Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кабельная ТЕМА №2
21.05.2013р.

Редакция газеты «ЭлектроТЕМА» уже вторично готовит...

Продукция фирмы OEZ возвращается в Украину
25.08.2011р.

В середине 2011 года OEZ выбрал своим дистрибьютором на...

«С-инжиниринг» первой в Украине получила право на освоение новой технологии Sivacon S8
04.08.2011р.

Компания «С-инжиниринг» (SE Group Int.) стала первой в...

КОНФЕРЕНЦИЯ «УКРСТРОЙЭЛЕКТРО-2011» ОБМЕН ОПЫТОМ СОСТОЯЛСЯ!
18.03.2011р.

16 марта 2011 года впервые состоялась Всеукраинская...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4981
08.06.2006р. |
Захист від впливу блискавки

Розряди блискавок завжди були небезпечними для людини. Вони можуть, наприклад спричинити пожежу при прямому влученні в будинок чи лінію електропередачі.У цих випадках постраждає й електроустаткування.Більш того, якщо в минулі роки проблема його захисту вирішувалася встановленням правильно розрахованого і змонтованого блискавковідводу, то сьогодні цього вже недостатньо.
"Електротема" № 5 (37) 9-22 березня 2004 року

Удари блискавок у «рятівну» шину, прокладену на даху або біля будинку, чи навіть у землю на деякій віддалі від будинку все одно згубні. У першому випадку через індуктивний ефект в електричній мережі будівлі виникає імпульс перенапруги, у другому - стрибок напруги з`являється в підземних кабелях живлення.Сучасні машини й апаратура вимагають спеціальних засобів, що не допускають перенапруг в живильних мережах. Електронні прилади можуть бути цілком виведені з ладу імпульсами навіть невеликої амплітуди (лише кілька десятків вольт) тривалістю в кілька мікросекунд.

Захист від перенапруг, що виникають як при ударі блискавки, так і при роботі устаткування (комутація кіл, перешкоди тощо), гарантують обмежники Overstep серії OVR, які пропонує концерн ABB. При появі імпульсу перенапруги у фазному чи нейтральномупровіднику ці пристрої моментально «закоротять» його на землю. При цьому наявність обмежників не вплине на нормальну роботу електроустановки.

Головними елементами OVR є розрядник і варистор. Перший складається з двох електродів, розділених повітряним проміжком.Коли напруга піднімається вище визначеного граничного значення, між ними виникає розряд. Другий елемент - спеціальний резистор (варистор), опір якого знижується в міру збільшення напруги.Варистор обмежує перенапруги, які виникають досить часто від “далеких” ударів блискавок, а іскровий розрядник спрацьовує при прямому ударі, якщо перенапруга перевищує значення, що може пропустити варистор.

Основні параметри, що характеризують обмежники OVR, - це максимальний струм (за час експлуатації пристрій витримає його один раз) і залишкова напруга, що виникає на затисках при протіканні через обмежник імпульсу цього струму.

З урахуванням необхідності східчастого захисту, ABB пропонує серію трифазних та однофазних приладів, яка складається з моделей:

- OVR3 65 та OVR1 65, що витримують максимальний розрядний струм 65 кА при залишковій напрузі 2 кВ;

- OVR3 40 та OVR1 40, що розраховані на 40 кА при 1,2 кВ;

- OVR3 15 та OVR1 15 - на 15 кА при залишковій напрузі 1,2 кВ.

Конструктивно це пристрої з 4 чи 2 стандартних модулів (70 мм чи 35 мм відповідно),які монтуються на DIN-рейку. Є в серії і вузька одномодульна модель OVfVTEL, призначена для захисту телефонної апаратури чи ліній передачі даних з напругою від 48 до 200 В постійного струму.У цього пристроя максимальний розрядний струм дорівнює 10 кА, а залишкова напруга не перевищує 300 В.

Обмежники системи Overstep мають два варіанти виконання: цільнокорпусні та із змінними вставками (додатковий індекс «Р» у маркуванні). Вставки дозволяють продовжити життя всього пристрою і заощадити при експлуатації, тому що при «згорянні» не доведеться змінювати весь виріб цілком.

Для індикації робочого стану пристрою слугує невелике віконце на передній панелі: коли прилад утрачає працездатність, воно перекривається червоною шторкою. Механізм дії дуже простий - при високій температурі варистора розплавляється паяне з`єднання пружинного контакту, і він відходить, переміщаючи шторку.

