Закрити

  Авторизация

Логін
Пароль
Запам'ятати на 2 тижні?

Забули пароль?
Якщо ви незареєстровані, пройдіть реєстрацію
Последние новости
Последние новости
Кабельная ТЕМА №2
21.05.2013р.

Редакция газеты «ЭлектроТЕМА» уже вторично готовит...

Продукция фирмы OEZ возвращается в Украину
25.08.2011р.

В середине 2011 года OEZ выбрал своим дистрибьютором на...

«С-инжиниринг» первой в Украине получила право на освоение новой технологии Sivacon S8
04.08.2011р.

Компания «С-инжиниринг» (SE Group Int.) стала первой в...

КОНФЕРЕНЦИЯ «УКРСТРОЙЭЛЕКТРО-2011» ОБМЕН ОПЫТОМ СОСТОЯЛСЯ!
18.03.2011р.

16 марта 2011 года впервые состоялась Всеукраинская...

Опитування
Опитування

Вам подобається оновлений портал?

4394
22.04.2008р. |
Тестування ізоляції
Щоб забезпечити робочий стан і безпеку електричних установок та приладів, усі провідники повинні бути ізольованими, що досягається трубчатою ізоляцією, оплетенням проводів та лаковим покриттям. Старіння ізоляції призводить до того, що струми витоку можуть протікати з одного провідника в інший, а це викликає пошкодження різного ступеню складності.

Будь-яке обладнання з пошкодженою ізоляцією з часом виходить з ладу, що призводить до пожежі або до неправильного функціонування усієї електроустановки. Щоб вчасно отримувати інформацію про старіння ізоляції, необхідно періодично виконувати вимірювання її опору. Це потрібно не лише для електроапаратури, а й для мереж електроживлення, до яких ця апаратура під’єднана. Ці вимірювання виконуються, коли вмикається нове або реконструйоване обладнання, і періодично проводяться таким чином, щоб оцінити якість ізоляції по мірі її старіння.

Вимірювання опору ізоляції та діелектричне тестування

Діелектричне тестування визначає здатність ізоляції витримувати надлишкову напругу середньої тривалості без виникнення іскрового розряду. На практиці така надлишкова напруга може виникнути в результаті удару блискавки. Діелектричний тест має на меті впевнитись у тому, що масштаби витоку струму не вищі від нормованих. Цей тест проводиться шляхом прикладання напруги змінного струму, а також може бути виконаний шляхом прикладання надлишкової напруги постійного струму. В результаті тестування отримується величина напруги, виражена в кіловольтах. Коли діелектричний тест проводиться при пошкодженій ізоляції, то він має певною мірою руйнівний характер, залежно від потужності тестового приладу, яким проводиться вимірювання. Саме тому цей тест проводиться лише у випадку нового або реконструйованого обладнання, і в експлуатацію вводяться тільки ті пристрої, які пройшли цей тест.

Вимірювання опору ізоляції проводяться шляхом прикладання напруги постійного струму, більш низької за ту, що використовується при діелектричному тестуванні. Ця величина опору, яка отримується в результаті вимірювання, характеризує якість ізоляції між двома провідниками. Неруйнівний характер цього методу корисний для спостереження за старінням ізоляції на певній ділянці електричного обладнання або на промисловій установці. Цей метод також може використовуватись, як один із заходів планово-попереджувального ремонту.

На практиці установка або ділянка обладнання знеструмлюються, а після того до неї прикладається тестова напруга постійного струму, і отримується величина опору ізоляції. Під час вимірювання ізоляції щодо заземлення, рекомендується прикладати додатний полюс тестової напруги до контуру заземлення. Усі стандарти, що стосуються електричних установок і обладнання, визначають умови вимірювань і мінімальні граничні значення вимірювання ізоляції.

