Закрити

  Авторизація

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

Новини
Уряд не підтримує ретроспективну зміну правил для інвесторів, які вклали кошти у розвиток “зеленої” енергетики, і визнає, що така модель шкодить економіці. Про це заявив прем’єр-міністр...

Традиційно в світі як енергоносії використовуються горючі корисні копалини: нафта, природний газ, вугілля, менше – торф. Усе це – вуглецеве паливо, за використання якого виділяється...

Більше новин за тегами
Статті

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

Більше статей за тегами
2535
25.10.2005р.
Електроенергія як альтернатива газифікації малих міст та сіл України
Міністерство палива та енергетики України на виконання відповідного доручення Прем’єр-міністра України (від 13.07.2005 № 36047/0/1-05) за результатами наради з розгляду стратегії розвитку електроенергетичного та атомно-промислового комплексів та з метою заміни побутового споживання природного газу та нафтопродуктів на електроенергію видало відповідний наказ (№ 338 від 22.07.2005), створивши робочу групу з опрацювання перспективної структури споживання енергоносіїв.

Це було продиктовано тим, що сучасний рівень цін на природний газ у країнах Європи знаходиться в межах 220-350 USD/1000 куб.м для промислових споживачів та 500-600 USD/1000 куб.м для побуту з тенденцією до подальшого зростання. У зв’язку з лібералізацією енергетичних ринків, очікуваним вступом України до СОТ, – неминучим є наближення пересічних цін на природний газ в Україні до рівня світових.

Стратегічною метою зміни структури енергоносіїв є зменшення залежності України від їх імпорту шляхом поступового заміщення частки імпортованого газу вітчизняними енергоносіями – вугіллям та ядерним паливом.

Водночас, прогнозоване відставання темпів зростання цін на електричну енергію від цін на природний газ та нафту створює економічні умови для використання електричної енергії замість природного газу та мазуту у системах промислового та побутового теплозабезпечення.

З огляду на зазначене, видається доцільним розглянути можливість заміни газового нагріву системами акумуляційного електронагріву.

Так ось, вищезгадана робоча група провела аналіз:

· співвідношення цін на первинні енергоносії та електроенергію в різних європейських країнах;

· досвіду застосування систем опалювання в різних кліматичних умовах;

· видів палива, які використовуються для опалювання в різних регіонах України.

Результати аналізу не дали однозначної відповіді щодо переваг того чи іншого напрямку розвитку систем опалення побутового та промислового сектору.

В 2005 році обсяги споживання газу Україною плануються 76,4 млрд.куб.м, прогноз споживання природного газу на 2030 рік складатиме 44 млрд.куб.м, з яких частка споживання

- промисловістю складає 54,5 %,

- сільським господарством – 0,9 %,

- підприємствами транспорту та зв’язку – 6,8 %,

- будівництвом – 0,3 %,

- житлово-комунальним господарством – 18,4 %,

- населенням та іншими споживачами – 19,1%.

На кінець 2005 року очікується, що з використанням газу буде вироблено 81 % теплової енергії, а в 2030 році – 31 %, що на сьогодні відповідає сучасній структурі споживання газу на виробництво теплової енергії в європейських країнах.

Для заміщення такої кількості газу в 2030 році на електроопалення, гаряче водопостачання та інші теплові процеси буде додатково використано близько 90 млрд.кВт*год. електроенергії, що вимагає значних капіталовкладень в розвиток магістральних та розподільчих електричних мереж. На цьому ми зупинимось нижче.

У зв’язку з тим, що внутрішні і зовнішні електромережі України побудовані, в основному, до 90-х років минулого століття, коли існувала повна заборона електроопалення житла, то пропускна здатність електромереж не розрахована на живлення приладів електроопалення.

Наряду з використанням акумуляційних систем електронагріву, масштабне витіснення вуглеводневих палив з систем низько - та середньотемпературного нагріву (технологія, опалення, гаряче водопостачання, вентиляція та кондиціонування) забезпечить завантаження електричних генеруючих та передаючих потужностей.

Заміна газових котелень на електричні теплогенератори та акумуляційний електричний нагрів може забезпечити витіснення до 75 % природного газу, що використовуються при теплопостачанні промисловості та побуту.

Електроопалення – зручний і комфортний спосіб обігрівання, при якому створюється можливість єдиного енергетичного вводу в житло для всіх процесів – теплових, освітлення, силових тощо.

З іншого боку – це найдорожчій спосіб обігрівання, бо пов’язаний з повною надзвичайно дорогою реконструкцією систем внутрішнього і зовнішнього електропостачання, а також з перевитратою первинного енергоносія.

В Україні є конкретний досвід електроопалення житла в містах і селах – всього біля 15 тис. квартир, найбільше – в Вінницькій, Житомирській та Кіровоградській областях.

Електроопаленням охоплено біля 10 тис. закладів соціальної сфери (школи, лікарні, дит. садки та інш.). Загальна потужність наявного електроопалення на Україні – біля 200 тис. кВг – за даними обленерго на червень 2005 року згідно з офіційно оформленими дозволами. Але це незначна величина.

В Україні існує широкий спектр електронагрівальних приладів прямої та акумуляційної дії як для опалення (акумулюючі печі Запорізького заводу, системи кабельного обігрівання) так і для приготування гарячої води (акумуляційні бойлери, проточні водонагрівачі).

Але не слід також ігнорувати всі інші засоби обігрівання, які вже є або будуть в перспективі – місцеве паливо, утилізація відходів сільськогосподарського виробництва, сонячне нагрівання і таке інше.

Однак закордонний досвід свідчить про неефективність прямого електроопалення порівняно із застосуванням теплових насосів, коли для одержання одиниці тепла витрачається в 2-5 разів менше електроенергії.

