Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кабельная ТЕМА №2
21.05.2013р.

Редакция газеты «ЭлектроТЕМА» уже вторично готовит...

Продукция фирмы OEZ возвращается в Украину
25.08.2011р.

В середине 2011 года OEZ выбрал своим дистрибьютором на...

«С-инжиниринг» первой в Украине получила право на освоение новой технологии Sivacon S8
04.08.2011р.

Компания «С-инжиниринг» (SE Group Int.) стала первой в...

КОНФЕРЕНЦИЯ «УКРСТРОЙЭЛЕКТРО-2011» ОБМЕН ОПЫТОМ СОСТОЯЛСЯ!
18.03.2011р.

16 марта 2011 года впервые состоялась Всеукраинская...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

5561
07.03.2006р. |
Застосування ПЗВ в існуючих електропроводках

Як приклад використання ПЗВ в існуючій електропроводці розглянемо реконструкцію мережі штепсельних розеток (система TN-C). У цьому випадку варто зробити поділ провідника PEN на провідники РЕ і N до ПЗВ з розміщенням останнього в корпусі поблизу розетки чи в існуючому розподільному щиті. Для розрізнення кольорових позначень провідників PEN і РЕ потрібно виконати додаткове фарбування провідника PEN блакитним кольором.
"Електротема" № 6 (14) 25 березня - 7 квітня 2003 року

Заміна ПЗВ, що реагують на напругу стосовноземлі, на ПЗВ, керовані диференційнимструмом

ПЗВ, що реагує на величину напруги стосовно землі (тип FU), можна легко замінити на ПЗВ, керовані диференційним струмом. При цьому ПЗВ, керовані диференційним струмом, монтуються замість ПЗВ типу FU, а захисний провідник підключається безпосередньо до допоміжного заземлювача, раніше використовуваного для забезпечення функціонування захисту з ПЗВ типу FU.

ПЗВ, керовані диференційним струмом, мають істотно кращі технічні властивості і підвищену стійкість до помилкових відімкнень, забезпечуючи тим самим більш високу надійність електропостачання. У більшості країн використання ПЗВ типу FU на деяких об’єктах, наприклад, будівництвах, не допускається.

Використання ПЗВ на різних об’єктах

Житлові будинки й об`єкти цивільного призначення

Для підвищення рівня електробезпеки в житлових будинках, котеджах і громадських приміщеннях житлових будинків (пральні, майстерні тощо.) рекомендується для захисту кіл штепсельних розеток і устаткування використовувати ПЗВ.Крім того, у нових і реконструйованих об`єктах провідник PEN має бути розділений на провідники РЕ і N, причому точка поділу повинна розміщуватися в груповому (квартирному) щитку.

Якщо в побутовій електропроводці є однофазні і трифазні кола штепсельних розеток, то доречно захищати трифазні кола за допомогою чотириполюсних ПЗВ, а однофазні – за допомогою чутливих двополюсних ПЗВ.Наведені рекомендації стосуються і громадських будинків, наприклад, об`єктів комунальних послуг, шкіл, адміністративних споруд тощо. При цьому рекомендується для забезпечення високої стійкості до помилкових спрацьовувань використовувати ПЗВ типу G.

Правила виконання електропроводки в установах охорони здоров’я регламентуються окремим стандартом МЕК 60 364-7-710.

Ванні і душові приміщення

ПЗВ з IΔn≤ 30 мА* потрібнідля всіх кіл штепсельних розеток у ванних приміщеннях **. При цьому залишаються в силі вимоги до вирівнювання потенціалів. Якщо система труб у приміщенні виконана з пластику, то ПЗВ вважається достатньою мірою захисту, а необхідність реалізації додаткового з’єднання водопровідної арматури відсутня.

Докладно вимоги до забезпечення електробезпеки розглянуті в спеціальному стандарті МЕК 60 364-7-701, де ці приміщення розбиті на зони, до кожної з якийпоставлені конкретні вимоги з виконання електропроводки і захисних заходів ***.

Басейни

Вимоги до забезпечення електробезпеки в басейнах для плавання і фонтанахнаведені в стандарті МЕК 60 364-7-702. Цей стандарт строго регламентує місце установки електроустаткування і захисних пристроїв. При цьому альтернативою використанню ПЗВ є застосування устаткування класу II чи устаткування, підключеного через поділяючий трансформатор. Визначені пом’якшення вимог допускаються тільки для басейнів невеликих розмірів.

Будівельні майданчики

Будівельні майданчики характеризуються значною кількістю нещасних випадків, спричинених враженням електричним струмом.Такий стан пояснюється тим, що електропроводки, які застосовуються на будівельних майданчиках, є тимчасовими, а експлуатація електроустаткування ведеться у важких, з погляду забезпечення електробезпеки, умовах.