Вимірювання ізоляції електричних установок. Стандарт NF C15-100 встановлює, що опір ізоляції повинен вимірюватись на секціях довжиною 100 метрів наступним чином:
- перед експлуатацією, при відімкнених струмоприймачах, між кожним активним провідником (фазним і нейтральним), щоб впевнитись у тому, що жоден з проводів не пошкоджений під час проведення монтажу;
- перед експлуатацією, з під’єднаними провідниками, щоб перевірити ізоляцію на усіх провідниках щодо заземлення. Якщо установка містить чутливі електронні механізми, то перед проведенням вимірювання рекомендується перевірити і впевнитись у тому, що фазний і нейтральний провідники надійно під’єднані.

Вимірювання ізоляції двигуна. Якість ізоляції може перевірятись щодо заземлення або між окремими обмотками. Для вимірювання опору ізоляції обмоток двигунів з номінальною напругою менше 1 кВ, подається тестова напруга від 500 до 1000 В, а для двигунів з номінальною напругою понад 1 кВ тестова напруга при перевірці ізоляції переважно становить від 2500 до 5000 В постійного струму.

Вимірювання ізоляції телефонних кабелів, які не перебували в експлуатації, виконуються за напруги 250 або 500 В. Для кабелів, що перебували в експлуатації, значення тестової напруги становить 50 або 100 В. Вимірювання має виконуватись між парами ліній і екрануванням, під’єднаним до заземлення, або між металевим екрануванням і заземленням.

Вимірювання ізоляції високих опорів з використання захисного кола. У випадку високого значення опору ізоляції (понад 1 ГОм) вимірювання іноді можуть бути помилковими через протікання струмів витоку через вологі і запилені поверхні. Переважно потрібно перевірити лише внутрішній шар ізоляції, тому, щоб здійснити точні вимірювання, поверхневі струми витоку мають бути ліквідовані. Вимірювання ізоляції проводиться шляхом під’єднання захисного електроду, що вимірює ізоляцію, до будь-якої точки між тестовими точками «+» та «-». Захисний електрод вводить коротке замикання у схему вимірювань і змінює напрям поверхневих струмів таким чином, що вони не замірюються.

Інтерпретація результатів вимірювання ізоляції.

Метод, який базується на тривалості прикладеної тестової напруги. Цей метод має ті переваги, що на результати вимірювань не впливають значні зміни температури, а тому він може бути легко виконаний без коригування. Це особливо зручно для технічного обслуговування двигунів і моніторингу стану ізоляції.

Графік
Крива 1 – відповідає струму заряджання ємнісного елементу тесту вального кола. Цей короткочасний струм швидко спадає і є незначним порівняно із струмом витоку If.
Крива 2 – відображає зміну струму поглинання діелектрика. Цей струм має енергію, яка необхідна молекулам ізоляції для того, щоб зорієнтувати їх відповідно прикладеному електричному полю.
Крива 3 – струм витоку, що характеризує опір ізоляції.

Тестова напруга прикладається протягом тривалого часу у двох випадках:
- ізоляція є доброю (ізоляційний матеріал чистий, сухий і перебуває в доброму стані). У цьому випадку струм витоку дуже низький, і вимірювання залежить від струмів заряджання ємнісного елементу тестованого кола. Час вимірювання опору ізоляції у такому випадку збільшується із збільшенням тривалості прикладання тестової напруги, а вихрові струми зменшуються. Час, що необхідний для того, щоб вимірювання стали стабільними, залежить від складу ізоляційного матеріалу. У випадку старих типів ізоляційних матеріалів стабілізована величина опору, переважно, досягається через 10 або 15 хвилин. Якщо вимірюється опір сучасних типів ізоляційного матеріалу (наприклад, епоксиміка або поліестерміка) зміни опору можуть стабілізуватись через 2 або 3 хвилини.

З кривих, які показують зміну ізоляції як функцію від тривалості прикладання тестової напруги, можна бачити, що можливо не лише виміряти “абсолютне” значення ізоляції, але й виразити якість цієї ізоляції у формі деякого співвідношення. Наприклад, частка від величини опору ізоляції, що виміряний через 10 хвилин після прикладення тестової напруги, поділеної на цю величину, виміряну через 1 хвилину, дає індекс поляризації (РІ).