Організація масового виробництва надійних і недорогих теплових насосів в Україні – один з приоритетних напрямків опалення. Цим шляхом йдуть Франція, Китай, інші розвинуті держави.

Широке впровадження електроенергії на опалення не означає повну заміну нею газу. І газ і електроенергія мають в перспективі свої економічно обґрунтовані сфери застосування залежно від співвідношення існуючих цін.

Стан нормативно-правової бази

В Україні діє ряд нормативних документів, які регламентують застосування електроопалення.

Найбільш повно розроблена нормативно-технічна документація з питань проектування електрообладнання об’єктів цивільного призначення (ДБН..В.2.5-23-2003 “Проектування електрообладнання об‘єктів цивільного призначення”) з застосуванням електричних кабельних систем опалення, а також спеціально розроблені ДБН В.2.5-24-2003 “Електрична кабельна система опалення”, які регламентують порядок проведення електротехнічних та теплотехнічних розрахунків, правила монтажу та експлуатації устаткування для реалізації зазначеної технології.

Розробка зазначених ДБН виконана науково-виробничим підприємством “ЕЛЕТЕР” (м. Київ).

Необхідно Держбуду організувати розробку ДБН на всі інші засоби електроопалення.

Крім того, необхідно розробити (переглянути) нормативно-технічну документацію, що стосується розвитку генеруючи потужностей, електромереж всіх класів напруг, засобів керування роботою електронагрівальними приладами, теплоізоляційних характеристик приміщень, режимів електроспоживання.

Висновки

Розрахунки показали, що у 2005 році при сучасних цінах на газ і електроенергію вартість опалення 1 кв.м за рік становить:

· централізоване газове опалення - 12 грн/кв.м.;

· локальне газове опалення - 20 грн/кв.м.;

· локальне електроопалення акумуляційної дії - 18 грн/кв.м.;

· локальне електроопалення прямої дії - 46 грн/кв.м.

При світових цінах на газ та електроенергію вартість опалення 1 кв.м за рік буде становити:

· централізоване газове опалення - 152 грн/кв.м.;

· локальне газове опалення - 290 грн/кв.м.;

· локальне електроопалення акумуляційної дії - 63 грн/кв.м.;

· локальне електроопалення прямої дії - 160 грн/кв.м.

Таким чином, при існуючих цінах найбільш економічним є централізоване газове опалення. Локальне газове опалення та електроопалення акумулюційної дії рівноцінні.

При світових цінах на газ і електроенергію найбільш економічним є локальне електроопалення акумуляційної дії або тепловими насосами.

Централізоване газове та локальне електроопалення – практично рівноцінні.

Це свідчить про доцільність переходу в перспективі на системи акумуляційного електроопалення та теплові насоси.

Для широкого впровадження електротеплопостачання необхідно реалізувати комплекс заходів:

1. Розробка ранжованого переліку науково-дослідних, нормативних, проектних та конструкторських робіт на найближчі 2-3 роки, в якому врахувати:

· визначення доцільних обсягів і розміщення об’єктів, на яких передбачається електрифікація теплових процесів;

· дослідження та техніко-економічне порівняння різних систем електроопалення та рекомендації з впровадження;

· дослідження і розробка прогнозованих режимів електроспоживання в електромережах та енергосистемі з урахуванням електротеплопостачання;

· дослідження та розробка нормативно-технічного забезпечення реконструкції магістральних електромереж 220-750 кВ.

· дослідження та розробка нормативно-технічного забезпечення реконструкції розподільчих електромереж 0,4-110 кВ;

· прогноз до 2030 року реально можливих обсягів впровадження всіх інших енергоносіїв (крім електроопалення) в житловому секторі і соціальній сфері села;

· розробка програми впровадження електроопалення та гарячого водопостачання в сільських населених пуктах;

· розробка і впровадження типових проектів житлових будинків та об’єктів соціальної сфери з використанням електроенергії для опалення, приготування їжі та гарячого водопостачання;

· розробка проектів електропостачання сільських населених пунктів та районних центрів з використанням:

- підстанцій “глибокого вводу” 110/0,4 кВ та 35/0,4 кВ;

- мережі 10 кВ, як розподільної, та застосування спрощених щоглових трансформатортих підстанцій 25-63 кВА на групу до 3-5 будинків і самоутримних ізольованих проводів.

· розробка і впровадження засобів локального та дистанційного керування системами акумуляційного електропостачання;

· розробка і фінансування пілотного проекту багатоповерхового будинку з електроакумуляційним опаленням.

2. Передбачати кошти в державному та місцевих бюджетах на часткову компенсацію витрат власників будинків на встановлення системи акумуляційного електропостачання.

3. Нормативно відокремити електротеплопостачання в окрему категорію споживачів електроенергії з розрахунками за спожиту електроенергію виключно за диференційованими тарифами.Визначити джерела фінансування комплексу заходів, пов’язаних зі зміною структури енергоносіїв в Україні.

Міністерство палива та енергетики України

Теги та ключові фрази
альтернатива електроенергії, ціна електроопалення в селі 2014, хр.етика кізілова 6 клас розвязок, Яка версія програми nokia pc suite знаходить телефон аша 202, lucky roger xl порядок карт на умножении, Електроенергія України, торг уа, проекти газифiкацiи сiл, статичний перетворювач в побуті офіційно, статичний перетворювач напруги


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Додати до закладок Підписатись Версія для друкуКоментарів немає, будьте першими та розпочніть дискусію


   Пропозиції, що можуть Вас зацікавити
 25/05/2020
172
Більше пропозицій за тегами
При використанні матеріалів посилання на www.proelectro.info (для інтернет ресурсів з гіперссилкою) обов'язкове.