У моделях OVR3 65 і OVR1 65 передбачене резервування системи Overstep- вони містять два паралельно з`єднаних варистори. Коли один з них виходить з ладу, шторка закриває половину віконця. Якщо «згоряє» і другий, то вона перекриває віконце цілком.З одним варистором, що залишився, захисна здатність ослаблена, і тож можливе несвоєчасне спрацьовування - такий прилад потребує заміни.

Споживач має бути завжди упевнений в активності захисту. Для зручності контролю фахівці ABB пропонують додаткову приставку OVR/SIGN.Вона складається з двох блоків: випромінювача світла, який встановлюють на DIN-рейку ліворуч від контрольованої групи приладів (до 15 модулів), і приймача, який розташовують праворуч. У всіх обмежників OVR є наскрізний отвір, паралельний рейці. Коли всі прилади працездатні, промінь світла проходить безперешкодно до приймача, якщо хоч один OVR виходить з ладу, шлях променю перекривається - OVR/SIGN замикає контакти, включаючи оптичну чи звукову сигналізацію.

Розглядаючи проблему з технічної й економічної точок зору, компанія ABB пропонує методику вибору параметрів обмежників з урахуванням конкретної ситуації, тобто, насамперед, імовірності грозових розрядів у даній місцевості, типу устаткування, що захищається, і його вартості. Перший фактор для Європи визнаний дуже важливим, оскільки по числу ударів блискавки на квадратний кілометр вона належить до зони максимального ризику.При виборі номіналу OVR враховують величину імпульсної перенапруги, що витримує устаткування.Для побутових пристроїв вона дорівнює 2,5 кВ, і для їхнього захисту найкраще підходять обмежники OVR3 15 і OVR1 15 із залишковою напругою 1,2 кВ (імпульс, що надходить на прилади, не повинен перевищувати 0,9 від величини напруги, яку вони здатні витримати. Чим він менше, тим більше припустима довжина лінії, що захищається.)

У багатьох випадках застосовують ешелонований захист.Наприклад, якщо на будинку чи в радіусі 50 м від нього встановлено блискавковідвід, необхідно на першому рівні застосовувати обмежник перенапруги з максимальним розрядним струмом не менш 65 кА.

Що стосується третього визначального фактора - вартості устаткування, що захищається, то для Європи з її високим ризиком грози пропонована методика рекомендує в будь-якому випадку обов`язкове встановлення обмежників перенапруги. Зрозуміло, йдеться не про праску, а про більш серйозну побутову техніку, радіоапаратуру, комп`ютери.До речі, якщо врахувати, що поява імпульсів у мережі електроживлення можлива і від неякісного комутуючого устаткування, помилок електриків і ряду інших причин, то необхідність застосування OVR є очевидною.

У широко розповсюдженій, але застарілій схемі TN-C обмежник установлюють між фазами і PEN-провідником, що поєднує функції «нейтралі» і «землі».У сучасній схемі TN-S нейтральний і захисний провідники роз`єднані, так що OVR потрібно розміщати між фазами і кожним з них.Крім того, необхідний додатковий обмежник між «нейтралю» і «землею». Він буде охороняти від руйнівних наслідків появи перенапруги на «землі».За матеріалами АВВ

Теги и ключевые фразы
захист від впливу близкавки, чи впливає комп'ютернатехніка на удари блискавки, впливу блискавки, Вплив блискавки на електропередачi, новие чити до копателей онлайн вона наприклад бесмертие, блискавка скачати презентацію, Захист від блискавки людині, блискавка захист, розряд блискавки вольтаж, Основні параметри блискавки
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати
Інші статті
17.11.2010р.

Електричні щити 2

Електричний щит - це початок всієї електричної частини будівлі, і не важливо, що це - величезний завод у мегаполісі або скромний будиночок у селі. Скрізь є електричні щити

18.08.2010р.

Пристрій для плавного пуску електродвигуна

Одним із самих головних недоліків асинхронних електродвигунів з короткозамкненим ротором є наявність у них великих пускових струмів. І якщо теоретично методи їх зниження були добре розроблені вже досить давно, то ось практично всі ці розробки застосовувалися дуже в рідкісних випадках

Більше статей за тегами
При использовании материалов ссылка на www.proelectro.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.