Струм діелектричного поглинання у нових типах ізоляційних матеріалів спадає набагато швидше, ніж у старих. Тому у деяких випадках вимірювання можуть стабілізуватись через 2 або 3 хвилини. Коефіцієнт діелектричного поглинання (DAR) являє собою співвідношення величини опору ізоляції після 1 хвилини з початку вимірювань до цієї ж величини після 30 секунд, його також можна використати для оцінки стану сучасних ізоляційних матеріалів.

 

 

індекс поляризації,
РІ = Ri(10)/Ri(1)

коефіцієнт діелектричного поглинання,
DAR = Ri(1)/Ri(0.5)

стан ізоляції

< 1

< 1.25

небезпечний

< 2

< 1.6

сумнівний

< 4

> 1.6

добрий

Метод, що базується на впливі зміни тестової напруги. Якщо має місце забруднення на поверхні ізоляційних матеріалів, це, переважно, відображається на результатах вимірювання, які базуються на тривалому прикладанні тестової напруги. Однак, через старіння деяких ізоляційних матеріалів певні види пошкоджень можуть не бути виявлені в процесі тестування, наприклад у випадках, коли тестова напруга є низькою порівняно з діелектричною напругою тестованого ізоляційного матеріалу. Значне збільшення тестової напруги може призвести до пробою ізоляції у будь-якому слабкому місці, що призводить до помітного спаду вимірюваної величини. Тому, щоб цей метод працював, відповідна тестова напруга (5 до 1) прикладається в один або більше етапів рівної тривалості (наприклад 1 хв.), і водночас напруга залишається нижчою від звичайної тестової напруги. Результати цього методу не залежать від природи ізоляційного матеріалу і від температури, оскільки він базується не на внутрішній характеристиці вимірюваного матеріалу, а на ефективному пониженні його опору після тестів однієї і тієї ж тривалості, але з різною напругою. Спад опору ізоляції між першим і другим тестом на 25% або більше свідчить про погіршення даного ізоляційного матеріалу.

Підготував
Роман БОРТНИК.

За матеріалами газети "Електротема"

Теги и ключевые фразы
час заряджання ізоляції, як перевірити опір ізоляції двигуна, опір ізоляції перевірка, періодичність перевірки опору ізоляції проводів, Періодичність перевірки опору заземлення, періодичність перевірки опору ізоляції проводів, кабелів, Опір ізоляції граничні величини., вимірювання опору ізоляції двигунів, перевірка опору ізоляції львів, періодичність перевірки опору ізоляції
Більше статей за тегами


Поділіться цією інформацією в соцмережах, дякуємо за популяризацію порталу:
Також Ви можете:

Добавить в закладки Підписатись Версия для печати
Інші статті
26.03.2010р.

Обмежники перенапруги нелінійні у районних і розподільних мережах

Вентильні розрядники, що застосовувалися раніше для захисту від перенапруг у районних і розподільних мережах, заміняють обмежники перенапруги (ОПН). Не маючи іскрових проміжків, ОПН ефективніше захищають електроустаткування від усіх видів перенапруг, які можуть виникнути в електричних мережах.

26.03.2010р.

Енергія, принесена вітром

Річний приріст енергії, одержуваної останнім часом у Європі за допомогою вітроенергетичних установок (ВЕУ), перевищує 30%. Настільки потужне зростання причинене збільшенням кількості подібних установок і підвищення їх потужності. Стрімкий розвиток технологій виробництва напівпровідників, зниження рівня втрат силових ключів і підвищення їх ефективності, поява нових засобів моделювання й проектування дає змогу створювати перетворювачі з унікальними техніко-економічними показниками.

Більше статей за тегами
При использовании материалов ссылка на www.proelectro.info (для интернет ресурсов с гиперссылкой) обязательна.