублікувати креслення та інструкції зі складання на міжнародних сайтах. Вони хочуть залучити міжнародну спільноту ентузіастів до роботи над подальшим удосконаленням установки.

Союзниками в цій справі можуть стати закордонні університети.

У планах – «акумуляторний термос»

А. Зінченко не приховує, що навіть з відкритими кресленнями та інструкціями зі складання побудувати таку сонячну електростанцію зможе далеко не кожен.

Для одного чоловіка на це може піти півроку навіть при наявності величезного ентузіазму. Правда, одна з ідей проекту якраз і полягає в тому, щоб зусиллями міжнародного співтовариства спростити конструкцію і процедуру складання.

Слід зазначити, що і сама команда hooli вибилася з графіка. Первинною датою презентації було 30 серпня, потім вона зсунулася на 18 вересня, але і зараз готове тільки дзеркало. Коли буде закінчений весь проект, прогнозувати ніхто не береться. Очевидно, випробування установки почнуться не раніше квітня – травня 2017 року.

М. Христенко каже, що зараз проект перебуває на етапі закінчення основної «металевої» конструкції і переходу до детального відпрацювання систем керування і генерації.

«Не можу дати ніяких прогнозів щодо термінів, тому що для нас це SunnyDay Challenge, – говорить він. – Поняття «челлендж» містить велику частку непередбачуваності. Ми намагаємося закінчити проект якомога швидше».

Проте, організатори вже озвучують подальші плани. Наступний крок – пошук рішення щодо акумулювання енергії. Ним може стати температурний накопичувач, простіше кажучи – величезний термос.

Все тепло зі сонячного концентратора буде надходити не на турбіну, а в термос. Генерація електроенергії здійснюватиметься з теплової енергії, що зберігається в ньому. Як приклад застосування температурного накопичувача А. Зінченко наводить досвід Сергія Юрка з Миргорода.

Джерело: «Економічна правда» – ua-energy.org
Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.