При цьому більшість машин, приладів і ручний інструмент використовуються просто неба, тобто вони не захищені від дощу, а обслуговуючий персонал, як правило, не проходить відповідної спеціальної підготовки. Застосування переносних кабелів (дротів), прокладених безпосередньо на землі, зумовлює високий ступінь імовірності механічного порушення цілісності захисного провідника.

Унаслідок порушення цілісності захисного провідника гнучкого кабелю (дроту) виникає реальна загроза життю людей, що можуть доторкнутися до відкритої провідної частини устаткування, що живиться ушкодженим кабелем (дротом).

Відповідно до вимог міжнародних стандартів МЕК 60 364-7-704 і МЕК 439-4 ПЗВ з IΔn≤30 мА на будівельних майданчиках повинні бути встановлені в кожнім розподільному щиті для захисту кіл штепсельних розеток. Такі чутливі ПЗВ захищають штепсельні розетки, ручний електроінструмент, що підключається до них, а також переносні кабелі (дроти), що під`єднюються до розподільного щита.

Примітка

*Для сантехкабін, ванних і душових чинні в даний час вітчизняні «Тимчасові вказівки із застосування ПЗВ в електроустановках житлових будинків» рекомендують встановлювати ПЗВ з номінальним диференційним вимикальним струмом до 10 А, якщо для цих приміщень виділена окрема лінія.

**Альтернативою використання ПЗВ для захисту кіл штепсельних розеток у ванних і душових приміщеннях є, відповідно до стандарту МЕК 60 364-7-701, живлення цих кіл від індивідуального поділяючого трансформатора або від джерела системи БСНН (ЗСНН).

***У стандарті МЕК 60 364-7-701 ванні і душові приміщення розділені на чотири зони (0, 1, 2, 3) з зазначеннямїхніх розмірів.

Сільськогосподарські об’єкти

Небезпека нещасних випадків, спричинених електричним струмом, на об`єктах сільського господарства надзвичайно висока.Причиною цього, з одного боку, є тяжкі умови експлуатації електроустаткування (вологість, агресивне середовище, легкозаймисті речовини в безпосередній близькості від електропроводки й устаткування), а з іншого боку, – некваліфіковане обслуговування і халатне ставлення до дотримання правил електробезпеки.

У сільськогосподарських об’єктах через перелічені вище причини для підвищеннярівня захисту людей і майна необхідно використовувати ПЗВ в таких випадках:

- у колах штепсельних розеток у приміщеннях з підвищеною небезпекою й особливо небезпечних, у ремонтних і механічних майстернях, а також, відповідно до стандарту МЕК 60 364-4-47, у колах штепсельних розеток зовнішньої установки (ПЗВ з IΔn≤30 мА);

- у колах зі стаціонарно встановленим устаткуванням, у приміщеннях з легкозаймистими речовинами чи горючим пилом (ПЗВ з IΔn≤500 мА, рекомендується з IΔn≤300мА).

Захист сільськогосподарських тварин забезпечується за допомогою комбінації автоматичного вимикання і додаткової системи вирівнювання потенціалів. У зв’язку з тим, що тварини дуже чутливі до електричного струму, найбільша припустима величина напруги дотику і кроку для тварин обмежена значенням 25 В*. Слід зазначити, що додаткова система вирівнювання потенціалів у тваринницьких приміщеннях часто перебуває в поганому стані, тож встановлення ПЗВ на початку кола дозволяє звести ризик нещасного випадку до мінімуму. Для оцінки впливу електричного струму на домашніх тварин варто використовувати документ Report IEC 479-3 “Вплив електричного струму на домашніх тварин”.

Примітка .

* Вимоги вітчизняних нормативних документів, що стосуються електробезпеки в об`єктах сільського господарства, відрізняються від наведених у стандартах МЕК.

Промислові об`єкти

Якість електропроводки в приміщеннях промислових підприємств трохи відрізняється від її якості в інших будинках, тому що на промислових об`єктах передбачається наявність постійного контролю, здійснюваного кваліфікованим персоналом, і відносно коротких термінів періодичних випробувань.

Для забезпечення безпеки звичайно розробляються експлуатаційно-технічні вимоги, що регламентують правила експлуатації з урахуванням місцевих умов.Ці вимоги дозволяють також забезпечити більш частий і, головне, доказовий контроль стану захисних мір електробезпеки і, зокрема, регулярну перевірку ефективності функціонування ПЗВ.

У промислових електропроводках ПЗВ використовуються головним чином для захисту кіл штепсельних розеток, до яких підключається ручний електричний інструмент (дрилі, шліфувальні круги, фарбувальні пістолети тощо.).На великих підприємствах ПЗВ встановлюються в адміністративних приміщеннях, малярних, ремонтних цехах і інших виробничих приміщеннях.Для стаціонарно встановлених машин і устаткування використання ПЗВ (якщо нормативні документи не вимагають застосування іншого способу захисту) у небезпечних з погляду електробезпеки приміщеннях є одним з можливих шляхів вирішення завдання забезпечення часу відімкнення, що не перевищує значення 0,2 с (стандарт МЕК 60 364-4-481).

Електричні схеми промислових підприємств відрізняються відносно невеликимизначеннями повного опору кіл і, отже, високими значеннямиструмів короткого замикання. Тому у випадку використання ПЗВ необхідно забезпечитинеобхідні параметри додаткових запобіжників (автоматичних вимикачів) відповідно до вимог виробників ПЗВ.

Мобільні приміщення

Електроустаткування в мобільних приміщеннях (майстерні, ремонтні і житлові приміщення, медичні і вимірювальні лабораторії і т. ін.) повинне бути оснащено власним захистом відкритих провідних частин, що не залежить від виконання і стану захисту мережі живлення. Виконання цього завдання в колах, що використовують заземлення, покладається практично завжди на ПЗВ*.

Захист з ПЗВ, керованими диференційним струмом, забезпечуючи електробезпекупри ушкодженні ізоляції електроприладів, що розміщені в мобільному приміщенні, не має потреби в ізоляції цих електроприладів від землі, як це потрібно у випадку використання ПЗВ, що реагують на величину напруги стосовно землі.

Примітка

* Відповідно до вітчизняних нормативних документів в увідно-розподільних пристроях мобільних будинків повинні встановлюватися ПЗВ з номінальним вимикальним диференційним струмом, не вище 30 мА. Перевірка цих ПЗВ повинна виконуватися щомісяця.

Установи охорони здоров`я

Згідно зі стандартом МЕК 60 364-7-710, що містить правила виконання електропроводки в медичних установах, у цих установах потрібно використаннямережі системи TN-S, тобто поділ провідника PEN на РЕ і N. Крім того, зазначений стандарт визначає область використання ПЗВ в медичних установах. З його вимог випливає, що повинні застосовуватися ПЗВ з IΔn≤30 мА. При цьому можливо використання ПЗВ з IΔn≤ 300 мА (крім кіл штепсельних розеток), якщо струмові навантаження електроспоживачів вище від номінального струму ПЗВ з високою чутливістю.Кількість споживачів, які входять у захищуване ПЗВ коло, повинна бути якомога менша.У розглянутому стандарті також зазначено, що контроль нормального функціонування ПЗВ варто робити за допомогою контрольної кнопки один раз у три місяці.З огляду на те, що деякі приміщення відключити з метою перевірки навіть на короткий проміжок часу практично неможливо (кардіологія, відділення інтенсивної терапії тощо.), доцільно встановити в таких приміщеннях ПЗВ з підвищеною експлуатаційною надійністю типу HFI.

Номенклатура ПЗВ для охорони здоров`я була розширена за рахунок розробки спеціальноготипу ПЗВ для рентгенівських кабінетів (у назві типу цього ПЗВ є додаткова буква R). Такі ПЗВ мають підвищену стійкість до помилкових відімкненьпри увімкненні установок для рентгена.

Тимчасові об`єкти

Електроустаткування, що вводиться в експлуатацію, установлене в тимчасових об`єктах, підлягає приймально-здавальним випробуванням. При тривалості експлуатації, що перевищуєпівроку, повинні проводитися періодичні випробування. Обслуговування такого устаткування повинно проводитися тільки кваліфікованим персоналом. Використаннячутливих ПЗВ на тимчасових об’єктах потрібно практично для всіх кіл штепсельних розеток.

За матеріалами ДП «Моеллер Електрик» підготував

Микола ЦАП.

Теги и ключевые фразы
В яких випадках не слыд застосовувати ПЗВ.В, В яких випадках не слід застосовувати ПЗВ, в якых выпадках не слид застосовуваты пзв, мобільні пзв, комуникации в басейнах електро проводка, ПЗВ позначення, пзв 500ма застосування, пзв на розетки, особливості застосування ПЗВ в житлових і побутових приміщеннях, застосування електропроводки


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

05.02.2010р.

Комплектні пристрої для електропостачання будмайданчика

Схема тимчасового електропостачання містить джерела й споживачів електроенергії, силові пункти й розподільні мережі. Джерелами електропостачання на будівельному майданчику є трансформаторні підстанції стаціонарного або пересувного типу. За відсутності джерел або мереж електропостачання можна застосовувати тимчасові пересувні електростанції на автомобільні шасі, що працюють на рідкому паливі.

При использовании материалов ссылка на www.proelectro.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.